| WhatheWow a întrebat:

Viata insasi are un scop foarte bine definit si nu trebuie decit sa privim in jurul nostru cum ea isi urmeaza cursul. Noi oamenii, sintem singurii care nu ne acceptam conditia si incercam sa schimbam intelesul natural al vietii cu unul nascut din gindirea noastra pe care inca nu o cunoastem suficient de bine. Inca actionam in mare parte condusi de sentimente diminuind rolul ratiunii, imaginindu-ne ca dincolo de tot ceea ce ne inconjoara, contrar tuturor legilor naturale, avem menirea de a ajunge intr-o stare inexistenta fizic. De unde vin aceste sentimente caci nu le regasim nicaieri in natura, decit in mintile noastre? Si daca din mintile noastre s-au nascut, s-au dezvoltat, nu sint ele doar produsul imaginatiei noastre, alimentate de vise si tot odata de dorinta unora de a ne controla prin aceste vise, dezlantuind sperante desarte pe care le-au denaturat invaluindu-le intr-o falsa mantie a realitatii? E greu sa intelegem sau e mai comod sa traim cu speranta ca viata are, ca premiu sau ca pedeapsa si un "dupa"?

Răspuns Câştigător
| AliveOne a răspuns:

Prefer sa zic ca va fi un premiu ''dupa'' nici decum o pedeapsa adica frate aici e pedeapsa (iadu pe pamant iti zice ceva?)
Tot mai multi oameni mor majoritatea omorati de altii pentru ce pentru ca ala nu invata si se apuca sa faca crime ca sa supravietuiasca pentru ce ca cei de sus ne conduc si o fac prost iar in cele din urma o sa dam inevitabil intr-un gard si o sa ne zdrobim pentru ce?
daca si dupa va fi la fel sau mai rau eu unu prefer sa raman aici inca mai exista sperante de o viata mai buna foarte mici dar inca existawinking

4 răspunsuri:
| andrei a răspuns:

Omul trebuie sa se simta in siguranta, stiind ca exista ceva mai presus de el care sa-l protejeze, Dumnezeu. Chiar daca exista sau nu...

| Cornelia_Mester_1956 a răspuns:

Simplu. ne acceptam existenta si traim cinstit si frumos fara a privi in stanga si in dreapta

| WhatheWow explică (pentru Cornelia_Mester_1956):

"Eu" de ce am impresia ca se uita toti la mine si din stinga si din dreapta si din toate partile, cind eu n-am facut altceva decit sa-mi vad de drum si sa nu privesc la nimeni?

| WhatheWow explică (pentru Cornelia_Mester_1956):

Crezi ca se poate, cind toti se uita in curtea celuilalt si, parca nefiind in de ajuns mai arunca privirea si in "dormitorul" tau, tulburindu-ti si mai mult intimitatea?