HepHap
| HepHap a întrebat:

Dumnezeu e cel mai mare expert in CREATIE, dar e capabil de EVOLUTIE?

33 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Adica dupa ce a CREAT, ce s-a intamplat? evolutia inseamna continuarea CREATIEI, ce-i asa de greu?
uite aici
EVOLUTIE: devenire, dezvoltare, modificare, prefacere, schimbare, transformare.
Toate acestea le-a suferit omul de la CREARE si pana acum, doar nu l-a creat si l-a lasat de izbeliste, sau asa este?
EVolutionismul este forma stiintifica pe cand Creationismul, nu, pot demonstra cum evolueaza omul dar nu pot spune de unde a aparut. Evolutionismul este stiinta, Creationismul este supranatural.
Ve-ti spune ca biologic omul nu si-a modificat alcatuirea, ba da, va dau un singur exemplu : apendicele care este un rest de intestin, disparitia parului care initial la antropoide era pe tot corpul, si mai nou s-a descoperit si un os in calcaneu ceea ce este specific cataratoarelor, de unde se presupune ca totusi Darvin a avut dreptate, nu se va sti niciodata pentru ca nici macar antropoida asta veche de 35 milioane de ani nu este cea mai veche forma umana, vechimea intinzandu-se probabil 100 200 de milioane de ani inainte, speranta de a gasi vreun rest de schelet din acea perioada este aproape nula.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Au, au au, mai oameni buni, intrebarea lui @Hep Hap era clara, "Daca Dumnezeu ne-a creat, este capabil si de evolutie?" sigur ca da, din moment ce suntem si am ajuns pana in secolul asta cu credinta in continuare in Dumnezeu, dar el s-a referit la evolutionismul biologic, a atentionat mai sus ca s-a referit la evolutia din punct de vedere biologic, da, omul biologic a evoluat si am dat exemplul cu apendicele, nu va ajunge niciodata alt animal sau o leguma, pentru ca asta n-ar insemna evolutie ci modificare genetica si nici macar modificare genetica pentru ca nu avem inscris in arhetip (ADN) sa fim asa ceva.

| Didi* a răspuns:

Dumnezeu este capabil de orice...