| anonim_4396 a întrebat:

Dumnezeu nu are nici o religie, religia e facuta de om si este o forma de manipulare in masa. Sunteti de acord cu mine?

Răspuns Câştigător
| IuliaAle a răspuns:

Dumnezeu este acelasi pentru toti. Intr'adevar, aici ai dreptate. Multi oameni confunda religia cu credinta in Dumnezeu, si mi se pare gresit. Eu sunt total de acord cu ceea ce tu afirmi.

52 răspunsuri:
| someone_8322 a răspuns:

Chiar asa. tu in ce crezi? in cultura mayasa?happy

si ca sa raspund si la intrebare, nu, nu cred ca e religia o forma de manipulare straight face sunt multe alte feluri de manipulari, si astea facute de omwinking

| silver19 a răspuns:

Eu sunt de acord cu asta, totul este pe interes inclusiv religia.

| nemo_6725 a răspuns:

Nu este adevarat! Dumnezeu are religie, El este Crestin!

| metonst54 a răspuns:

Religia este o forma extrem de buna de manipulare, lucrul acesta este demonstrat de toti oamenii care cred intr-o fiinta divina doar fiindca parintii nostri si toti cei din jur ne-au spus ca exista

| calin_8208 a răspuns:

Sunt total de acord cu ce afirmi tu acolo dar mai bag si eu ceva ce am imprumutat de la un comediant(care mi-a pus niste intrebari fara raspuns in minte). Cum pot oamenii sa creada intr-un om invizibil care a creat lumea? Se stie dintotdeauna ca oamenii ar face orice(ar minti orice) pentru bani sau pentru faima, asa ca de unde pot eu sa fiu sigur ca acea biblie nu a fost o minciuna pentru faima? de unde stiu eu ca acei apostoli nu au "inventat" Dumnezeul nostru?

Dar mai exista si alte religii:budismul, politeismul, iudaismul, etc. Si acestea pot fi create de om cu mai multe scopuri :vointa de a deveni liderul unei multimi/unui popor cu pretextul ca este alesul unei fiinte supreme aka: "Dumnezeu".

In final dupa ce m-am documentat citind mai multe subiecte in descoperirile stiintifice am descoperit ca sunt un fel de ateu.Parintii mei sunt ortodocsi asa ca nu le-am zis lor ca nu cred in Dumnezeu dar o voi face in curand.

Am intrebat-o pe profa de religie de ce Dumnezeu a poruncit "Sa nu omori!" dar el la randul lui a omorat oameni :potopul, sau a omorat egiptenii parca atunci cand l-au urmarit pe moise prin marea aceea, etc. Profesoara a ramas blocata, dar in final mi-a raspuns ca el nu a omorat ci i-a pedepsit pentru necredinta... ajungand in final la ceva cu intuneric si lumina.

Alta faza care mi-a atras atentia a fost ca biserica aproape a acceptat ca omul a evoluat din maimuta(lucru dovedit stiintific), lucru pe care o sa il accepte in final.

DAR, exista si o alta nedumerire: sunt multe minuni care inca nu s-au explicat stiintific si care nu stiu daca o sa poata fi dovedite in viitorul apropiat (ex: Lumina care aprinde de Paste in Ierusalim acea flacara, dupa rugamintile unor preoti crestini)

Concluzia mea este ca fiecare poate intelege ce vrea din cuvantul "religie" si poate sa creada in orice(si in statui), iar eu o sa raman la necredinta mea "umila" si "copiata" in acelasi timp. Nu mi s-a intamplat inca nici o minune dar daca o sa mi se intample, o sa caut o explicatie rezonabila a respectivei minuni, dar in final daca nu o sa gasesc o sa imbratisez vechea/antica "religie".
I do hope that what i wrote won't affect your judgement and if you don't understand what i wanned to say...READ AGAIN!:d salut si sper sa nu va plictisesc cu teoriile mele.

Răspuns utilizator avertizat
| blunts a răspuns:

/Mi se pare logic... da nu stiu ce sa zic

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@ana: biblia e scrisa de om si gasesti aceleasi povesti in tablitele sumeriene dinaintea bibliei.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dumnezeu nu este fizic deci nu are nevoie de nume, chip si nici icoane. Eu cred in creator care nu are nevoie de religie si traditii.

