| Flavianadx a întrebat:

De ce se spune ca atunci cand ploua cu soare, plantele sunt afectate? E vreo explicatie stiintifica pentru asta?
Ma gandesc ca poate picaturile de apa de pe frunze actioneaza ca o lupa si razele soarelui ard planta.
Voi ce stiti?

Răspuns Câştigător
| Mopmop a răspuns:

E legat cred de temperatura apei ce ajunge la si pe planta. Daca e o zi caniculara si ploua brusc cu picaturi reci? Crezi ca o fi bine pentru plante?

Răspuns Apreciat de Editori
| wildthing a răspuns:

Nu faptul ca ploua cu soare e problema, ci faptul ca daca ploua cu soare, inseamna ca vremea a trecut intr-un timp foarte scurt de la arsita unei zi toride, la ploaie. Pentru exact acelasi motiv nici nu e bine sa irigi plantele atunci cand e soare. O faci ori dimineata inainte de rasarit sau macar atunci cand soarele nu e inca destul de puternic, ori dupa asfintit. De ce? Pentru a nu supune plantele unui soc termic prin trecerea brusca de la cald la rece, intrand in contact cu apa rece dupa ce au stat in arsita soarelui.

1 răspuns:
| SmaraldAlbastru a răspuns:

Fiindcă soarele încălzește plantele destul de tare. Dacă ploaia vine instantaneu, fără o perioadă cu nori care să mai răcorească plantele, apa rece venită din nori va intra în contact direct cu planta încinsă iar reacția va fi devastatoare distrugând planta.