| CiorbaDeCartofi a întrebat:

Eu nu cred ca exista Dumnezeu pentru ca ma lasa sa sufar prea tare pe pamant si ii lasa pe multi copii bolnavi de cancer sa sufere. Unde e mila Domnului cea descrisa in religie? Mereti ma ca nu exista Dumnezeu,sunteti nebuni la cap, ce Dumnezeu e ala care lasa milioane de oameni buni sa sufere si milioane de oameni rai sa fie fericiti, imi vine sa rad.

29 răspunsuri:
| Nilsson a răspuns:

Ce te face să suferi?

| Nilsson a răspuns:

Credința în Dumnezeu oferă un final fericit celor care răbda până la capăt și toată suferința lor va fi uitată.
Necredința în schimb oferă doar tristețe și disperare.

| CiorbaDeCartofi explică (pentru Nilsson):

Am schizofrenie si depresie si sufar la maxim

| RAY a răspuns:

A lasat 6 milioane de persoane sa arda de vii de catre un catolic devotat religiei catolice,amin,faza e ca se trece peste asta pentru ca omului i pasa doar de el,nu ne pasa de alti,daca dumnezeu ne ajuta nu ne pasa ca nu-i pasa de alti,egoismul uman este primiodial omului, hai sa spunem ca omul face rau dar virusi,microbi,bolile date unor copii mici,dezastre naturale,totul pentru un mar mancat de adam si eva care culmea in biblie scrie ca nu aveau habar ce e raul si binele,erau ca niste copii mici de gradinita iar dumnezeu ia pedepsit si pe ei si p toti urmasi lor =chestie valabila doar in crestinism in iudaism,islam nu exista pacatul original pe buna dreptate e aberant asa ceva,dumnezeu a avut un singur popor de care i-a pasat o vreme apoi deloc,daca vi cu de astea o sa fi facut satanist,ori esti cu ei ori esti impotriva lor,trebuie sa intelegi ca ratiunea este antidotul credintei, ei urasc ratiunea, logica, gandirea critica, indoiala, trebuie sa fi supus sa crezi orbeste totul in caz contrar iadul vesnic e de tine

| RAY a răspuns:

Acum 3 minute | Nilsson a răspuns:
Credința în Dumnezeu oferă un final fericit celor care răbda până la capăt și toată suferința lor va fi uitată.
Necredința în schimb oferă doar tristețe și disperare.

credinta ofera amagire, iluzi deserte atat

| RAY a răspuns (pentru CiorbaDeCartofi):

Vezi de un doctor mann, de un tratament, ca dumnezeu nu vindeca boli din contra el doar le da si are nevoie de bani tai, credinta ta oarba in el si atat, el ajuta prin doctori, nu poate singur, a creat universul din nimic dar singur nu poate, saracul

| Sn4k3 a răspuns:

Din ce pestera ai iesit si tu laughing? Lasa cliseismele astea si intrebarile despre religie ca n-au niciun rost. Vezi-ti de tine, ocupa-ti timpul cu ceva mai productiv si poate ai sa suferi mai putin.

| Frank51 a răspuns:

Ai auzit de liber arbitru? Sau stai, ai citit macar 2-3 pagini din biblie? Daca vrei sa afirmi niste chestii trebuie macar sa te documentezi inainte. Daca dupa lungi cercetari tu ai ajuns la concluzia asta, atunci nimeni nu te poate contrazice, fiind opinia ta personala.

| RAY a răspuns (pentru CiorbaDeCartofi):

Eu iti recomand sa studiezi budismul, explica foarte bine ce este suferinta, cred ca ti se potriveste http://ro.wikipedia.org/wiki/Patru_adev%C4%83ruri_nobile_(Budism)

| RAY a răspuns (pentru Frank51):

Nu exista liber arbitru, daca dumnezeu stie totul a predestinat totul deci este resposabil pentru orice desi in biblie da dovada de multe ori ca habar nu are viitorul, vorbim despre multele razboaie in care dumnezeu nu stie ce se va intampla in unele si pierde

| Nilsson a răspuns (pentru CiorbaDeCartofi):