Creatorul este pretutindeni.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sarpele ala Quetzonetc straight face am cautat despre el si nu am gasit nimic nici pe maretul google esti sigura ca e scris corect
cat despre intrebarea ta... pai nu stiu nu e posibil religia este o forma de credinta care este impartita in mai mult ramuri, in unele se spune ca dumnezeu este unul dar sub mai multe denumiri in altele ca exista un dumnezeu pentru fiecare credinta

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Alan, esti ignorant. Cu cine sa vorbesc, cu sfintii parinti care si`o trag la parohie? in lipsa argumentelor crestinii recomanda biblia, desi majoritatea nici macar nu au citit`o ca sa inteleaga cum instiga la omor.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cred in dumnezeu dar nu in biblie sau religie.

Nu exista sfarsitul lumii.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Esti plin de noutati. dar chiar esti plin de sumerietisme si de ateism. ro si de ce mai esti plin? iti mai incapi in piele? mai iesi pe afara si mai racorestete si iarasi vino, tu si navarre si altii, ca popii au bani ca dumnezeu nu exista, ca stiinta e atotstiutoare si ca voi ati pus un nou soare pe cer, si deci trebuie sa fim de acord cu voi. da. sunt de acord cu parerea mea in ce va priveste. tu esti de acord?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@alan : pune mana pe dex si vezi ce inseamna cuvantul ateu. atei sunt cei care nu cred in viata dupa moarte, eu cred in viata dupa moarte.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@raul : eu nu neg existenta divinitatii, deci esti stupid sau nu ai citit ce am scris.

Illuminati sunt masoni, nu am zis nimic de oameni soparla, incearca sa incetezi cu stereotipurile de doi bani.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@emanuel, nu am nici o treaba cu pavel corut, eu nu sunt ateu ca el. Dzeu nu are nevoie de reprezentati si religie pe pamant, nu exista blasfemie, un trib din africa nu cunoaste religia crestina, nu uita ca sunt o multime de religii pe pamant care se bat cap in cap si fiecare se proclama religia suprema.

Religia e facuta de om si este o forma de manipulare.

Dzeu nu are nevoie de porunci, daca esti sclav ramai sclav.

Dzeu nu are nevoie de ritualuri, zeii pagani au nevoie de ritualuri pentru ca sunt facuti de om, in biblie scrie clar : elohimii au creat oamenii fizic, adica extraterestrii. Iar toti inclusiv ei si noi am fost creati (materie) de creator prin big-bang.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Yana, adevarul e independent si de ceea ce crezi tu. asta nu inseamna ca nu trebuie sa il cauti mereu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Yana, adevarul nu sta in religie, in ceva material, nu este fizic.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

#mayasul.
Sunt de acord cu tine.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da, intrucatva sunt de acord cu tine!
"Dumnezeu nu are nicio religie" suna a "Dumnezeu nu are niciun Dumnezeu"!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sunt total de acord cu tine mayasule.
Eu cand aud cuvantul ''dumnezeu'' si ''religie'' imi vine sa o compar cu stiinta.care o bate de o rupe la capitolul de incredere.Stiu ca dumnezeu a creat primi oameni pe pamant. dar cum zice stiinta au existat dinozauri inaintea oamenilor si avem dovada oasele lor, sa imi explice si mie, a fost dumnezeu prima oara dinozauri si cand s-a plictisit a trecut la oameni?
In biblie sunt numai lucruri supranaturale. e ca un film SF, cam orice lucru banal gasesti acolo.
Am multe de zis, dar incep sa ma enervez cand aud de religie.asa ca o las pe alta data!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dumnezeu nu exista, religia e doar pentru a tine oamenii cumva sub frau. Povestirile din biblie sunt copiate din religiile vechi ale egiptenilor.
Oamenii au inceput sa.si piarda credinta pentru ca au inceput sa aiba acces la informatii. Eu unul am renuntat de mult sa mai cred in ceva.

| silverson a răspuns:

Dumnezeu, creatorul atotputernic si atotcunoscator depaseste cu mult ratiunea umana. Nu ai cum sa intelegi planul sau sau cum a creat toate lucrurile, nu ai cum sa adaugi o imagine umana lui, nu ai cum sa intelegi cum arata. Biblia, Coranul si celelalte carti ale diferitelor religii incearca doar sa te faca sa intelegi cat de mare si puternic este Dumnezeu si cum mintea umana a perceput creerea totului.
Dumnezeu are toate religiile, tot ce vezi in jurul tau si tot ce poti intelege si iubesti, totul este creat de El si nu este nevoie sa adaugi un nume sau un set de reguli pentru a crede in EL.