| DracuIa a întrebat:

Sa povestim putin despre visele lucide.

Eu unul, de obicei am acest tip de vise lucide, dobicei realizez ce se intampla si ca uneori sunt intr-un anumit loc, pe care il stiu adica il cunosc.
In vis, eu fiind acolo si vazand ceva in jurul meu, gandindu-ma ca sunt practic intr-o alta dimenziune/spatiu/loc/viata cum vreti s-o luati.

Aceste vise lucide se impart in mai multe categorii:

Unele par bune altele rele, din care:
Majoritatea fiind rele 90%.
De fapt se pare ca acum cam toate sunt cosmaruri,, caci atunci cand nu visez, nu e nimic.

Iar aceste cosmaruri se impart si ele in mai multe subcategorii:

1. Apocalipsa - in care ma simt urmarit, fug, ma ascund, ma tem, si deseori imi imaginez lumea fiind in dezastru, si ca un fel de forta, creaturi(gigantice) etc vor sa cucereasca lumea.

2.Vise cu demoni sau prezente demonice - in care simt si vad locul in care dorm, ca si cum as levita, ma vad pe mine, insa langa mine simt o rautate si vad anumite siluete intunecate fara fata deseori simtindule cum zambesc sau dorind sa-mi faca rau fizic (tortura etc) si care nu ar renunta.

3.Vise sexuale in care vad o femeie,care ma satisface insa, mereu in final, se transforma in cerva urat.
Gen aseara alt vis lucid, insa desi am mai simtit aceasta stare, practic era o femeie, un corp,trup ca de femeie asa cred eu care nu-i vedeai fata insa era intunecata si care facea lucuri.

Totusi sincer sa fiu, se pare ca de multe ori cand am aceste vise, desi incerc sa le ascund sau sa nu zic nimanui, gandindu-ma ca oricum nimeni nu va intelege, sau ii va pasa, si pe langa asta majoritatea carora le explic, spun ca ei nu viseaza, sau ca nu au mai visat de mult timp...

Deci se pare ca asta tine in mare parte de starea activa psihic a persoanei.

Gen sincer sa zic numai cei care mi-au zis ca mai au aceste tipuri de vise, din cate am observat numai persoanele care de obicei sunt mai ganditoare,mai deschise, au aceste tipuri de vise.

Din cate am observat eu, in mare parte aceste vise sunt incurajate de catre starile de teama si credinta in forte intunecate sau frica de intuneric, ori senzatia ca esti urmatit, ori ca cineva e in aceeasi incapere cu tine, etc

Eu cred ca e o diferentea intre a visa urat, si visele lucide, care cele lucide se pare ca provin din exterior.
Ce vreau sa zic cu asta e ca, de obicei o persoana care viseaza urat, aceasta tine in subconstient, lucuri negative, din timpul recent (inainte de culcare,acea zi,saptamana etc)
cum ar fi filme de groaza, muzica rock ce tinde spre hard).
Acestea fiind lucurile care te fac sa visezi in general urat, insa acestea cum am zis au ceva sa le provoace.

Insa visele lucide se pare ca de obicei, apar atunci de obicei fara un motiv (gen nu facut/vazut/auzit ceva negativ cum am zis mai sus).

Si aceastea apar din senin, de ce?

Raspunsul nu e usor de digerat,

Ne aveand un motiv anume.

Eu de cele mai multe ori am desi nu fac nimic care sa influenteze o anumita negativitate sau ceva care sa provoace un vis urat in subconstient, chiar si asa tot am cosmaruri,

Sa fie oare pentru ca, eu cred ca am uitat de acelel lucuri, insa ele au ramas inca in subconstient?

Sau intr-adevar e ceva provocat din exteriorceva neobisnuit, ca o forta, prezenta, fiinta, chiar demoni?

Care te ataca in somn?

Ca sa dau un exemplu solid de ce zic asta, pai

Insa sincer am observat, ca cand visez urat, daca ma rog lui Dumnezeu, (cu credinta desigur) si ma rog calumea, se pare ca de celel mai multe ori, pur si simplu, scap de cosmaruri. ciudat este?

Insa se pare ca are un anumit efect, de cele mai multe ori din cate am observat eu, zic de cele mai multe ori, pentru ca se pare ca au fost si anumite dati in care am continuat sa mai am, insa din cate cred eu din cauza ca nu m-am rugat calumea, cu credinta, insa asta e doar o ipoteza pe care poti sa o alegi sa o crezi sau nu.

Ca subtotal, ceparere ai despre acest subect, cat ti se pare de important, ai trecut si tu prin asta?

5 răspunsuri:
| SG1995 a răspuns:

Da am visat că era în Dragon Ball Z și ma luptam cu energie si zburam. Era vis lucid, de asemenea in toate visele mele lucide reusesc sa zbor cand imi dau seama ca visez. Cand am cosmaruri si realizez ca visez ma trezesc. În fapt nu e nimic supranatural la visele lucide. Creierul undeva în faza de somn REM devine alert și devi conștient că visezi. Din nefericire starea e scurtă, un vis lucid e mai scurt ca unul normal.

Răspuns utilizator avertizat
| Superior a răspuns:

Parerea mea este probabil cea la care te ganesti si tu.
Viata e mult mai fascinanta decat credem sau nu cred unii.
Si eu am avut asemenea vise, in care constientizam ca corpul meu real dormea. Sufletul exista.
Am avut si un vis in care eram in alt corp (nu intru in detail uhh.)
Existenta noastra abia a inceput.

| Elide a răspuns:

Eu imi dau seama atunci când e ceva necurat în vis (stiu, suna aiurea)Dar la final realizez ca e un vis si apoi ma trezesc imediat, când pronunț DUMNEZEU, m.am si trezit

| zeus24 a răspuns:

Deloc important