E greu prin ce treci dar trebuie să îți găsești puterea de merge mai departe și să înveți să te bucuri de lucrurile simple ale vieții.
Sunt copii care suferă de cancer sau alte boli și au trecut prin zeci de operații dar dau dovadă de mai multă tărie de caracter, ajung ei să își încurajeze părinții.
Suferința face parte din existență dar tocmai asta ne face să apreciem lucrurile bune ale vieții.

| Frank51 a răspuns (pentru RAY):

Este absolut parerea ta ca nu exista liber arbitru. Biblia este raspunsul la toate intrebarile, iar pe mine m-a ajutat. Daca voi nu intelegeti este problema voastra, nu mai afirmati tampenii fara sa stiti nimic, eventual spuneti ca este opinia voastra-> "eu cred ca nu exista liber arbitru"(asa cum a zis si userul care a pus intrebarea) si asa nu am nici-o treaba cu nimeni happy.

| CiorbaDeCartofi explică (pentru RAY):

Tu crezi in diavol?

| RAY a răspuns (pentru CiorbaDeCartofi):

Cred ca este personificarea omului, diavol =inseamna barfitor in latina,mai bine spus satanel =traducerea din ebraica,satanel era un inger, un sclav devotat la curtea lui iahve atat, orice facea el era voia lui iahve, dar crestini au inventat o poveste cu care teologi evrei nu sunt de acord pe buna dreptate, cum sa fie cineva egal cu dumnezeu este o blasfemie asa ceva sa gandesti

| RAY a răspuns (pentru Frank51):

Nu este parerea mea, asa scrie in biblie, daca totul este predestinat nu exista nici iisus nu a avut liberul arbitru, cum adica numai afirmati tampeni =esti ca un comunist care vrea sa ne taie libera exprimare

| Frank51 a răspuns (pentru RAY):

Nu o sa continui sa te contrazic, ar fi inutil. Ai dreptate.

| RAY a răspuns (pentru Frank51):

Dar nu trebuie sa imi dai dreptate, nu te enerva, daca dumnezeu a predestinat totul logic ca nu exista liberul arbitru sau e doar o iluzie

| Frank51 a răspuns (pentru RAY):

Sunt ironic in pnm. Dar nu am de gand sa incerc sa te luminez, ca oricum nu ma asculti, ar fi inutil sa imi bat gura degeaba, asa ca o lasam asa, si dormim linistiti, poate mai vorbim de un alt subiect, de vremea frumoasa sau de bradul de craciun, apropo inca nu l-am impodobit laughing

| RAY a răspuns (pentru Frank51):

Chesti pagane pentru care meriti sa fi omorat cu pietre apropo

| Frank51 a răspuns (pentru RAY):

Frumos limbaj. Well, te rog sa nu imi mai trimiti mesaje, nu de alta dar nu imi place spamul, mersi mult.

| RAY a răspuns (pentru Frank51):

Iar te-ai suparat aiurea eu ce vina am daca scrie in biblie ca cei pagani sa fie omorati cu pietre iar sangele lor sa cada asupra lor, tu crezi ca le scot din burta
Levitic 20:27~
"Dar daca un om sau o femeie cheama duhul unui mort, sau se îndeletniceste cu ghicirea, sa fie pedepsiti cu moartea; sa -i ucideti cu pietre: sîngele lor sa cada asupra lor."

Roman 1:24 32 ~
24De aceea, Dumnezeu i -a lasat prada necuratiei, sa urmeze poftele inimilor lor; asa ca îsi necinstesc singuri trupurile;
25caci au schimbat în minciuna adevarul lui Dumnezeu, si au slujit si s’au închinat fapturii în locul Facatorului, care este binecuvîntat în veci! Amin.
26Din pricina aceasta, Dumnezeu i -a lasat în voia unor patimi scîrboase; caci femeile lor au schimbat întrebuintarea fireasca a lor într’una care este împotriva firii;
27tot astfel si barbatii, au parasit întrebuintarea fireasca a femeii, s’au aprins în poftele lor unii pentru altii, au savîrsit parte barbateasca cu parte barbateasca lucruri scîrboase, si au primit în ei însisi plata cuvenita pentru ratacirea lor.
28Fiindca n’au cautat sa pastreze pe Dumnezeu în cunostinta lor, Dumnezeu i -a lasat în voia mintii lor blestemate, ca sa faca lucruri neîngaduite.
29Astfel au ajuns plini de ori ce fel de nelegiuire, de curvie, de viclenie, de lacomie, de rautate; plini de pizma, de ucidere, de cearta, de înselaciune, de porniri rautacioase; sînt soptitori,
30bîrfitori, urîtori de Dumnezeu, obraznici, trufasi, laudarosi, nascocitori de rele, neascultatori de parinti,
31fara pricepere, calcatori de cuvînt, fara dragoste fireasca, neînduplecati, fara mila.
32Si, macar ca stiu hotarîrea lui Dumnezeu, ca cei ce fac asemenea lucruri, sînt vrednici de moarte, totus, ei nu numai ca le fac, dar si gasesc de buni pe cei ce le fac.

