| nonny50 a întrebat:

Religia. O forma de manipulare in masa?

Răspuns Câştigător
| DomineRex a răspuns:

Categoric si ii impune omului sa plateasca darile statului "Dai Cezarului ce-i al Cezarului.

19 răspunsuri:
| FucktheSystem a răspuns:

Și una penibilă bazată pe frică care încă funcționează, foarte trist.

| Paulla a răspuns:

Cu siguranţă.

| n0matterman a răspuns:

Obviously.

| Holocaust a răspuns:

Da,şi încă cum...

| Filip23 a răspuns:

O forma de manifestare a libertatii. Greu de inteles pentru unii.

| nonny50 explică (pentru Filip23):

Tu ai inteles`o? Daca da, ai placerea de a ne`o explica si noua.

| Filip23 a răspuns (pentru nonny50):

Am placerea sa iti explic ca am libertatea, ca si tine, de a crede in ce vreau. Manipulare ar fi daca mi-ar baga-o cineva pe gat. Insa nu e cazul meu.

| nonny50 explică (pentru Filip23):

Asta incerc si eu sa explic. Eu daca imi exprim punctul de vedere de cele mai multe ori sunt considerat ateu, dar nimeni nu intelege ca noi, cei care credem ca religia e o forma de manipulare credem in Dumnezeu, dar negam pozitivismul pe care l`ar aduce religia.

| FucktheSystem a răspuns (pentru Filip23):

Tu nu cred că faci diferența între credință și religie.
Crezi în ce vrei și asta însemană că ai credință, să mergi constat la biserică, să acccepți ce îți spune popa drept adevăru universal, să consideri că zeul tău este singurul care deține adevărul și tot așa însemană că aparții și unei religii care destul de clar îți este băgată pe gât de către părinți, după școală și societate.
Credința există încă din cele mai vechi timpuri, oamenii ce nu-și explicau dădeau pe seama zeilor, nu le băga nimeni pe gât credința în schimb religia este foarte băgată pe gât.

| Filip23 a răspuns (pentru FucktheSystem):

Lumineaza-ma! Din perspectiva istorica, sa zicem in ulimele 4000 de ani, care au fost credinte si care au fost religii. Honestly...

| FucktheSystem a răspuns (pentru Filip23):

Deiștii de exemplu au doar credință și nu țin de nici o religie, ce exemplu mai concret ai vrea?

| Filip23 a răspuns (pentru FucktheSystem):

Acuma n-o da in balaceala cu deistii. Era vorba sa imi spui ce parere ai de religiile cunoscute de toata lumea (crestinism, iudaism, islamism, budism, confucianism, taoism, hinduism si altele) daca, dupa tine, sunt religii sau credinte. Si despre ortodoxism, daca a fost credinta pana la o anumita perioada si apoi a devenit religie.

| dienuta1990 a răspuns:

Nu cred ca e deoarece religia este ceva ce se mosteneste de la inaintasii nostri pe care trebuie sa o pastram.

| TheBloodyRoses a răspuns:

Dap. Sincer nu cred in religie din cauza asa ziselor ore de istorie unde biserica primea pamanturi si bani. Totul a fost pentru armata si o simpla manipulare a oamenilor prosti. Si oamenii inca`s prosti!

| Creiot a răspuns:

Unde Primitivismul intalneste Religia... DA!

| Garnet a răspuns:

Parerea mea e ca religia a fost creata tot de om pentru a baga frica in restul.concluzia o tragi singur

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da nony.belimiai vinit pi TPU.chiar ma intrebam pi undi esti.nu ca ti-as fi simtit lipsa.da sa stii ca asa e.religia,politica,aburelile stiintifice si unele forme ale invatamantului inregimentat sunt modalitati de manipulire a meselor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce bine ca ti-ai dat seama.da numa de una.ma rog tu ai predilectie pentru religiune.eu m-am lovit si ma lovesc de toate formele de manipulire.sanatate si succes in contactul cu toate formele.acum si LA MULTI ANI. daca nu traiesti mult, le ai o viata.bafta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Religia a fost facuta ca sa bage frica in oamenii, de ce crestini incep cu o sa arzi in iad? sau pocaiti ziua judecati e aproape pregateste acum plateste cotizatia de 10 la suta ca sa ai o viata vesnica frumoasa, religia este cel mai mare virus care la creat omul vreodata pentru ca este raspandit la cei mici care cred orice si cresc cu acest virus (Richard Dawkins )