NOname
| NOname a întrebat:

Dacă visele provin din subconștient, care este un fel de hard disk al conștientului, un om, care, să zicem, a trăit întreaga viață între patru pereți albi, neavând nici un fel de contact cu lumea exterioară, ce visează? Visează?

Răspuns Câştigător
| raspunz a răspuns:

Sigur că visează. Și animalele visează, e ceva ce apare la animalele inteligente, despre insecte și alte organisme mai primitive nu știm exact cum stă treaba.
Un om care trăiește toată viața izolat în camera albă ar fi cel mai probabil un pic nebun. Dar ar avea experiențe legate de ceea ce simte, gândește, de evenimentele din viața sa, mâncat, funcții biologice. Dacă se comunică verbal cu el ar avea experiența contactelor umane avute, amintirile conversațiilor avute. Imaginația l-ar ajuta să aibă o idee despre lumea exterioară. Dacă mai are și acces la cărți sau alte mijloace de informare atunci ar avea un și mai mare câmp pentru vise.
Dar să presupunem că este și izolat de alți oameni, de dragul conversației, s-a încercat să se crească niște copii fără a se vorbi cu ei niciodată, un experiment sadic. Se pare că niciunul nu a supraviețuit. Noi oamenii avem nevoie de contact uman, de educție pentru a deveni cu adevărat oameni. În absența lor presupun că și visele ar fi rudimentare, trăiri primare, frică, fugă, foame, ca la animale.

73 răspunsuri:
| Hombre a răspuns (pentru Dumnezău):

Posibil sa te inseli, de la nastere tot vezi si inveti si toate aceste informatii sunt stocate in creier unele se uita dar in acelasi timp le i-a locul altele. Sigur ca noul nascut are deja imprimat in creier mesaje de la mama si stari emotionale, tocmai de aceea noi nascuti zambesc in vis sau fac grimase. Insa acestea se pierd si le i-a locul celelalte noi. Apoi ce visezi tu acum sunt doar combinatii ale creierului din informatiile stocate, inclusiv a imaginatiilor pe care cu toti le avem si mai adaugam si faptul ca noi avem si capacitatea de a gandii abstract, tocmai de aceea in multe din visele noastre contin imagini si lucruri de neanteles in realitate iar vis par a fi reale si logice. Un individ care nu asimileaza nimic nu-ti va spune. Cere-i analfabetului sa scrie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

IMC și Hombre, voi subestimați creierul uman.

| IMC90 a răspuns (pentru Dumnezău):

Poate fi combinatia a orice happy Un joc pe calculator cu o calatorie la munte. Sa vezi ce iese happy

| Hombre a răspuns (pentru anonim_4396):

Nici pe departe, este cea mai complexa "masinarie" cunoscuta care poate stoca si procesa informatie care are si capacitatea de folosire a lor pentru a descoperii si alte potentiale surse de informatie.

| GoodGuyOviCONTSUSPENDAT a răspuns:

Eu credeam ca visele sunt formate din imagini pe care le stocam in constient,gen imagini,sunete,sentimente redate in somn, amestecate facand un fel de film dar un film pe care ni-l putem aduce aminte. Daca erai inconstienta cand visai nu iti mai puteai aduce aminte ce ai visat, deci constientul e de vină pentru faptul că imaginile sunt redate in timpul somnului.

NOname
| NOname explică (pentru GoodGuyOviCONTSUSPENDAT):

Tu când dormi, ești conștient?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da. Viseaza. Toata lumea viseaza. Sa te uiti pe asta ca e interesant si cauta pe net si despre somn.
http://www.descopera.ro/......espre-vise
Cand spui despre un lucru ca provine de undeva inseamna ca-si are originea acolo, ori lucrurile pe care le prelucreaza subconstientul nu-si au originea acolo. Subconstientul este doar un procesor al informatiilor interne (toate procesele care se-ntampla in organism) si externe (vaz, miros, auz etc), ca si informatie primita de la constient in cazul celor externe.

NOname
| NOname explică (pentru anonim_4396):

Foarte interesant articolul. Mulțumesc.
Dar până la urmă ce visează protagonistul întrebării mele, după părerea ta?

