| Thecurious a întrebat:

Forta gravitationala a lunii mentine luna suspendata in spatiu, rotindu-se in jutul pamantului si in jurul axei sale?

18 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Nu,luna cade la propiu spre pamant, asta credea newton ca gravitatia e ca un fel de ata care tine lucrurile impreuna dar einsten a arata faptul ca gravitatia inseamna o gaura in testatura spatiului, noi cadem mereu spre pamant, pamantul spre soare, luna spre pamant, cade spre pamant dar cum e la distanta mare nu ne intalnim cu ea

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu. Nu este a lunii. Este interacțiunea dintre forța geavitațională a lunii și cea a pământuluiș
În jurul axei sale, se rotește fiindcă are moment de rotație.
Învață fizică.

| Thecurious explică (pentru sadrian46):

Forta de atractie universala.
Daca nu ar exista acea constanta K, luna s-ar prabusi pe pamant?

| anonymus4106 a răspuns:

Din punct de vedere al mișcării, luna este pentru Pământ ceea ce Pământul este pentru soare.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru Thecurious):

Te rog învață un pic de fizică. Aceasta este o întrebare de clasa a 4-a.
Forța gravitațională provoacă o accelerație care o face să cadă pe pământ. Fiindcă este în mișcare de rotație circulară, apare o forță cenrtrifugă, care îl trage spre înafară, opusă accelerației gravitațonale a pământului, exact pe direcție opusă.
Astfel, atât timp cât se rotește, exact cu viteza de care are necoie, se menține pe orbită.
Daca nu ar exista acea constanta K, luna s-ar prabusi pe pamant?
Aceasta este o întrebare prostească, de parcă nu ai fi terminat liceul așa că la ea nu pot să răspund. Ar trebui să îți explic foarte multe lucruri iar aici nu este locul pentru o lecție de fizică. O lecție din care să mă lămuresc eu că ai înțeles ceva, nu eea ce ți s-a predat în liceu, din care nu ai înțeles nimic.

| Thecurious explică (pentru sadrian46):

Eu as fi vrut sa mi se demonstreze formulele, nu fa fie scrise in forma lor finala, iar apoi incercuite.
N-ati formula, invat-o si aplic-o.
Am auzit dde cele doua forte, centrifuga si centripeta, ele sunt egale, opuse ca sens, actioneaza pe aceeasi directie si sunt egale ca modul.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru Thecurious):

Dacă știi engleză te trimit la lecții de fizică online.

| Thecurious explică (pentru sadrian46):

Fizica e spectaculoasa, daca ti-o explica un pedagog.
Spre exemplu, profesoara de fizica din gimnaziu, ne-a explicat formula densitatii (Daca sapam o groapa, iar apoi o umplem cu aceeasi cantitate de pamant, va mai ramane pamnt pe dinafara. Asta inseamna ca, densitatea este mai mica, pentru ca avem aceeasi masa si un volum mai ridicat ).
Uit tot ce invat mecanic.
Imi amintes ca, am intrebat-o, odata, de ce, in mijlocul unei gauri negre, volumul este 0 si gravitatia tinde catre infinit - Asta citisem pe un site. Ea mi-a raspuns sa nu mai pun intrebari din acestea.
Apropo, de ce tinde catre infinit? Insemna ca nu poate fi determinata? Creste incontunuu?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru Thecurious):

Imi amintes ca, am intrebat-o, odata, de ce, in mijlocul unei gauri negre, volumul este 0 si gravitatia tinde catre infinit
Când ai întrebat-o asta, știai de undeva asta.
De unde știai, era o sursă științifică sau un articol de ziar sau de pe Internet?
Eu nu comentez, căci este plin de greșeli enunțul și obosesc să îți tot explic ce e pe acolo. Prietenul tău Google.

| Thecurious explică (pentru Thecurious):

Nu ma inteles nici utilitatea numerelor complexe. De ce trebuie sa existe numarul imaginar i care, ridicat la patrat, sa fie egal cu -1?
Am efectuat multe calcule cu numere complexe, insa nu stiu la ce sunt utile.

| Thecurious explică (pentru Thecurious):

Profesoara a spus ca nu ne mai zice povestea lor. Scopul pentru care a fost descoperit numarul complex i.

| Thecurious explică (pentru sadrian46):

Am citit pe un site semanator cu Descopera.ro. Nu e un site stiintific.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru Thecurious):

