| anonim_4396 a întrebat:

Deci Israelul si-a recuperat teroitoriul intr-un mod justificat sau nu?
Teritoriul de la bun inceput apartineau Evreilor sau Palestinienilor sau era un popor mixt?

10 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Aia se omoara unii pe altii. Cui ii mai pasa de carti de povesti din Antichitate?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru doctorandus):

Da m-am indignat pentru ca pe toti crestinii le tine parte Israelului, si practic sunt sigur ca e o nedreptate la mijloc, chiar daca conform Bibliei ca trebuia sa isi recupereze teritoriul pentru mine ramane un mister daca chiar au facut ceva justificat Evreii.

| rapandula a răspuns:

A apartinut Palestinei din moment ce Israel e o tara nou formata de catre americani.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Teritoriul Israelului inainde de primul razboi mondial apartinea Imperiului Ottoman din 1516. Inainde de asta era controlat de dinastia Mamluka din 1250. Populatia fiind foarte mixa in special in Ierusalim dar predominant Musulmana.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Teritoriul aparține palestinienilor, evreii vor sa demoleze moscheea Al-Aqsa (al treilea loc Sfânt al islamului) ca să își facă Templul lui Solomon.

| h379m3973423 a răspuns:

Evident că a evreilor laughing cu câteva secole îen.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru h379m3973423):

Dar oare nu apartine ambilor? eu asa cred ca practic eerau amestecati acolo, nu erau separati,.

| h379m3973423 a răspuns (pentru anonim_4396):

Din 500 îen s-au amestecat săracii de tot cu toțilaughing. Dar inițial a aparținut lor, evreilor.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru h379m3973423):

Oke, si fiindca au fost cuceriti, de ce nu au acceptat asta? nou ni s-a furat din tara si nimeni nu a mai vrut sa ceara dreptate...
Nu era corect sa lase lucrurile asa?

| h379m3973423 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ei nu au avut țară, nu că le-au furat din țară... Nu au avut țară pentru mii de ani, în 1948 în sfârșit au primit și ei un pic de ajutor să aibă și ei o casă. Stai liniștit că și ei au vorbit greacă o bună perioadă.

Păi da, e corect ca atunci când vine unu mai mare și mai tare decât tine să-ți dea o mamă de bătaie și să-ți fure mașina iar tu s-o lași așa că e el mai mare și mai tare laughing