NOname
| NOname explică (pentru GoodGuyOviCONTSUSPENDAT):

Faptul că în timpul somnului creierul nostru este activ este de necontestat, însă asta nu înseamnă că ești conștient atunci când dormi. Altfel ai ști tot ce se întâmplă în jurul tău, ai fi treaz, ceea ce se contrazice cu starea în care te afli de fapt - dormi, te afli într-o stare de (semi)inconștiență.
(Acel "semi" se referă la faptul că mai există și noțiunea de "vise conștiente", pe care le putem controla.)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Apoi ce stiu eu... poate viseaza cna da cu var big grin.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu placere! big grin.
PS.Asa mai omit eu sa spun delicateturile. big grin

NOname
| NOname explică (pentru anonim_4396):

Hai că-i bună!
Cât timp n-are și un văr, pe care să-l văruiască pe timp de vară și în varul căruia să-și vâre nasul, e ok. big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Viseaza colturi.

nony
| nony a răspuns:

Probabil ca subconstientul lui ar contine informatii inscrise si in ADN despre lumea in care au trait parintii lui.
E relativa intrebarea cu raspunsuri la fel de relative.Nu exista certitudine.Banuiesc ca orice actiune are o reactiune asupra creierului.La fel si in cazul lui.

| foxsilver a răspuns:

Desi pare o scena parca rupta din opera lui Eugen Ionescu,absurdul pe care il descrii, ma incita la o discutie, dar din lipsa de timp am s-o abordez din perspectiva umorului zilelor noastre.Si spun asa:pe langa acel hard disk,mai exista si un"procesor","placa video,audio"...
Daca din intamplare,pe acel individ il cheama Leonardo da Vinci sau Enstein, imagineaza-ti nu numai ca viseaza, dar va face ziua ce viseaza noaptea.Nu stiu Enstein, dar da Vinci fiind si un mare astrolog si nu numai, cu siguranta credea in vietile anterioare si viitoare.Deci putea cu usurinta sa aiba vise dintr-o viata anterioara.Nu mai spun de deja vu.
Si mai cred ca cine nu viseaza,nu e om, ci planta sau leguma, ceea ce intalnim foarte des pe site.laughing

| DrunkenRat a răspuns:

Viseaza pereti albi si are probabil si vise erotice pentru ca masturbarea se descopera is fara internet. Evident, viseaza si mancare/apa, ca doar nu traieste fara ele. Exact asa cum un om orb viseaza numai sunete.

| Dumnezău a răspuns (pentru NOname):

Mai bine i-ai intreba pe anumiti calugari japonezi budisti,cum au avut anumite perceptii din astea despre locuri ce nu le vazusera niciodata,nicaieri,dar despre care au visat, totusi, ca sa clarifici treaba.Cum avem majoritatea o imaginatie data dracului, e foarte probabil ca si unii inchisi intre patru mereti (Clear Rivers laughing ) sa beneficieze de un fel de "portita" spre lumea exterioara.

| Dumnezău a răspuns (pentru Thunder):

Prea multi de "poate" in raspunsul tau, cu tot respectul o spun.Cand vine vorba de capacitatea incredibila a creierului uman, nu prea merge cu poate.Numai cand te gandesti la conexiunile si puterea de a crea, chiar si locuri in vise, iti dai seama ca dum fum si unui supercalculator la cat de complex e.Eu zic ca e vina ceva practica de asta aferenta yogai,insa oarecum,departata,un fel de meditatie, ca la ce praf sunt cand ma culc, e lesne de inteles ca dorm foarte linistit si pot sa "ma duc" in tot felul de locuri.

| Dumnezău a răspuns (pentru Hombre):

Mhmm,complex raspuns.Insa cum a zis si GenOmul, subestimezi capacitatea creierului uman de a crea fara sablon dinainte stabilit.Nu e o imprimanta 3D sa ii dai niste comenzi/indicii, ca mai apoi, el sa creeze dupa tipologia ce i-ai dat-o tu.Nu preleveaza informatii,le creeaza de capul lui,dupa cum reiese din teoriile mele(si alea,care nu-s inca asezate pe hartie).Nu stiu cum o face,dar e cert ca are o putere de creatie asa de mare, incat te duce oriunde vrea el, daca ii ingadui.Noul nascut copie din lumea inconjuratoare pentru a se dezvolta.De aceea, multi draci de 6-7 luni mint, prin comportamentul lor, care denota ca vor anumite chestii si stiu cum sa le obtina; zambetele alea "inocente" fiind o metoda de a prelungi rasplata ce vine dupa minciuna/plansul lor.Au si ei un creier foarte complex, ce se comporta ca o masinarie.Si in cazul viselor, creierul se comporta asemenea unui calculator, ca un antivirus chiar.Nu cunoaste locul din viata reala(antivirusul instalat pe PC-ul tau nu a mai vazut un anumit virus inainte in acel loc),insa in vis, ti-l semnaleaza(la fel cum face antivirusul, odata ce "prinde" virusul necunoscut).

