| anonim_4396 a întrebat:

Este adevarat ca acceleratia rotirii pamantului in jurul axei sale a crescut? Practic de aceea ni se pare ca zilele sunt mai scurte?
Daca este adevarat, practic nu ne este afecta durata vietii? Din punct de vedere biologic, traim la fel?

4 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Este adevarat ca acceleratia rotirii pamantului in jurul axei sale a crescut? pracitc de aceea ni se pare ca zilele sunt mai scurte?
Ceea ce ți se pare, nu are nici o legătură cu presupusa creșterii vitezei de rotație a pământului în jurul axei sale. Aceasta nu este adevărat.

| MeisterSchnitzel a răspuns:

Dacă rotația ar crescut viteza rotației în jurul propriei axe atunci și nopțile ar fi mai scurte. Zilele devin mai mai scurte iarna deoarece atunci emisfera în care stăm (cea nordică) stă cu spatele la Soare, motiv pentru care zilele sunt mai scurte iar nopțile mai lungi. Acum, vara, zilele devin mai lungi deoarece emisfera nordică este îndreptată spre Soare. Eu nu am auzit să se fi accelerat viteza de rotație a Pământului în jurul propriei axe.

| Frank51 a răspuns:

Accelerația scade, este în legătură directă cu entropia. Viteza cu care accelerația inițială scade este infimă, dacă ar fi mai mare ar produce dezastre.

| h379m3973423 a răspuns:

Este adevărat că viteza de rotație este în creștere, dar este o accelerație atât de mică încât nu contează. Mi-e greu să cred că simți cum o zi a fost mai scurtă cu 1, 4 milisecunde decât cealaltă laughing