| chuckmanson a întrebat:

De ce mai există oameni care nu cred în teoria evoluției? Nu mai există nimic de pus la îndoială cu această teorie, este un fenomen fundamental în biologie și una dintre cele mai elementare proprietăți ale vieții.
Cei care vă îndoiți, de ce?

Răspuns Câştigător
| minrest a răspuns:

Nimeni nu CREDE in teoria evolutiei prin selectie naturala. Formatia mea e Istoria, nu am voie sa o cred nici pe mama. Accept teoria evolutiei, pentru ca explica numarul imens de specii disparute, de la care avem nenumarate fosile, si straturile geologice; si e singura teorie care o face. Deasemenea, sa resping teoria evolutiei ar insemna sa resping Geologia, Genetica, Istoria (chiar stiinta mea), Paleontologia, Astrofizica, toata stiinta moderna in bloc, si sa o inlocuiesc cu cateva pasaje, fara nici o putere explicativa.

58 răspunsuri:
| Steregoi a răspuns (pentru chuckmanson):

Ateismul e credinta in existenta haosului. Evolutionismul e o doctrina. Necredinta in Dumnezeu este nebunie.

| Steregoi a răspuns (pentru chuckmanson):

Mai documenteaza-te si tu despre ce inseamna Dumnezeu.

| Steregoi a răspuns (pentru chuckmanson):

"Evolutionistii nu inteleg si habar nu au ce scrie in Biblie
Eu știu foarte bine, o mulțime de mituri primitive care fie sunt stupide dincolo de orice limită a imaginației, fie sunt barbare dincolo de orice limită a sadismului. Altă variantă nu există!" - fii mai concret. Mituri sunt destule precum si mitul evolutiei.

"omul dacă inoată mult i se dezvolta înotatoare? Dacă omul mănâncă porcarii cu E-uri ficatul lui se adaptează sau se îmbolnăvește si chiar moare?
Prietene, ia și tu un manual de biologie, un atlas de biologie de copii mici, caută pe wikipedia sau pe Youtube și află ce e aia evoluție. E clar că nu o înțelegi. Voi toți cei care negați evoluția nu știți nici măcar să îi dați cea mai vagă definiție și nu îi înțelegeți principiile de bază." - tu nu stii ce reprezinta Dumnezeu.

"Bietul "Archaeopteryx" de care evoluționiștii se folosesc la greu ca sa-și expună inepțiile.

Da, pentru că acest dinozaur pasăre este o fosilă de tranziție dintre reptile și păsări. Simplu. Chiar dacă tu nu înțeleși un adevăr, nu înseamnă ca acel adevăr nu există." - daca tu nu intelegi pe Dumnezeu nu inseamna ca El nu exista. Si restul de alte fosile pretins intermediare unde sunt? Nicaieri pentru ca asa ceva nu a existat. Daca teoria evolutionista ar fi adevarata ar trebui sa existe miliarde de astfel de fosile si nu doar doua fosile. Archaeopteryx era o specie de pasare si atata tot si nicidecum o tranzitie intre reptile si pasari. Unii pesti au dinti in timp ce alti pesti nu au dinti dar tot pesti sunt.

"evident pentru ca teoria evoluționistă este o mare porcărie.
Vă rog frumos domnule, prezentați-mi teoria dumneavoastră despre motivul pentru care formele de viață sunt așa diverse și de bine adaptate la mediul lor de viață. Una care să fie susținută cu dovezi științifice!" - Lui Dumnezeu ii place varietatea si a creat organismele cu potential de variatie genetica in cadrul aceluiasi gen.

"Ai auzit de potențial de variație genetica?
Da! Și vrei să știi ceva despre variabilitatea genetică? Este un fundament al teoriei evoluției! Prin influența mediului și eredității organismele își schimbă caracteristicile, iar cu ajutorul acesteia și al selecției naturale, obținem specii noi prin procesul magic numit EVOLUȚIE!" - o dai pe magie acum. Faptul ca scopul Lui Dumnezeu se desfasoara lent nu inseamna ca acest scop si acest Dumnezeu nu exista.

