| WhatheWow a întrebat:

Dupa parerea voastra, cam cit la suta din actiunile noastre le trecem prin filtrul ratiunii si cit actionam impinsi doar de sentimente?

Răspuns Câştigător
| Acidacetilsalicilic a răspuns:

50-50. Funda?!

35 răspunsuri:
| Delicacy a răspuns:

M-ai prins aici...
Majoritatea acţiunilor mele sunt ghidate de sentimente.Restul de 32%, să zicem, sunt trecute prin filtrul raţiunii.

| shadovv a răspuns:

Daca ne gandim la toate actiunile noastre, foarte putin! Adica nu cred ca treci prin filtru ratiunii atunci cand respiri, clipesti sau te scarpini in barba... daca facem abstractie de acestea si ne rezumam la faptele importante, pai asta tine de la om la om... Important e sa realizezi ca trebuie sa rationalizezi totul.

| WhatheWow explică (pentru Hmmmm):

Ai perfecta dreptate, pot fi dar nu inseamna ca intotdeauna sint trecute prin filtrul ratiunii. Eu m-am referit la actiunile omenirii in general si nu la o anumita persoana.

| WhatheWow explică (pentru Mădă0611):

Da, ai dreptate dar cum e atunci cind generalizam si analizam omenirea din acest punct de vedere; in ce masura actioneaza rational si cit sentimental?

| Mădă0611 a răspuns (pentru WhatheWow):

Am zis, majoritatea oamenilor se lasa condusi de sentimente (al 2-lea raspuns), fiind oamenii pentru care sentimentele sunt importante (primul raspuns), procentele fiind de 80 sau 90% "instinct"/20 sau 10% ratiune.