NOname
| NOname explică (pentru Dumnezău):

Dar nici nu te-am contrazis.
Asta am spus și eu în răspunsul meu anterior adresat ție.
Sunt conștientă că pot exista și cazuri excepționale și oameni cu niște capacități cu totul ieșite din comun, inexplicabile. Dar aici vorbeam de un om banal, cu educație zero, care pe deasupra nici nu a auzit de meditație sau Buddha.
El se comportă mai degrabă ca un animal, pur instinctiv, și nu caută ceva ce nici nu bănuiește că există. Lumea lui e între acei 4 pereți, atât.

Dacă am lua o mie astfel de oameni, trași la sorț și rupți de lumea exterioară, este foarte puțin probabil ca măcar unul dintre ei să dezvolte capacitățile paranormale. Iar când vorbim de un singur om, șansele sunt și mai mici, aproape inexistente.

| slapnenorocit a răspuns:

In acest caz, cred ca intervine si imaginatia...cred.

| Thunder a răspuns (pentru Dumnezău):

E logic ca sunt prea multi de poate. Atat timp cat habar n-avem cu ce se mananca trebusoarele ce o ard pe acolo prin creieras o dam cu poate ca altfel n-avem cum. Cine zice ca stie ce se petrece prin cotloanele creierului ala e cel putin penibil. Ma scuzi ca am indraznit sa imi dau si eu pe aici cu parerea. Daca poti tu sa inlocuiesti cuvantul poate cu sigur atunci esti fantastic, dar nu doar de dragul de a inlocui acel cuvant, argumente, demonstratii, chestii, trestii. Iti zic eu ca nu se poate, doar mergem pe principiul supozitiilor si ce pare mai interesant o luam de buna.

| Bezea a răspuns:

Atâta vreme cât și cei orbi pot visa nu văd de ce o persoană care poate vedea nu ar putea.

NOname
| NOname explică (pentru Bezea):

Este doar parțial corect ceea ce spui tu.
"Oamenii care orbesc dupa nastere vad, in continuare, imagini in visele lor. Cei care s-au nascut fara darul vederii sunt privati de aceasta dimensiune onirica, dar se bucura de vise la fel de "vii" ca toti ceilalti, limitate, insa, visele lor se desfasoara in gama tuturor celorlalte simturi: auz, miros, gust, atingere si emotie. Pentru un vazator este greu sa isi imagineze toate aceste lucruri in vis, dar nevoia de somn a creierului uman este atat de puternica, incat acesta poate angrena toate situatiile si mecanismele fizice posibile pentru a impune un repaus odihnitor si eficient sistemului."

| Bezea a răspuns (pentru NOname):

Din câte am înțeles eu din întrebare acea persoană ipotetică chiar dacă ar fi trăit între 4 pereți albi tot ar putea să își vadă propriul corp nu? Așa că teoretic ar avea un obiect (corpul uman) ca referință pentru vise/imaginație.

NOname
| NOname explică (pentru Bezea):

Corect.
Acum însă încercăm să ne dăm seama, dacă este posibil sau nu să viseze și altceva în afară de ceea ce poate vedea, respectiv, pereții și unele părți din propriul său corp.
Iar părerile sunt împărțite.
Tu cum crezi, este posibil să viseze și altceva?

| Bezea a răspuns (pentru NOname):

Sigur de ce nu. În cazul acesta cred că ar visa cu ajutorul imaginației, cum ar fi dacă nu s-ar afla în acea situație, ce se află în exteriorul pereților, dacă mai sunt alte ființe ca el.
Este totuși posibil ca visele să difere de la persoană la persoană în funcție de IQ, capacitățile lor de a gândi "outside the box", cât de inovativă este persoana respectivă etc. Dacă acea persoană este un geniu probabil ar putea să aibă vise extrem de vii și inovative, iar dacă nu este, probabil nu ar putea să treacă peste ceea vede și să își imagineze ceva în plus.

NOname
| NOname explică (pentru Bezea):

Foarte bun răspuns!
Și eu consider că nivelul IQ-ului și imaginația i-ar putea influența puternic visele. Însă este doar o părere personală și atât. Nu am nici o dovadă științifică în acest sens.
Mulțumesc pentru răspuns.

| Bezea a răspuns (pentru NOname):

The pleasure's all mine miss NOname.