NOname
| NOname a întrebat:

De ce omorâm oamenii, care au omorât oameni, pentru a demonstra oamenilor, că nu trebuie să omorâm pe nimeni?

72 răspunsuri:
| express11 a răspuns:

Pentru a da un exemplu celorlalti. daca omori-vei fi omorit-se vor gandi inainte de a ucide, caci va fi ucis de lege.

| Balmung a răspuns:

Pentru ca suntem atata de orbi incat nu ne dam seama ca ne cooram la nivelul criminalului, ca ne luam aceeasi cruce pe umeri. Ca suntem egali cu ei.

| PredatoR a răspuns:

Exact, dupa ce ai omorat vreo 3-4 criminali ceilalti care au de gand sa ucida or sa stie ce-i asteapta daca omoara pe cineva.
Stii vorba aia... Sangele, sange cere.

| puidetigan a răspuns:

Dar cel ce omoara, de ce omoara? Li se raspunde cu aceiasi moneda.

| RainUmbrella a răspuns:

Cred ca intrebarea aceasta este un raspuns dar in ghilimele. Adica din cat am inteles eu n-ar trebui sa omoram oamenii care au ucis oameni pentru ca n-am fi un exemplu bun pentru ceilalti oameni! Cum am putea sa le demonstram oamenilor ca nu trebuie sa ucizi daca noi ucidem? Sper c-ai inteles raspunsul.

| elena_3930 a răspuns:

Pentru ca trebuie pedepsiti si pedeapsa cu moartea este cea mai temuta. E clar ca asasinul se va gandi de doua ori inainte sa ia viata cuiva.
@NOname, imi plac intrebarile tale pentru ca pun lumea la gandire si nasc subiecte de dezbatere.
@Hombre, imi place cum gandesti.winking Exact pe gustul meu!

| RoseQueen a răspuns:

Chiar nu stiu. Unii oameni sunt prea plini de mandrie pentru a vedea ca oricine se poate schimba si nimeni nu trebuie omorat.Dar cand acei oameni au puterea, iar ceilalti nu too ce putem face este sa privim neputinciosi cum cadem intr-un vid. Daca am putea cu adevarat sa shimbam lumea...Dar mereu vom ramane cu daca si nimic mai mult daca nu luam atitudine acum.

| sceptic a răspuns:

Pentru a demonstra oamenilor ca oamenii sunt prosti?

| lola79 a răspuns:

Pentru razbunare

| Simonaaaa a răspuns:

Din razbunare pentru ca oameni vor sa se razbune si daca au iubit pe cineva care a fost omorat ei ar vrea sa se razbune si oameni aia care amoara oameni au probleme nu mai gandesc si toate astea sper ca te-am ajutat :*

| AliceIDK a răspuns:

Poate au facut lucruri extrem de rele ...cum ar fi omorarea cu sabia, toporul etc. Intradevar, aceasta este o demonstratie...Fac lucrul acesta, uneori ( de cele mai multe ) fara sa gandeasca. Te kiss

| Katy20Kaithleen a răspuns:

Pentru ca locuim intr-o societate de necivilizati desi unii nu vor sa recunoasca asta...Razbunarea e arma prostului. Daca atat ii duce mintea?

| jessyka_9063 a răspuns:

Pai in intrebarea ta se afla sh raspunsulbig grin

| CevaSimplu a răspuns:

Sincer atat ne duce mintea

| SomeBodyThatDoesNotMatter a răspuns:

Sa spunem ca un ucigas e bolnav mintal. El ucide 10 oameni. Vine asa-zisul salvator, care il ucide pe criminal, si in acelasi timp salveaza poate inca 25 potentiale victime incheind acest sir. Nu ar fi alta cale, "lupul isi schimba parul dar naravul ba"

| cockye a răspuns:

Buna intrebare thinking, Pentru ca prin faptul ca luam o viata prietenii persoanei omorate vor sa scape de criminal dar vor sa arate ca prin aceasta ca uciderea e o solutie doar pentru unii. :d [ Parerea mea ]batting eyelashes
Sper ca te-am ajutat!winking
Pa, pa! happy

| AnneBre a răspuns:

Pentru ca atat ii duce creierul pe unii oamenihee hee in loc sa gaseasca alte solutii fac asta.e cam aiurea dupa parerea meabatting eyelashes

| NumePublicAnonim a răspuns:

Pentru ca daca omori un om, Basescu ii omoara pe toti!

| Valisha18 a răspuns:

Pentru ca nu gandim, ar fi raspunsulmeu! laughing Alt motiv, nu cred! rolling on the floor

| denyiuly a răspuns:

Razbunare!

| Alexutza6755 a răspuns:

Ii omoram pentru razbunare, ca sa le arate celorlalti ca daca omori pe cineva, vei fi omorat.

| AndreiRevine a răspuns:

Buna intrebare,iti dau un exemplu, a il ucide pe b si b e amic cu c,c vrea sa il omoare pe a sa ii arate ca nu-i bine sa ucizi, dar in accelasi timp c si el ucide, si sti rasbunarea e arma prostului!

| BlackScorpion07 a răspuns:

Asta este o pedeapsa care cred altii oameni ca este meritata.Dar in mare parte nu este corect

| SummerR a răspuns:

Pentru ca suntem prosti.De ce sa omori un om cand a omorat? Nu rezolvi absolut nimic.Mai invie mortu'? Nu! Parerea mea e ca ar trebui chinuiti nu omorati.De ce sa moara si sa scape?

| marius5600 a răspuns:

Nu cred ca ar fi corect sa omoram oamenii care au facut crime dar nici nu mi se pare corect sa stea in inchisori, pe banii celor care platesc taxe la stat si muncesc. Ei ar trebui "internati "in centre speciale si pusi la munca fortata in folosul comunitatii dar nu la strins frunze ci munci dure sa stie de ce au ajuns acolo. Dupa ispasirea pedepsei (in functie de gravitatea faptei si a circumstantelor atenuante) sa fie integrati in societate sub control electronic(bratara elecronica la mana sau picior)pe o perioada determinata de comportamentul avut in timpul detentiei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru razbunare intr-adevar dar si pentru celebrul proverb ''Ochii pentru ochii si dinte pentru dinte'' adica in momentul in care X l-a omorat pe Y binenteles ca rudele lui, politia si legile il vor condamna pe asasin dorind astfel sa il faca sa plateasca raul facut.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In majoritatea tarilor nu mai este valabila pedeapsa cu moartea. Incet incet se civilizeaza si "omul".

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca ne place. Fiecare om isi inchipuie (la un moment dat in viata) cum ar ucide alt om. Unii chiar pot duce inchipuirea la stadiul de realitate, din placere sau acoperiti de lege.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@Har, societatea nu este bolnava. Asta este natura omului, pur si simplu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hombre, daca te refereai la mine gresesti. Inseamna ca nu mi-ai citit postarile anterioare referitoare la problema asta. Eu n-am spus sa-i lasam liberi, dimpotriva, trebuie sa plateasca pentru nemernicia lor.
Andraxur, nici nu se pune problema sa stea linistiti in puscarii ca la pension, pe banii contribuabililor (printre care si rudele victimelor). Sa-i condamni la moarte pentru ca sint criminali ar fi o pedeapsa prea usoara pentru scelerati. Pe vremea lui ceasca era o pedeapsa care era cea mai potrivita pentru criminali, munca silnica pe viata. Nu stau la pension, isi platesc detentia, isi platesc datoriile fata de victime si au timp sa reflecteze si eventual sa regrete.