| anonim_4396 a întrebat:

Ce este plasma, mă refer la starea de agregare(vreau și exemple). Nu am chef de definiții din dicționare că oricum nu o să înțeleg.

Răspuns Câştigător
| alex15ccc a răspuns:

Gazul, solidul sau lichidul este format din molecule incarcate - sau +, iar plasma este formata din electroni complet separati de atom, ioni sau atomi neutri.

exemple de plasma sunt: soarele, aurora boreala, gaul dintr-un tub de neon.

daca vrei sa creezi acasa plasma poti aprinde un chibrit in cuptorul cu microunde, focul se va transforma in plasma stralucitoare in cateva secunde sub influenta microundelor.

1 răspuns:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

O flacără este plasmă.