| cosminboss3212 a întrebat:

Daca focul are starea de agreagare plasma atunci focul il poti transforma in gaz si apoi in solid?
Fulgerul are la fel starea de agregare plasma atunci poate fi transformat in gaz si apoi in solid?
Spuneti si ce elemente au fost ionizate pentru a se obtine fulgerul sau focul?

Răspuns Câştigător
| mihai69 a răspuns:

Focul nu e o substanță, ci un proces fizico-chimic de combinare exotermă a unor substanțe. La fel și fulgerul, care e o descărcare electrică în gaz.
De ionizat, se ionizează gazele care iau parte la fenomen.

1 răspuns:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Plasma prespune atomi ionizați. Focul are puțini.
Nu este nimic agregat să spui că este o stare de agregare.
Fulgerul este o descărcare electrică în gaze. Nu ai cum să o răcești să faci solid din ea.