Pe un site de popularizare se strecoară ușor greșeli prin copy paste.

| Thecurious explică (pentru sadrian46):

Da.
Domnul Mironov m-a fascinat cu explicatiile lui despre Univers.
Ar fi trebuir sa citesc literatura stiintifico-fantastica in copilarie.
Mi-as dori sa contribui si eu la explorarea spatiului cosmic, la popularizarea stiintei si de ce nu, la scrierea de literatura science-fiction, dar e doar un vis irealizabil.
Cei din jurul meu nu sunt interesati de asa ceva. Pentru ei, totul e o poveste.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru Thecurious):

Ca să poți rezolva ecuații de gradul 3 așa cum le rezolvi pe cele de gradul doi. La asta sunt utile.
Simplu, ce este un număr negativ?
Să poți rezolva ecuația x+1=0, creezi u zonă și acele numere din acea zonă le numești negative.
Apoi le pui pe o axă orizontală, pe cele pozitive și pe cele negative și le poți vizualiza.
Ca să rezolvi x la a treia plus x la a 2-a plus 1 = zero, îți apar sub radical numere negative. Și pentru că nu erau reale, au fost numite imaginare sau fictive. Tot așa cum un număr negativ este o altă dimensiune, tot așa radicalul dintr-un număr negativ este o altă dimensiune. Altă entitate matematică.
Ce este cifra 1 = 1 - abstracția uricărei mulțimi, formată dintr-un element.
Un măr se scrie 1 ( simbol matematic + măr ( să îl desenăm))
Ce este -1 măr? Minus 1 măr? Nu are corespondent în lumea obiectelor fizice, este un obiect matematic.
Vreau să rezolv ecuații cubice? Mai creez o zonă cu niște obiecte a căror pătrat este un număr negativ.
Ce este un număr imaginar, ceva, obiect matematic care ridicat la pătrat îmi dă un număr negativ.
Astfel un cuplu dintre un număr imaginar și unul real, este alt obiect matematic numit număr complex.
Acesta îl putem reprezenta pe hărtie, este planul complex. În acest plan putem rezolva foarte elegant probleme de trigonometrie.
Mai mult despre utilitatea lor poți afla de pe acest videoclip.
https://www.youtube.com/watch?v=19c4c3SwtS8
Așa se creează matematica, din nevoi ale domeniului.
Ai înțeles ceva măcar?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru Thecurious):

Dar cei de pe Internet nu sunt din jurul tău? Când discuți acum cu mine, nu ești în jurul meu? Așa că, de ce nu contribui?

| Thecurious explică (pentru sadrian46):

Acum se face mai multa lumina.
Am lucrat cu toate tipurile de numere, caci am sustinul examenul de bacalaureat la matematica M1.
Totul parea mort, spre deosebire de literatura, unde iti poti imagina personajul si activitatile lui.
Ce m-a impresionat cel mai mult la fizica, a fost dilatarea timpului si spatiului, ( t=t0/radical din (1-v^2/c^2)-pentru timp, sper sa nu fi gresit ).
Sper sa o fi inteles bine din exemplul urmator : daca o nava spatiala calatoreste cu viteza luminii, iar astronautii arunca o moneda in naveta, timpul, masurat de astronauti pana la prabusirea monedei pe podea, va fi mai mai scurt decat timpul masurat de cercetatorii de la sol.
Este adevarat?

| relian a răspuns:

Da,asa spune teoria,acum daca o fi asa,deocamdata na demonstarat nimeni ca ar exista gravitatie.
Vad unia iti raspund rastit laughing omu sadrian,mereu da raspunsuri rastite si trimite oamenii la scoala laughing iar axcum raspunsul lui este NU,adica este gresit.
Gravitatia Lunii tine luna pe orbita,exact asa cum ai spus si tu,chiar daca Luna nu ar avea miscare de rotatie nu ar cadea nicaeri,ca doara nu este legata de o sarma ceva.

Nu inteleg cum unia dau raspunsuri asa cum spui si tu fara inteles laughing
Dar gravitatia asta nu este responsabila cu miscarea,miscarea a fost imprimata inca de la inceput,insasi atomii se misca,deci totukl se misca ij univers,iar aceasta miscare nu e data de gravitatie.

Cei care au enuntat aceste teorii,chiar si Einstein,au spus ca nu pot sa explice ceea ce ei au teoretizat laughing chestia asta suna cam ciudat.
Unia au incercat tot felul de explicatii,le gasesti si pe net peste tot.