Exod 22:18~
"Pe vrajitoare sa n’o lasi sa traiasca."

Deuteronomy 13:7-12 ~
7dintre dumnezeii popoarelor cari va înconjoara, lînga tine sau departe de tine, dela o margine a pamîntului pana la cealalta-
8sa nu te învoiesti si sa nu -l asculti; sa n’arunci spre el o privire de mila, sa nu -l cruti, si sa nu -l ascunzi.
9Ci sa -l omori; întai mîna ta sa se ridice asupra lui ca sa -l omoare, si apoi mîna întregului popor;
10sa -l ucizi cu pietre, si sa moara, pentru ca a cautat sa te abata dela Domnul, Dumnezeul tau, care te -a scos din tara Egiptului, din casa robiei.
11Sa se faca asa, pentru ca tot Israelul sa auda si sa se teama, si sa nu se mai savîrseasca o fapta asa de nelegiuita în mijlocul tau.
Deuteronom 17:2-5~
2Se va gasi poate în mijlocul tau, într’una din cetatile pe cari ti le da Domnul, Dumnezeul tau, un barbat sau o femeie care sa faca ce este rau înaintea Domnului, Dumnezeului tau, si care sa calce legamîntul Lui;
3care sa mearga dupa alti dumnezei ca sa le slujeasca si sa se închine înaintea lor, dupa soare, luna sau toata ostirea cerurilor, asa cum eu n’am poruncit.
4De îndata ce vei lua cunostinta si vei afla lucrul acesta, sa faci cercetari amanuntite. Daca lucrul este adevarat, daca faptul este întemeiat, daca urîciunea aceasta a fost savîrsita în Israel,
5atunci sa aduci la portile cetatii tale pe barbatul sau femeia care va fi vinovat de aceasta fapta rea, si sa ucizi cu pietre sau sa pedepsesti cu moartea pe barbatul acela sau pe femeia aceea.

Omorati pe cei care aduc ofense lui Dumnezeu.
Levitic 24:10-16~
10Fiul unei femei israelite si al unui barbat egiptean, venind în mijlocul copiilor lui Israel, s’a certat în tabara cu un barbat israelit.
11Fiul femeii israelite a hulit si a blestemat Numele lui Dumnezeu. L-au adus la Moise. Mama-sa se numea Selomit, fata lui Dibri, din semintia lui Dan.
12L-au aruncat în temnita, pîna va spune Moise ce va porunci Domnul.
13Domnul a vorbit lui Moise, si a zis:
14,, Scoate din tabara pe cel ce a hulit; toti ceice l-au auzit, sa-si puna mînile pe capul lui, si toata adunarea sa -l ucida cu pietre.
15Sa vorbesti copiilor lui Israel, si sa le spui:, Oricine va blestema pe Dumnezeul lui, îsi va lua pedeapsa pentru pacatul lui.
16Cine va blestema Numele Domnului, va fi pedepsit cu moartea: toata adunarea sa -l ucida cu pietre. Fie strain, fie bastinas, sa moara, pentru ca a hulit Numele lui Dumnezeu.

Moarte pentru blasfemie!
Levitic 24:14-16~
14,,Scoate din tabara pe cel ce a hulit; toti ceice l-au auzit, sa-si puna mînile pe capul lui, si toata adunarea sa -l ucida cu pietre.
15Sa vorbesti copiilor lui Israel, si sa le spui:, Oricine va blestema pe Dumnezeul lui, îsi va lua pedeapsa pentru pacatul lui.
16Cine va blestema Numele Domnului, va fi pedepsit cu moartea: toata adunarea sa -l ucida cu pietre. Fie strain, fie bastinas, sa moara, pentru ca a hulit Numele lui Dumnezeu.

