| SaveTheNature a întrebat:

Daca o femeie ramane insarcinata intr-un moment nepotrivit, ar trebui sa faca avort? (excludem violul).

Răspuns Câştigător
| WR104 a răspuns:

Intr-un moment nepotrivit?
Un copil ar trebui sa fie binevenit oricand. nu suntem roboti si nu ar trebui sa ne planuim chestia asta ca si cum am merge la cumparaturi.
Daca o femeie ramane insarcinata trebuie sa suporte consecintele atat ea cat si partenerul nu doar copilul care nu a gresit cu absolut nimic.

43 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Este o decizie personală și individuală.
Nu cred că am vreun drept să dau sfaturi în legătură cu această problemă atât de intimă și delicată sau să judec.

| EmaS a răspuns:

Sunt contra avortului. Minunea vietii si frumusetea ei complexa trebuie accentuata ori de cate ori este posibil.Este important sa stim lucrurile de baza in dezvoltarea fatului in primul trimestru. Iata cele mai esentiale evenimente:
Ziua1:Apare fecundarea ovulului.
Ziua6: Embrionul se fixeaza in uter.
Ziua18: Poate fi detectat ritmul cardiac.
Ziua21: Multe organe incep sa se distinga.
Ziua31:Se dezvolta anatomia(brate, picioare, etc)
Ziua38:Fiecare grupa de muschi este prezenta/
Ziua40: Poate fi detectata activitatea creierului.
Saptamana6 : Pot fi facute:EKG si EEG; degetele de la mana si de la picioare sunt formate.
Saptamana 8:Fiecare organ este prezent, bebelusul inoata in lichid amniotic.
Saptamana 12:Bebelusul are cicluri/treaz adormit,digera hrana, inghite, excreta, respira lichid amniotic, are corzi vocale si plange.Este un sufletel viu! Are dreptul la viata!

| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Sunt impotriva avortului si impotriva abandonului! Daca l-ai conceput, muncesti pe branci...te duci la sapa, la arat, prasit, la taraba, unde-o fi si iti cresti copilul!

| Laura a răspuns:

Dacă asta vrea, de ce nu? Avortul nu înseamnă omucidere. Cei care sunt împotriva avortului (la modul general) sunt cretini.

| Cosminovici18 a răspuns:

Nu, ar trebui sa nasca copilul si daca nu-l poate intretine il poate da spre adoptie in nicun caz avort!

| RAY a răspuns:

Nu,sa vina sa o las gravida din nou atunci e motiv sa faca avort

| Wøodenpints a răspuns:

Eu sunt pro avort, deci avortul rămâne cea mai bună soluţie, decât să te chinui 9 luni, după care să zici că nu mai poţi să-l dai, şi să-ţi provezi orice libertate încă de tânără.

| Darkmagic a răspuns:

Niciodata.
Iar daca o femeie iti cere parerea si nu poti sa-i explici, pune-o sa vizioneze doar o ora filmele de pe net cu avorturi.
Oricum am da-o, un avort e o crima.

| DimLight a răspuns (pentru Darkmagic):

Esti vegentarian/a?

| Darkmagic a răspuns (pentru DimLight):

Omul e omnivor, sa fii vegetarian e o gaselnita, o "moda", de neconceput cu nu mai mult de o suta de ani in urma, si oricum, nu vad relevanta.

| DimLight a răspuns (pentru Darkmagic):

Pai avortul e o crima, daca mananci si carne imi pare ca nu are sens sa vorbesti despre crima.

| Darkmagic a răspuns (pentru DimLight):

Nu crezi ca vegetarienii ii considera "criminali" pe cei care mananca porc sau vita, dar le gasesc scuze consumatorilor de peste? In fond, si vegetarienii mai baga uneori pe sub nas "white meat", nu?
Nu asta era tema intrebarii, asa ca degeaba faci tu trolling cu mine, crede-ma, au mai incercat si alti isteti... big grin

| DimLight a răspuns (pentru Darkmagic):

Practic la cateva luni un fat nu are dezvoltata o constiinta si e aproape gresit spus crima. stiu ca nu asta e tema intrebarii insa tu raspunzi dand informatii gresite sau incomplete si lasa-mi si mie un link cu videouri cu avorturi L

| Darkmagic a răspuns (pentru DimLight):

happy Gasesti cu google destule DimLight, nu pot pune aici asemenea link-uri.

| DimLight a răspuns (pentru Darkmagic):

Da poti sa imi trimiti pe private happy toata lumea zice de astfel de videouri dar mai nimeni nu pune un link. exista un avort filmat, ceva, ca pana acum n-am vazut?!

