| Inferno a întrebat:

Daca o raza de lumină trece pe lângă un corp cu masa va mai avea o traiectorie rectilinie?

Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Lumina este compusă din fotoni, particule cu masa de repaus nulă. În mișcare, iar ei sunt tot timpul și numai în mișcare, ei au masă, conform formulei lui Einstein. Astfel fiindcă două corpuri care au masă se atrag o rază de lumină care trece pe lângă un corp masiv va fi atrasă de acesta, va fi curbată. Așa se formează lentile gravitaționale, corpuri masive curbând razele de lumină. Așa se formează găurile negre, corpuri foarte masive, care curbează așa de tare lumina, încât nu mai poate ieși din ele.

8 răspunsuri:
| aXy99 a răspuns:

O sa visez la noapte intrebarea ta.

| mihai69 a răspuns:

Depinde de masă. De obicei, curbura traiectoriei e imperceptibilă.

| Inferno explică (pentru sadrian46):

Sau ai putea spune că spațiul este cel ce se curbează, iar lumina va avea o traiectorie rectilinie raportată la spatiu. Deci practic lumina nu poate avea decât o traiectorie rectilinie.

| LoveSleep a răspuns:

Depinde de unde ai cumpărat masa.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru Inferno):

Da, poți interpreta și așa. Doar că se mai întâmplă ceva, corpul ( fotonul) de deplasează pe calea cea mai ușoară, cu efortul cel mai mic.

| Inferno explică (pentru sadrian46):

Conform teoriei relativității generale fotonii își păstrează traiectoria rectilinie, spațiul fiind cel ce se curbează.

| Meme10Memu a răspuns (pentru Inferno):

Gandindu-ne la atom ca la ceva imens pe langa un foton. Fotonii au energie mult mai mare decat electronii de la suprafata atomului. Gandindu-ne ca fotonii au masa de miscare multi dintre acestia sunt absorbiti de atomii din aer iar unii trec printre atomi ca lumina printre corpurile cosmice. Intre atomi sunt multe goluri sau viduri cuantice relative precum vidul cosmic. Aerul este foarte rarefiat fiind gaz si de aceea fotonii care ajung la ochi nu interactioneaza cu niciun atom izbind direct si rectiliniu ochiul.

Spatiul nu se curbeaza. Lentilele gravitationale sunt chiar lentile.

| antineutrino a răspuns (pentru Meme10Memu):

Prin clasa a VI-a vei învăţa la fizică despre indicele de refracţie.