| SaveTheNature a întrebat:

Daca o femeie ramane insarcinata intr-un moment nepotrivit, ar trebui sa faca avort? (excludem violul).

Răspuns Câştigător
| WR104 a răspuns:

Intr-un moment nepotrivit?
Un copil ar trebui sa fie binevenit oricand. nu suntem roboti si nu ar trebui sa ne planuim chestia asta ca si cum am merge la cumparaturi.
Daca o femeie ramane insarcinata trebuie sa suporte consecintele atat ea cat si partenerul nu doar copilul care nu a gresit cu absolut nimic.

43 răspunsuri:
| мιнαɛℓα36 a răspuns (pentru Hombre):

Hombre, eu nu vorbesc pentru a ma afla in vorba. Eu vorbesc din experienta mea personala, poate si a altora! Am ramas insarcinata la varsta de 19 ani, eram in primul an de facultate, deci un moment " nepotrivit" cum spune PeaceInHeaven. Puteam foarte simplu sa fac un avort si sa imi continui studiile, nu?
In schimb, am preferat sa nasc si la scurt timp m-am angajat! Azi, sunt cea mai fericita mama din lume!
Bineinteles decizia apartine fiecaruia in parte, avortul nu este interzis! Iar cel mai mult in cazul acesta, conteaza sustinerea familiei!

| RAY a răspuns:

Nu,sa vina sa o las gravida din nou atunci e motiv sa faca avort

| SaveTheNature explică (pentru мιнαɛℓα36):

Plus ca dupa un avort e foarte posibil sa nu mai poti avea copii chiar daca mai tarziu iti doresti.
Si avortul dauneaza oricum sanatatii, indiferent din ce unghi privim.

| Hombre a răspuns (pentru мιнαɛℓα36):

Hai in jacuzzi sa ne destrabalam, ca legea nu interzice, vreau pozitia umeri-craci, ca legea nu interzice, pe la spate cum vrea caprele toate, si cum bine spui "avortul nu este interzis", atunci de ce combat!?!? Doar pentru ca suna mai uman, mai frumos, doar de dragul de a ne masturba pe propiile noastre actiuni insiruind idei marete, contrarii faptelor?

| Hombre a răspuns (pentru SaveTheNature):

Ai pus o intrebare si ti-am raspus, iar tu in continuare mai vii cu N-şpe j-de-mii de cauze, de ce da, de ce nu, de ce mov, parca era verde, verde nu prea verde, totusi verde.

| мιнαɛℓα36 a răspuns (pentru Hombre):

Vorbim impreuna, ne intelegem separat! Pffff, caldura asta...bat-o vina laughing)
Ma duc sa fac o baie, dar nu in jacuzzi tau, la mare la nudisti ( ca nu e interzis tongue). Ha ha ha si sac, sac, sac!

| Hombre a răspuns (pentru мιнαɛℓα36):

Mai bine in jacuzzi, cu pozitia umeri-craci te voi exorciza si toti draci va iesii din tine.rolling on the floor

| Darkmagic a răspuns (pentru Hombre):

"O sarcina nedorita"?
Ciudat, mai ales ca exista o mie de modalitati de contraceptie, de la banalul prezervativ, pana la sterilete care nici macar nu se mai simt, sau la "pastila de dupa", etc.
Asadar, cat de CRETINI sa fie aia care in secolul asta sa mai aiba "sarcini nedorite"?
Amandoi poarta vina unei "sarcini nedorite", daca ala nu suporta prezervativul, macar femeia (care se presupune ca e mai cerebrala), ar trebui sa-si ia masuri de precautie, ca doar ea o sa-l poarte 9 luni. Feministele se dau cu...pardonul de pamant, dar sughita daca-si pun un sterilet sau iau un anticonceptional. In schimb...e "bine" ca in numele unei cariere nenorocite, dau afara generatii intregi de "sarcini nedorite".
Cu exceptia cazurilor medicale extreme, (malformatii, etc) sunt impotriva avorturilor.
Am sa-ti dau totusi si un exemplu fericit. Am fost coleg de scoala cu un nene numit Ovidiu Zara. Ar fi trebuit sa fie avortat, s-a nascut cu probleme, a avut si o "mica" poliomelita (e diform, are in spate o cocoasa de 40 de centimetri)...si e jurnalist, si inca unul destul de renumit, deci cu munca, se poate, vorba userului Mihaela32.
Cine sustine avortul cu atata fervoare, ar trebui sa se gandeasca de trei ori inainte sa scrie ineptii, pentru ca daca si parintii lor ar fi avut aceasta conceptie, poate ca acum nu-si mai dadeau cu parerea pe TPU ci zaceau prin vreo ghena, "expulzati" la 3 luni.
Pe gaura gurii e usor de scos un "Fa avort"...

| Hombre a răspuns (pentru Darkmagic):

Bai agent 006 tu zici bine ca si coardele sa foloseasca metode contraceptive dar realitatea e alta. Inchipuieti daca era interzis avortul cate case de copii trebuia sa construim, si de ce sa dau bani pentru cresterea copiilor nedoriti ca cu atatea posibilitati de contraceptie totusi ii doare la basca si ei toarna copii in continuare pe care ii arunca, poti sa crezi ce vrei despre mine dar din punctul meu de vedere trebuiesc castrati, da-i dracu de nulitati.

"Cine sustine avortul cu atata fervoare, ar trebui sa se gandeasca de trei ori inainte sa scrie ineptii, pentru ca daca si parintii lor ar fi avut aceasta conceptie, poate ca acum nu-si mai dadeau cu parerea pe TPU ci zaceau prin vreo ghena, "expulzati" la 3 luni"
Ha ha ha, ce se facea lumea daca nu existam eu!?

| мιнαɛℓα36 a răspuns (pentru Hombre):

Nu vin bre, nu vin! Ca raman insarcinata si dupa aceea ma pui sa fac avort laughing))))))))))))))))

| Hombre a răspuns (pentru мιнαɛℓα36):

Nu-ti fie frica draga ca pe tine doar te exorcizez, ca de imbulinat o fac cu caprele mele sa creasca efectivul si productia de lapte.rolling on the floor

| EmaS a răspuns:

Sunt contra avortului. Minunea vietii si frumusetea ei complexa trebuie accentuata ori de cate ori este posibil.Este important sa stim lucrurile de baza in dezvoltarea fatului in primul trimestru. Iata cele mai esentiale evenimente:
Ziua1:Apare fecundarea ovulului.
Ziua6: Embrionul se fixeaza in uter.
Ziua18: Poate fi detectat ritmul cardiac.
Ziua21: Multe organe incep sa se distinga.
Ziua31:Se dezvolta anatomia(brate, picioare, etc)
Ziua38:Fiecare grupa de muschi este prezenta/
Ziua40: Poate fi detectata activitatea creierului.
Saptamana6 : Pot fi facute:EKG si EEG; degetele de la mana si de la picioare sunt formate.
Saptamana 8:Fiecare organ este prezent, bebelusul inoata in lichid amniotic.
Saptamana 12:Bebelusul are cicluri/treaz adormit,digera hrana, inghite, excreta, respira lichid amniotic, are corzi vocale si plange.Este un sufletel viu! Are dreptul la viata!

| Kiragagash2012 a răspuns:

Aoleu, prostior, faci avort s copilu e asigurat vesnic in rai, ca doar n-a facut nici un pacat, mai rau ar fi sa-l nasti.