| Darkmagic a răspuns (pentru DimLight):

Esti incredibil. big grin Scrie pe Google "filme cu avorturi"!
Cand nu puteti sa va uitati o ora la asa ceva e usor sa spui "n-am gasit". big grin

| DimLight a răspuns (pentru Darkmagic):

Nu pot sa ma uit nici la operatii mai simple. asta nu inseamna ca oamenii nu ar trebui sa isi faca operatii ci sa moara. plus ca la toate operatiile esti supus anesteziei si nu te pune nimeni sa te uiti la operatie; consider ca alegerea trebuie sa o faca singura sau eventual cu cel/cei care ii vor fi alaturi si indiferent de alegere ei ar trebui sa o sustina

| Andrei7520152 a răspuns (pentru DimLight):

Doar la om e crima, la gaina e omleta laughing

| Hombre a răspuns (pentru Darkmagic):

"Niciodata"
Da, e solutia cea mai buna, o sarcina nedorita un copil nedorit. Avem doua concepte diferite intr-o cauza. Avem o gramada de copii institutionalizati ai nimanui, avem copiii strazi lasati de izbeliste si numarul lor este in crestere, trecem pe langa ei indiferenti ba le mai tragem si un sut in fund cand ne sacaie la cap cersind. Dincolo de avalansa motivelor impotriva avortului; "E pacat de moarte sa faca avort", "un avort e o crima", "pentru nimic in lume", "in niciun fel de circumstanţe.
Avortul e omucid", "Daca l-ai conceput, muncesti pe branci", adevarul e ca in practica vieti ne doare la basca de copii care se nasc aiurea si ajung in internate si pe strazi, totul e o labareala sa ne aflam in vorba. Cu toti vedeti neputinta societati noastre de a avea grije de propii copii si o ardeti aiurea cu idei pe care realitatea vi le demonteaza. In concluzie acesti copii raman la fel, ai nimanui, iar cei care sunt impotriva avortului inconstienti sau nu vor sa ridice numarul lor de parca nu e suficient numarul de iresponsabili care isi parasesc copiii.

| SaveTheNature explică (pentru Hombre):

Hombre,nu esti de parere, ca ambii parteneri sunt vinovati atunci cand decid "sa-l "scoata"
Si iti enumar cateva
1-respectivii parteneri, se gandesc din start ca sunt niste inutili? ca nu vor avea bani niciodata, si ca nu vor putea niciodata sa-l creasca pe acel copil?
(e ca si cum ai spune daca anul asta am ramas repetent, si la anul voi fi tot repetent).ca sunt prost.
2 avortul este lasitate. punct
3 sunt oameni care chiar nu pot avea copii, si asteapta pe liste sa poata infia unul. -si aici vorbesc de oameni instariti, foarte instariti si educati.
4 exista mame care nu pot avea copii, si platesc "mame surogat" sa poate avea unul.
5 Eu am crescut intr-o familie fooooarte saraca. Suntem 5. si nu ne-a avortat.
Si acum pot spune ca toti suntem foarte bine. muncim, si nu ne pare rau ca ne-am nascut.
6. Uite ca eu am primul copil,si nu muncesc mai mult ca inainte. Singurul,dar absolut singurul dezavantaj este ca nu mai poti pierde noptile,una dupa alta, ca atunci cand esti tanar. Dar ziua decurge exact la fel,. Copilul nu te opreste din a face lucrurile pe care le-ai facut inainte(mancat, dansat, gratare, muzica etc etc.)
7.Nu stiu daca stii, dar multi dintre acei oameni care au inventat si descoperit, proveneau din familii numeroase, foarte sarace s.a.m.d.
8. Si eu spuneam inainte, ca nu e bine sa faci un copil, pana nu ai casa, masa afacere etc etc, stabilitate. Dar in conditiile actuale- criza economica, inflatie, capitalism -vei ajunge sa faci copii la batranete sau niciodata.
9.Copii care au ajuns pe strazi, au ajuns pentru ca asa au vrut ei, din mii de copii de la orfelinate, doar cativa aleg strada, restul nu aleg asta.
10 Nu poti spune -nu vreau sa am copil pentru ca nu am posibilitati- ci doar nu pot avea un copil pentru ca sunt prost. si nu stiu sa ma descurc.

| мιнαɛℓα36 a răspuns (pentru Hombre):

