| aDEeLAa a întrebat:

Este vreo diferenta intre par secretor, par tector, par protector? Daca da, care si cum le identific?

Răspuns Câştigător
| WhiteLife a răspuns:

Daca te referi la plante, și dacă îmi aduc bine aminte: e diferența la organul pe care se afla, forma și rolul lor. Perii secretori nu pot fi pe rădăcina, de exemplu, îi găsești pe frunze, pe epiderma și cred că sunt unicelulari și au că un fel de săculeț in partea bazală. Perii rectori cred că au rol în absorbție, deci o sa fie la rădăcină și cei protectori cred că îi poți găsi pe mai multe organe ale plantei. Poți căuta imagini cu ei pe net și să vezi diferența. happy