| Ruines a întrebat:

Daca universul este infinit, asta inseamna ca in el ar trebui sa existe absolut orice ti-ai imagina?

75 răspunsuri:
| AnotherMe a răspuns:

Iti dai seama ca nu exista tot ce iti imaginezi.Adica tu poti sa iti imaginezi pe cineva care zboara, sau un portal magic, planetele care se misca, sau alte lucruri imposibile.
Nu tot ce iti imaginezi este real.Asta se intampla doar la televizor, la filme sau la desene animate.
Funda?

Răspuns utilizator avertizat
| MyDyddy77 a răspuns:

Ăhm. Cred că dawinking.

| pynk44 a răspuns:

Universul e ca pi! big grin

| MarioBril a răspuns:

De ce ar trebui sa existe orice rod al imaginatiei noastre? Ce legatura are imaginatia noastra cu dimensiunile Universului?

Răspuns utilizator avertizat
| MarioBril a răspuns (pentru Ruines):

Poate imi explici tu legatura.

Răspuns utilizator avertizat
| MarioBril a răspuns (pentru Ruines):

Nu atata timp cat imaginatia este imateriala si Universul material.

Răspuns utilizator avertizat
| MarioBril a răspuns (pentru Ruines):

O proiectie a ceva imaterial nu inseamna ca este neaparat material. Nu avem o corespondenta biunivoca a imaterialului in material.

Răspuns utilizator avertizat
| MarioBril a răspuns (pentru Ruines):

Nu avem ecuatii pentru infinit. Ca atare nu ne putem pronunta in vreun fel. Cat priveste legatura cu alte civilizatii, avem destule exemple chiar si in Biblie.

Răspuns utilizator avertizat
| MarioBril a răspuns (pentru Ruines):

Imaginarul exista. Doar ca nu oricarui punct imaginar ii corespunde unul material. Si invers. Asta este de fapt biunivocitatea de care discutam.

Răspuns utilizator avertizat
| suntofata a răspuns:

Din spusele lui Joseph Lykken, universul nu este infinit.

| CocowalZ a răspuns:

Universul este infinit, intr-adevar dar toate stelele care le vezi u noaptea sunt alte galaxi in care mai pot fii si alte planete cu oameni dar nu s-au descoperit inca...