Hombre, eu nu vorbesc pentru a ma afla in vorba. Eu vorbesc din experienta mea personala, poate si a altora! Am ramas insarcinata la varsta de 19 ani, eram in primul an de facultate, deci un moment " nepotrivit" cum spune PeaceInHeaven. Puteam foarte simplu sa fac un avort si sa imi continui studiile, nu?
In schimb, am preferat sa nasc si la scurt timp m-am angajat! Azi, sunt cea mai fericita mama din lume!
Bineinteles decizia apartine fiecaruia in parte, avortul nu este interzis! Iar cel mai mult in cazul acesta, conteaza sustinerea familiei!

| SaveTheNature explică (pentru мιнαɛℓα36):

Plus ca dupa un avort e foarte posibil sa nu mai poti avea copii chiar daca mai tarziu iti doresti.
Si avortul dauneaza oricum sanatatii, indiferent din ce unghi privim.

| Hombre a răspuns (pentru мιнαɛℓα36):

Hai in jacuzzi sa ne destrabalam, ca legea nu interzice, vreau pozitia umeri-craci, ca legea nu interzice, pe la spate cum vrea caprele toate, si cum bine spui "avortul nu este interzis", atunci de ce combat!?!? Doar pentru ca suna mai uman, mai frumos, doar de dragul de a ne masturba pe propiile noastre actiuni insiruind idei marete, contrarii faptelor?

| Hombre a răspuns (pentru SaveTheNature):

Ai pus o intrebare si ti-am raspus, iar tu in continuare mai vii cu N-şpe j-de-mii de cauze, de ce da, de ce nu, de ce mov, parca era verde, verde nu prea verde, totusi verde.

| мιнαɛℓα36 a răspuns (pentru Hombre):

Vorbim impreuna, ne intelegem separat! Pffff, caldura asta...bat-o vina laughing)
Ma duc sa fac o baie, dar nu in jacuzzi tau, la mare la nudisti ( ca nu e interzis tongue). Ha ha ha si sac, sac, sac!

| Hombre a răspuns (pentru мιнαɛℓα36):

Mai bine in jacuzzi, cu pozitia umeri-craci te voi exorciza si toti draci va iesii din tine.rolling on the floor

| Darkmagic a răspuns (pentru Hombre):

"O sarcina nedorita"?
Ciudat, mai ales ca exista o mie de modalitati de contraceptie, de la banalul prezervativ, pana la sterilete care nici macar nu se mai simt, sau la "pastila de dupa", etc.
Asadar, cat de CRETINI sa fie aia care in secolul asta sa mai aiba "sarcini nedorite"?
Amandoi poarta vina unei "sarcini nedorite", daca ala nu suporta prezervativul, macar femeia (care se presupune ca e mai cerebrala), ar trebui sa-si ia masuri de precautie, ca doar ea o sa-l poarte 9 luni. Feministele se dau cu...pardonul de pamant, dar sughita daca-si pun un sterilet sau iau un anticonceptional. In schimb...e "bine" ca in numele unei cariere nenorocite, dau afara generatii intregi de "sarcini nedorite".
Cu exceptia cazurilor medicale extreme, (malformatii, etc) sunt impotriva avorturilor.
Am sa-ti dau totusi si un exemplu fericit. Am fost coleg de scoala cu un nene numit Ovidiu Zara. Ar fi trebuit sa fie avortat, s-a nascut cu probleme, a avut si o "mica" poliomelita (e diform, are in spate o cocoasa de 40 de centimetri)...si e jurnalist, si inca unul destul de renumit, deci cu munca, se poate, vorba userului Mihaela32.
Cine sustine avortul cu atata fervoare, ar trebui sa se gandeasca de trei ori inainte sa scrie ineptii, pentru ca daca si parintii lor ar fi avut aceasta conceptie, poate ca acum nu-si mai dadeau cu parerea pe TPU ci zaceau prin vreo ghena, "expulzati" la 3 luni.
Pe gaura gurii e usor de scos un "Fa avort"...

| Hombre a răspuns (pentru Darkmagic):

Bai agent 006 tu zici bine ca si coardele sa foloseasca metode contraceptive dar realitatea e alta. Inchipuieti daca era interzis avortul cate case de copii trebuia sa construim, si de ce sa dau bani pentru cresterea copiilor nedoriti ca cu atatea posibilitati de contraceptie totusi ii doare la basca si ei toarna copii in continuare pe care ii arunca, poti sa crezi ce vrei despre mine dar din punctul meu de vedere trebuiesc castrati, da-i dracu de nulitati.

