| crTy a întrebat:

De ce, cateodata, noaptea cerul nu este intunecat, ci rosiatic? La 00:00 suntem afundati in intuneric si, daca nu sunt nori, putem vedea stelele. In ceasta seara nu se vad stelele si nici bezna nu e. E, la propriu, lumina rosie.

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Luminile se propaga diferit in functie de mediu si de frecventa (culoare).
In functie de unghiul de observatie, putem vedea lumina directa, reflectata sau "indoita" (refractata).
Toate combinatiile de mai sus ne fac sa sesizam tot felul de "ciudatenii" optice prin atmosfera si in jurul nostru, cum sunt curcubeul, cerul "albastru", aurora boleara (aurora polara) si multe alte efecte optice naturale.
Daca mai combinam si luminile artificiale, atunci putem vedea foarte multe efecte optice in jurul nostru.

5 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| DarthNiger a răspuns:

Stelele se vad noaptea atunci cand cerul e senin, de asemenea unde vezi tu lumina rosie noaptea? acea lumina rosie apare cand apune soarele.

| RAY a răspuns:

Probabil lumina luni cum intra in astmosfera prin nori are culoarea asta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stiu la ce te referi, am vazut si eu, apare asta noaptea! nu la apus cum se refera ceilalti.
Sunt doar reflexiile(luminii) soarelui si ale lunii pe nori un fel de apus, dar pe nori de inalta altitudine.

| Nilsson a răspuns:

Pentru că se reflectă de la nori lumina stradală a orașului.