Cei care nu respecta doctrinele bibliei sunt demni de moarte.
Roman 1:24 32 ~
24De aceea, Dumnezeu i -a lasat prada necuratiei, sa urmeze poftele inimilor lor; asa ca îsi necinstesc singuri trupurile;
25caci au schimbat în minciuna adevarul lui Dumnezeu, si au slujit si s’au închinat fapturii în locul Facatorului, care este binecuvîntat în veci! Amin.
26Din pricina aceasta, Dumnezeu i -a lasat în voia unor patimi scîrboase; caci femeile lor au schimbat întrebuintarea fireasca a lor într’una care este împotriva firii;
27tot astfel si barbatii, au parasit întrebuintarea fireasca a femeii, s’au aprins în poftele lor unii pentru altii, au savîrsit parte barbateasca cu parte barbateasca lucruri scîrboase, si au primit în ei însisi plata cuvenita pentru ratacirea lor.
28Fiindca n’au cautat sa pastreze pe Dumnezeu în cunostinta lor, Dumnezeu i -a lasat în voia mintii lor blestemate, ca sa faca lucruri neîngaduite.
29Astfel au ajuns plini de ori ce fel de nelegiuire, de curvie, de viclenie, de lacomie, de rautate; plini de pizma, de ucidere, de cearta, de înselaciune, de porniri rautacioase; sînt soptitori,
30bîrfitori, urîtori de Dumnezeu, obraznici, trufasi, laudarosi, nascocitori de rele, neascultatori de parinti,
31fara pricepere, calcatori de cuvînt, fara dragoste fireasca, neînduplecati, fara mila.
32Si, macar ca stiu hotarîrea lui Dumnezeu, ca cei ce fac asemenea lucruri, sînt vrednici de moarte, totus, ei nu numai ca le fac, dar si gasesc de buni pe cei ce le fac.

| Celcestietot a răspuns:

Despre ce vorbești? Suferi datorită păcatului strămoșesc, datorită genelor, nu datorită lui Dumnezeu.
! Suferă oamenii datorită Babilonului cel mare descris în Biblie, Bilion ce este condus de către Satana și oamenii săi. Dumnezeu nu intervine, deoarece ne-a dat liber arbitru, iar daca noi alegem rău, nu El este de vina, ci noi. Din moment ce lumea se află în mâinile răului, condamnă-l pe Satana și pe el să îl urăști. Dacă nu am dreptate, abia aștept să mă contrazici cu material din Biblie.

| RAY a răspuns:

Acum 33 minute | Celcestietot a răspuns:
Despre ce vorbești? Suferi datorită păcatului strămoșesc,

pacatul stramosesc a fost iertat de catre iisus asa ca numai exista asa ceva

| Celcestietot a răspuns:

RAY, sunt cuvinte cu multiple sensuri.

| GabiNoS a răspuns:

DUMNEZEUL asta e un chip cioplit, contrar spuselor preotilor lui. Se contrariaza singuri din gura in gura.

| GabiNoS a răspuns:

Corect spus ciorba de cartofi. Asta e de fapt "iadul" unde oamenii buni nu au ce cauta, doar animalele bipede. Stiu destui. Cu cat esti mai rau cu atat ai mai mult succes in viata.

| CostinAlamariu a răspuns:

Nu e vina lui Dumnezeu ca tu suferi. E vina ta ca suferi. Daca fumezi toata viata si dupa te chinui de cancer la plamani te chinui din cauza prostiei tale si a decizilor tale idioate. Daca ti se intampla ceva rau fii matur si nu mai da vina pe altii. Asuma-ti greseala si cauta sa o eviti.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru RAY):

Doar fiindca Dumnezeu stie totul nu inseamna ca n-ai liber arbitru. De exemplu un doctor ar putea sa stie ca fix in 3 luni pacientul sau va muri de cancer. Asta inseamna ca pacientul nu are liber arbitru? Asta inseamna ca doctorul i-a cauzat cancerul? Bineinteles ca nu. A stii ceva nu e echivalent cu a actiona. Daca eu stiu ca tu vei alege sa te sinucizi maine si nu fac nimic inseamna ca n-ai avut libera decizie? Bineinteles ca ai avut.