"Cine sustine avortul cu atata fervoare, ar trebui sa se gandeasca de trei ori inainte sa scrie ineptii, pentru ca daca si parintii lor ar fi avut aceasta conceptie, poate ca acum nu-si mai dadeau cu parerea pe TPU ci zaceau prin vreo ghena, "expulzati" la 3 luni"
Ha ha ha, ce se facea lumea daca nu existam eu!?

| мιнαɛℓα36 a răspuns (pentru Hombre):

Nu vin bre, nu vin! Ca raman insarcinata si dupa aceea ma pui sa fac avort laughing))))))))))))))))

| Hombre a răspuns (pentru мιнαɛℓα36):

Nu-ti fie frica draga ca pe tine doar te exorcizez, ca de imbulinat o fac cu caprele mele sa creasca efectivul si productia de lapte.rolling on the floor

| Seby90 a răspuns:

Defineste avortul?

Nu sunt de acord nici cu avortul nici cu datul spre adoptie nici cu nasterea in conditii mizere, sarace.

Nu ma complac cu ideea in care iei viata unui om pentru ca tu nu ai fost atent sa pui prezervativ sau sa iei anticonceptionale.

Nu da niciodata copilul spre adoptie, este absurd, un copil fara parinti este un copil distrus, se integreaza greu in societate si se va indoi mereu, chiar daca este adoptat el va afla adevarul o data.

Si in ultimul rand, nu as vrea sa imi cresc copilul in nevoi, fara bani, si sa nu fiu pregatit pentru asta.

Decizia este a ta, trebuia sa te gandesti inainte sa faci prostia.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vorbiti de crima si pacate? dar sa faci un copil care are viitorul distrus, asta nu e o crima? sa faci un copil pe care nu il poti intretine si atunci lasi soarta sa se ocupe de el, asta nu e pacat? judecatile curg prea usor... nu trebuie sa judecam oamenii pentru alegerile lor, iar femeile au dreptul sa aleaga.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Personal sint de acord cu avortul in doua situatii:atunci cind se constata o malformatie grava a copilului(de ce sa il nasti pentru a fi chinuit si el si parintii)Si atunci cind este pusa in pericol viata ori a mamei ori a fatului, inca din primele luni de sarcina.In rest, nu. Numai bine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

NU.
Niciodată, in nicio situaţie, in niciun fel de circumstanţe.
Avortul e omucid.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si inca ceva... filmele alea de pe net menite sa impresioneze si sa razgandeasca sunt facute de hiperreligiosii astia care propovaduiesc inmultirea oilor domnului. mi-e aproape sila de ei, ca-si vara nasul in treburile oamenilor. fiecare sa-si vada de ale lui si e mai bine asa.
exista astazi metode moderne de avort care fac aceasta experienta mai usoara.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde de situatie.

| DimLight a răspuns:

Avort, decat sa iti pui capat zilelor ca nu ii poti oferi conditii decente...
exista si riscuri asa ca daca te decizi sa faci du-te la un medic bun

cel mai mare pacat e sa fii prost.
cum spuneau unii aberatii ca e pacat si ca nici animalele nu isi omoara puii poate au uitat ca animalele chiar isi omoara puii daca sunt bolnavi

| xBya a răspuns:

Aici sunt aproape 50-50. Adica da, si fiinta aia are dreptul la viata, nu e ea de vina ca a fost conceputa. Dar daca zici ca nu e momentul potrivit si stii ca acest copil nu va avea un viitor prea bun, atunci da, ar trebui sa se faca avort. Ca daca se va naste, va creste si va vedea ca nu e dorit, ca sa zicem asa, de aici poate sa ajunga sa`si doreasca sa nu fi existat. happy

| dexter7 a răspuns:

NU! Nu se face avort pentru nimic in lume. Nici animalele nu isi omoara puii in pantece. Copilul acela are dreptul sa traiasca, iar daca e un moment nepotrivit si femeia respectiva nu poate sa il creasca, il face si il da spre adoptie decat sa il taie bucati in pantecul care ar trebui sa il ocroteasca.

| BULANGIU96 a răspuns:

E pacat de moarte sa faca avort

| RamonaRay a răspuns:

Pai depinde daca nu iti doresti sarcina poate ca da sau daca esti prea mica dar totusi o sa-ti fie un pic ciudat sentimentul dupa ce faci avort...o sa te simti vinovata o perioada pentru ca ai facut asta...ar trebui sa te gandesti profund inainte sa iei o decizie[vorbesc la modul general]

| Kiragagash2012 a răspuns:

Aoleu, prostior, faci avort s copilu e asigurat vesnic in rai, ca doar n-a facut nici un pacat, mai rau ar fi sa-l nasti.

| ValyComan a răspuns:

Dacă nu își dorește acel copil și crede că e un moment nepotrivit pentru acest lucru ar trebui să facă avort. Deși nu încurajez nici o femeie la avorturi. Mai bine protejați-vă!