"nu s-a schimbat niciun mediu de la apariția vieții biologice. Și dinozaurii și restul respirau oxigen și la fel se întâmpla în prezent.
Schimbări în mediile de viață precum deriva continentelor, schimbările climatice, dezastrele naturale, formarea munților, a deșerturilor și savanelor, catastrofismul și așa mai departe există de la începutul planetei și nu au nicio legătură cu atmosfera. Și apropo, vrei să știi de ce au existat insecte atât de mari acum sute de ani?" - scrie in Biblie motivul. Inainte de potopul din 2370 i.Hr. organismele erau mai mari si traiau mai mult. Dupa potop multe specii printre care si dinozaurii nu au rezistat la schimbarile bruste de temperatura. Si oamenii si pisicile traiesc in acelasi mediu care nu determina aparitia omului cu cap de pisica. Inainte de potop oamenii traiau sute de ani. Inainte de potop se traia mult si mai bine pentru ca nu existau variatii mari de temperatura, nu erau furtuni, nu erau continente ci un singur continent. Nu exista schimbari de mediu care sa contribuie la o imaginara evolutie.

"Pentru că în timpul erei Carbonifer nivelul de oxigen era incredibil de mare. Din moment ce nivelul de oxigen nu mai este așa de ridicat, nu mai sunt vertebrate așa mari. EVOLUȚIE!" - aici tu incurci evolutia cu animale mai mari sau mai mici dar de aceeasi forma.

"evoluționiștii, ateii habar nu au de Dumnezeu și se pomenesc vorbind.
Te aștept să îmi explici!" - fa-ti tema, studiaza despre Dumnezeu, studiaza Biblia si ce nu intelegi iti explic.

"putem fi persoane morale fără Dumnezeu." - alta prostie scrisa.
Te rog frumos să dezvolți." - daca Dumnezeu nu ar intretine materia viata biologica inclusiv omul nu ar exista.

| Steregoi a răspuns (pentru chuckmanson):

"În primul rand eu vorbeam despre ultimul strămoș comun pe care îl avem cu cimpanzeii. Stai liniștit că există o mulțime de alți hominizi și australopithecus care să susțină evoluția omului din primate și rudenia noastră cu acestea și cu maimuțele. Ardipithecus a fost considerat ca fiind unul dintre cei mai vechi strămoși ai noștri după ce am derivat din cimpanzei, dar în momentul de față, relația acestui gen sau dacă a fost un hominid este sub semnul întrebării, dar măcar știința poate să admită că nu cunoaște tot și să continue căutările pentru a cunoaște cât mai mult." - specii de maimute disparute si atata tot si nicidecum oameni primitivi.

"Nu exista selectie naturala. Si prostul si desteptul traiesc.
Ba da, există, este un fapt științific. Am dat deja exemplul cu bacteriile." - selectia naturala, asa cum o inteleg evolutionistii, de fapt nu exista. Selectia naturala este eliminatorie. Variantele de bacterii care sunt rezistente la un antibiotic supravietuiesc si se inmultesc in timp ce restul mor. Nu e vorba despre nici o adaptare ci doar despre variatie genetica, despre variatie genetica ce este un rezultat al potentialului de variatie genetica.

"Spune-mi tu, dacă negi selecția naturală, imaginează-ți următorul scenariu. Într-un trib de oameni ai peșterilor un membru a avut noroc de niște gene bune, care l-au făcut puternic și adaptat la mediul lui, iar un bebeluș s-a născut cu malformații sau retard mental, sau orice fel de defect de naștere. Poți să îmi spui ce crezi că s-ar fi întâmplat? Îți spun eu, SELECȚIE NATURALĂ!" - ti-am explicat simplu in paragraful anterior. Nu exista noroc, ghinion, haos sau dezordine.

"Ce speciatie nene?
Documentează-te!" - de fapt cuvantul "specie" sau "soi" din cartea biblica Geneza se refera la gen. Un gen cuprinde mai multe specii, rase, soiuri. In arca Noe a bagat genuri de animale si nu specii de animale. Fiecare gen are potential de variatie genetica care determina aparitia de noi specii care nu este un proces evolutiv, din teoria evolutionista, ci doar variatie in cadrul aceluiasi gen. Speciatia este doar variatie in cadrul aceluiasi gen si nicidecum o dovada pentru evolutie.

| GabiDumitrescu a răspuns:

E o TEORIE. La fel ca si creationismul de natura divina sau de la o rasa extraterestra mult mai avansata. Dovezi exista pentru fiecare dintre ele, nici una insa nu a fost demonstrata fara urme de indoiala. Nu exista nimic de pus la indoiala? Inceputurile. Evolutia de la unicelular la pluricelular si apoi forme organice avansate. Evolutia are lacune la fel ca povestile crestine. E mai PLAUZIBILA, dar nu e clara ca teorema lui Pitagora, de exemplu.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru dbigiu84):

Pariul lui Pascal e sinistru, te rog frumos nu incepe cu astfel de ineptii.

| Steregoi a răspuns (pentru NGheorghe):

Sunt de acord cu tine. Teoria evolutionsta a fost inventata si a avut mare priza la publicul rebel contra Lui Dumnezeu ca o scuza si o justificare si o recunoastere impusa si ieftina pentru stapanirea brutala si violenta si nedreapta a omului de catre alt om.

S-a incercat demonstrarea abiogenezei prin experimentul Miller si altul mai recent prin care s-au obtinut doar aminoacizi si nicidecum ceva mai complex precum proteine.

| Plato a răspuns (pentru RAY):

Suntem din Adam si Eva, nu din maimute. Asta are.

| Frank51 a răspuns:

Fiecare are dreptul la opinia lui, nu e ceva iesit din comun. La subiecte fara un raspuns concret, ca acesta, oricine poate veni cu orice teorie, si oricat de absurd ar suna este luata in considerare automat. E ca la pacanele, poti sa pariezi ca o sa castigi 500 de lei, sau 200, sau 50, probabilitatea sa fi avut dreptate este mica, eu as fi pariat pe zero, probabilitatea crescand la 80-90%. Asa si aici, exista o mica probabilitate sa nu fie evolutie ci creatie, sau sa fie o combinatie dintre cele 2, oricum nu vom afla raspunsul niciodata, important este sa gandim logic si sa facem cercetare, nu sa vorbim aiurea.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru andrei056):

"O sa-ti raspund sincer." De fapt, ai raspuns cu un copy-paste de pe net, deci raspunsul nu-i sincer si nici nu-ti apartine.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru Plato):

Iar Adam este prima celula. Duplicandu-se a aparut Eva, astfel fiind nascuta din Adam.

| RAY a răspuns (pentru Plato):

Nici macar biblic nu ai dreptate, sunt mai multe geneze doua in vt si mai multe in legendele evreiesti

| Theo94 a răspuns (pentru dbigiu84):

Teoria evolutie (om) spune ca omul a evoluat dintr-un stramos comun cu maimutele, iar daca nu stii ce a declansat big bang-ul nu inseamna ca trebuie sa umpli golul cunoasterii cu Dumnezeu, religie, etc.

| andrei056 a răspuns (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

O sa-ti raspund sincer= o sa-ti raspund cu un raspuns adevarat.
nu conteaza daca e al meu sau nu.

| chuckmanson explică (pentru Steregoi):

În primul rând cred că tu nu ai citit Biblia. Fără supărare dar tu chiar crezi că lumea a fost creată în 6 zile, că bărbații sunt făcuți din țarână, iar femeile din coasta bărbatului? În șerpi vorbitori crezi? Asta e doar primul mit stupid. Din multe altele. Plus, dacă citești biblia, vei afla că vechiul testament e doar o poveste de groază, cu un zeu războinic. Iar noul testament nu e nici el mai bun https://dwindlinginunbelief.blogspot.com/......an-of.html
Și pe bune, doar nu crezi în povestea cu noe și potopul nu-i așa? E cea mai stupidă poveste biblică!
https://www.youtube.com/watch?v=tyWcka7drWk
https://www.youtube.com/watch?v=I225Vcs3X0g&t=2s
https://www.youtube.com/watch?v=5svTzxVa-xQ
https://www.youtube.com/watch?v=F4OhXQTMOEc
https://www.youtube.com/watch?v=i0J5WMmykEs&t=17s
https://www.youtube.com/watch?v=CccaGaKOlSI
Și apropo, perioada carboniferă a avut loc acum 358, 9 -289, 9 milioane de ani. Asta e puțin mai mult de 6000-10000 de ani.
Am o întrebare: de ce ar trebui să studiez biblia ca să aflu de dumnezeu, în loc de coran, tanah, talmud, vedasurile sau alte cărți hinduse, textele budiste, guru granth sahib, avestan, tao te ching, analectele lui Confucius, cartea mormonilor, biblia satanică, cărțile lui L. Ron Hubbard, mitologiile din Antichitate sau evanghelia monstrului zburător de spaghete.
Și apropo, legat de grija ta pentru fosilele de tranziție, uite aici o listă doar parțială cu fosilele de tranziție: https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_transitional_fossils

| chuckmanson explică (pentru GabiDumitrescu):

