| anonim_4396 a întrebat:

Exista oare o cauzalitate infinita? Sau exista un efect fara cauza? Daca afirmam ca totul are o cauza înseamna ca vom avea un regres infinit?

Răspuns Câştigător
| Meme10Memu a răspuns:

Timpul nu e circular ci liniar.

Ceva care se cauzeaza pe sine inseamna ca de fapt nu exista cauza si nici efect. De exemplu 1 cauzeaza pe 1 care e mereu acelasi 1. Prin 1 inteleg infinitul cu infinitele lui variabile. E un singur infinit.

6 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

Nu exista efect fara cauza, orice efect nu are cum apare aiurea fara ceva inainte care are loc, deci o cauza. Nu ia casa foc aiurea. Nu dispar banii din seif aiurea, chiar daca nu i-a luat nimeni ca nu a putut deschide, inseamna ca s-au dezintegrat atomii cumva, a avut loc un dezechilibru la nivel subatomic, deci tot are o cauza disparitia lor pana la urma. Teistii or sa zica ca au disparut asa pur si simplu fara cauza, ca asa a vrut dumniezoul lor, nu exista, nu au notiuni de fizica inseamna. Evident ca nu se poate intampla asta, dar daca s-ar intampla, cauza este aia care am zis-o.

Asa si cu dumnezeu, de unde poate el asa totul?! Sa admitem ca ar fi, prea il urca pe piedestal total aiurea, cum a aparut el?! Cumva a aparut si el, deci nu e el buricu` universului in nici un caz. Nu exista ca a fost mereu asa, nu are cum. Totul are o cauza. Pana si atomii s-au format din contopirea particulelor subatomice, cum au aparut alea, e un mister insa.

| RAY a răspuns (pentru Mosotti):

Ne întrebăm: „Dacă toate lucrurile au un creator, atunci cine l-a creat pe Dumnezeu?" De fapt, numai lucrurile create au un creator, așa că este impropriu să-l împlinești pe Dumnezeu cu creația lui. Dumnezeu s-a revelat în Biblie ca existând întotdeauna. [7]

Se susține, de asemenea, că întrebarea devine irelevantă dacă se presupune că Universul are un timp circular în loc de un timp liniar. [8]

| Mosotti a răspuns (pentru RAY):

Nu avea cum sa fie de mereu asa, pai ori ce chestie s-a creat, fie ca o face cineva sau nu, deci orice este o creatie pana la urma, si rugina se creaza ca urmare a reactiilor chimice. Si daca se intalnesc doi atomi sau altele de genul si formeaza nu stiu ce, tot creatie este cumva chiar daca a fost aleator. Ce scrie in biblie e pentru aia mai asa, sa nu zici aici cum. Daca gandeste cineva putin, se prinde ca nu are cum sa fi fost din totdeauna, chiar daca nu scrie undeva asta. Dar stii cum e? Daca multi oameni gandeau, nu mai erau ei hotii la putere pe tot globul aproape.

| RAY a răspuns (pentru Mosotti):

Se susține, de asemenea, că întrebarea devine irelevantă dacă se presupune că Universul are un timp circular în loc de un timp liniar. [8]

| RAY a răspuns (pentru Meme10Memu):

Dar ce inseamna timp circular?

| Meme10Memu a răspuns (pentru RAY):

Prin timp circular inteleg ca in viitorul foarte indepartat ceea ce facem noi acum se va intampla iarasi si apoi iarasi si asa mai departe la nesfarsit. Mi-am imaginat o expansiune in spatiu 3D a universului intre doua puncte din spatiu foarte indepartate intre ele de ordinul miliarde de miliarde de ani lumina sau chiar mai mult. Primul punct e locul big bangului si al doilea punct e al doilea viitor big bang care va deveni primul big bang si tot asa la nesfarsit.

Adica ceva oarecum asemanator cu ceea ce se intampla in acest film sf: The Endless – Infinitul (2017), doar ca in bucle de timp mult mai lungi ca durata ( zeci de miliarde de ani ). In film sunt bucle de timp de ordinul minutelor, orelor, zilelor.