| EmaS a întrebat:

Din ce cauza credeti ca s-a scufundat vasul Titanic? 1.Sa fie vorba de o eroare de pilotaj? 2. Sa fie o urmare a unei conspiratii? 3. Sa fie interventia lui Dumnezeu, pentru ca, propietarul Titanicului a afirmat ca a construit un vas, pe care nici Dumnezeu nu-l poate scufunda?

Răspuns Câştigător
| wales a răspuns:

Eroare umană. Nu putem atribui orice nenorocire Lui Dumnezeu. Biblia ne dă un exemplu foarte clar în privința aceasta:

" În vremea aceea au venit unii şi au istorisit lui Isus ce se întâmplase unor galileeni, al căror sânge îl amestecase Pilat cu jertfele lor. „Credeţi voi", le-a răspuns Isus, „că aceşti galileeni au fost mai păcătoşi decât toţi ceilalţi galileeni, pentru că au păţit astfel? Eu vă spun: nu; ci, dacă nu vă pocăiţi, toţi veţi pieri la fel. Sau acei optsprezece inşi, peste care a căzut turnul din Siloam şi i-a omorât, credeţi că au fost mai păcătoşi decât toţi ceilalţi oameni care locuiau în Ierusalim? Eu vă spun: nu; ci, dacă nu vă pocăiţi, toţi veţi pieri la fel." El a spus şi pilda aceasta: „Un om avea un smochin sădit în via sa. A venit să caute rod în el, şi n-a găsit. Atunci a zis vierului: „Iată că sunt trei ani de când vin şi caut rod în smochinul acesta, şi nu găsesc. Taie-l. La ce să mai cuprindă şi pământul degeaba?" „Doamne", i-a răspuns vierul, „mai lasă-l şi anul acesta; am să-l sap de jur împrejur şi am să-i pun gunoi la rădăcină. Poate că de acum înainte va face rod; dacă nu, îl vei tăia." Luca 13:1-9.

43 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Miaduc aminte ca firma unde cotizez ca pensie privata, m-au invitat sa-mi propuna trei modalitati de a-mi mari cotizatia si deci siguranta batranetilor; prima remarca a fost; stiti desigur ca noi santem firma care a asigurat Titanicul.doamna draga nu stiam, dar stiu sigur ce au patit.am ras copios impreuna, nu de nenorocirea intamplata cat de hazul posturii in care ne aflam.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu daca a fost interventia vreunui zeu asupra Titanicului. Dar stiu ca din ordinul unui roman a fost scufundata nava "Wilhelm Gustloff', unde au murit mai bine de 9000 de oameni. Sa nu mai zic de "Cap Arcona" si altele.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ema,stiintific vorbind,clitatea otelului din care era faurit acel vapor avea un continut mare de carbon,asa cum se facea la vremea aia,fapt ce a dus la plesnirea carapacei pe lungime. carbonul, nu asigura o maleabilitate, ce permite indoirea sau perforarea intr-un singur loc.cand a atins vasul un pinten al icebergului, acesta a mers pe lung plesnind o mare lungime din mantaua metalica, permitand intrarea apei.

| andreisandu28 a răspuns:

Titanicul s-a lovit de un aisberg si de acolo a inceput.

| andreicaia99 a răspuns:

S-a scufundat dintr-o cauza foarte simpla. au marit viteza cu care sa mearga iar cei care urmareau ce era in fata lor au vazut prea tarziu aisbergul si la viteza pe care o aveau le trebuiau prea multi metri incat sa schimbe directia vasului si au strapuns vasul pe lateral. si s-a inundat pana s-a scufundat

| Alin_4678 a răspuns:

A fost nesimtit icebergu si la daramat...laughing)

| Anyway a răspuns:

Se spune ca Titanicul s-a scufundat din cauza ca s-a lovit de un iceberg foarte puternic care a gaurit platforma vasului. Alta ipoteza ar fi ca vaporul a fost blestemat sau ca din adancuri s-ar fi ivit o bestie care ar fi lovit vasul... nimic nu e sigur, insa stim ca a fost un eveniment de neuitat.

| CatalinaM a răspuns:

4. Pentru ca a lovit icebergul?

| elenutsaelena a răspuns:

Nu neg nici faptul ca ar fi fost niste probleme tehnice sau ca asa a vrut Dumnezeu.Dar cum stim cu totii s-a vazut prea tarziu icebergul si nu a mai putut sa intoarca vasul.Au putut sa salveze o parte din oamenii si atat.Cum stim cu totii si din film dar si din informatiile de pe internet, vasul s-a rupt in doua si s-a scufundat.

| RadaCv9 a răspuns:

Pe la ora 14:00, 14:00 si ceva, s-a constatat o furtuna... si sa declansat hmmmm o extorsiune al unu degajament al unui element din Titanik

| sprunk92 a răspuns:

Bai e simplu ...capitanu era un alcolic romanwinking

| iurcik_2140 a răspuns:

1.Eroare de pilotaj...

| Macarie_Valentin_1978 a răspuns:

De fapt a fost un incediu in barca si metalul a devenit fragil in una din depozitele de carbune asa ca nu gheata a scufundat nava ci focul

| Sebastyan14 a răspuns:

Eu sunt de parere ca,din cauza mandriei si a lacomiei s-a scufundat, deoarece multi oameni erau pesimisti ca nava se va scufunda, chiar si unii membri ai echipajului.