Ador cum creaționiștii spun mereu că evoluția e doar o teorie, de parcă cuvântul teorie ar invalida automat tot ce vine după el. Voi nu cred că înțelegeți ce înseamnă o teorie științifică. O teorie științifică este o explicație a unui aspect al lumii naturale care poate fi testat în mod repetat și verificat cu ajutorul metodei științifice. Evoluția este știință, microevoluția se poate observa mereu, peste tot, iar macroevoluția a fost dovedită de fosile. Teoria lui Darwin a fost susținută cu fapte științifice elementare și inferențele dintre ele, iar între timp a fost confirmată cu 2 secole de dovezi științifice. Dacă ai putea găsi un singur lucru care să demonteze evoluția, cum ar fi o fosilă în locul greșit, ai revoluționa biologia, dar șansele ca asta să se întâmple sunt atât de astronomic de mici, că nici nu se mai consideră o posibilitate. Evoluționismul este unanim acceptat de comunitatea științifică și de către toate universitățile de top.

| chuckmanson explică (pentru Plato):

Doar nu crezi asta nu? Fără supărare frate, dar asta e ca și cum ai crede că Pământul e plat.

| Plato a răspuns (pentru chuckmanson):

Ba da, chiar cred. Nu e nicio suparare.

| chuckmanson explică (pentru Plato):

Ok, pari un tip de treabă cu care pot avea o dezbatere civilizată, spre deosebire de alții de pa aici, așa că îți pun 3 întrebări:
De ce crezi în religia creștină?
Ce face Biblia mai deosebită față de toate cărțile pe care le-am menționat într-un răspuns pentru Steregoi?
Cum anume îl simți tu pe Dumnezeu și ce crezi despre el?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Plato):

Si acum vreo doua mii de ani erau unii care nu negau ca atunci cand fulgera arunca Zeus cu fulgere. De aia e bine ca exista totusi o evolutie...

| doctorandus a răspuns (pentru andrei056):

La o facultate de biologie nu-si pierd timpul sa predea creationismul sau designul inteligent, pentru ca astea nu sunt stiinta. Sau din moment ce ai citit ceva pe internet scris de un habarnist, din care ai dat copy/paste, te crezi mai destept ca marea majoritate a profesorilor universitari de biologie?

A, da, la bac sa nu scrii despre creationism ca ar fi adevarat, ca ai picat examenul. La biologie nu-i intereseaza cunostintele tale de Biblie.

| Steregoi a răspuns (pentru chuckmanson):

In afara de Biblie acele cărți sunt filozofii lumești.

| RoCkKiD a răspuns:

Teoria nu e fara lipsuri iar umplerea lor va mai dura.
Pana cand nu vom avea fiecare aspect demonstrat experimental va ramane in aer.

| doctorandus a răspuns (pentru RoCkKiD):

Faptul evolutiei a fost observat in natura si in laborator. In privinta asta mortu' de la groapa nu se mai intoarce.

Teoria evolutiei cauta sa explice cat mai bine acest fapt constatat in mod obiectiv.

| RoCkKiD a răspuns (pentru doctorandus):

Nu la partea asta ma refeream, faptul evolutiei il vezi daca te uiti la rasele de caini.

Eu ma refeream la faptul ca nu toate mecanismele care au dus la formarea vietii complexe au fost si replicate in laborator. De la aparitia primelor moecule de ARN la aranjarea lor in forme complexe.

O sa mai dureze vreo 50 de ani sa le faca pe toate dar pana atunci creationistii mai au sperante.

| doctorandus a răspuns (pentru RoCkKiD):

Teoria evolutiei nu se ocupa cu abiogeneza. Deci zbarci.

| RoCkKiD a răspuns (pentru doctorandus):

Nu m-am referit la aparitia vietii ci la evoluatia ei din forme simple in cele super complexe.