Hai sa luam explicatia asta simpla, desi e gresita, dar macar iti faci idee de ce sta luna acolo.
Asezi o patura si o prinzi la colturi de cevasa stea intinsa si suspendata in aer, apoi asezi diverse bile cu greutati diferite.O sa observi ca fiecare bila face o adancitura pe acea patura.

Deci asa sta si Luna la locul ei, sta in acea adancitura facuta de greutatea, de masa ei in spatiu.
Am uitat sa zic ca acea patura ar reprezenta spatiu.Deci conforma teoriei spatiu ete ceva material pe care ar sta tot ce se afla in universul asta.
Doara ca atunci cand intrebi ce este spaptiu,sau cum arata el, nimeni nu poate sa explice laughing
Dar sa convenit sa mergem asa ca spatiu este ceva material si restul.

sadrian zice ca NU ca luna sta acolo datorita nu stiu carei interactiuni, hai sa fim seriosi, si a fortei centrifuge, da de unde.sta acolo in groapa ei laughing deci si daca nu sar roti,nici in jururl pamantului si nici altfel ea tot acolo ar sta.

Ce spune Ray ca ea cade spre Pamant,el se refera ca usor usor groapa Pamantului este mai mare,pamantul avand o masa mult superioara Luni
Deci e ca si cum ar fi un fel de panta,pentru ca o denivelare mai mare aduna apele din denivelarile mai mici,sa facem asa o comparatie sa intelegi mai usor.
Stiu f bine ce doresti tu sa afli,ce raspuns,vrei comparatii cu ceva ce intelegi deja sa poti retine forever laughing
Deci cam asta ar fi explicatia lui ray,denivelari mari si mici,afara ploua si vei vedea ca apa se duce din denivelarile mai mici spre alea tot mai mari.
Cam asa si Luna luneca spre Pamant dar asta f lent si in timp astronomic,poate ca nici nu va cadea vreodata.
Faptul ca se roteste si mai stiu eu ce alte povesti eu nu vad logica.

Forta gravitationala este de fapt tocmai masa acelui corp care apasa pe acest spatiu cea zis Einstein.
Alantu cu marul ce cade din pom Newton a zis ca corpurile se atrag cu o forta egala si bla bla intre ele.
Omu are dreptate,corpurile se atrag exact cum a zis el,de fapt teoria lui este valabila si acum,doar ca el nu a zis ca exista spatiu,a zis sincer nu mai stiu ca nu este nimic,sau poate ca a zis,unia zic ca nu,altii ca da,dar eu banui ca el a banuit laughing ca ar fi ceva ala ce si biserica il numea eter,cam ala ar fi spatiu,doar ca aia iau zis altfel decat i-a zis Einstein,care de fapt n-a descoperit nimic nou laughing teoria lui era de fapt veche de cand lumea,doara ca avea alt nume,el doara ia bagat alti termeni laughing si a bagat o formula gata v-am facut laughing

Corpurile se rotesc inca de la formare,asa de fapr se si formeaza,daca nu ar fi miscare nu ar mai forma nimic.Dar miscarea vine de la atomi.
Deci dl sadrian te trimite la scoala zicand ca Luna nu are gravitatie,sau nu stiu ce a vrut el sa zica,ca nu este gravitatia lunii e ste a cui?
Dar el nu sta sa iti explice,probabil ca nici pentru el nu stie,ma refer sa explice, poate o stii ceva, dar una e sa stii tu ceva si alta este sa si explici altcuiva si sa mai si priceapa, ala da pedagog.

Deci parerea mea este ca daca omenirea ar avea multi pedagogi poate am fi fost mult mai avansati acum.
Sint destui oameni care daca ar fi priceput, ar fi putut contribui cu ceva in societatea asta.
Dar daca vine omu si intreaba ca na priceput, este trimis la clasa a 4a laughing pai dao la jale ca de acolo vii,pe acolo ai trecut,si de aia vii sa intrebi ca vrei sa pricepi.

Acum unia zic Luna tot aluneca spre pamant asa cum am arata,sau arata ei mai bine zis.
Dar is altii care zic ca in viitor luna o sa plece de langa pamant,o sa evadeze laughing iar astia care zic asat fac masuratori si asta vad,aia zic

Atunci cum ramane cu gravitatia,cum ramane cu alunecarea aia,cu apa care se duce din gropite mici spre cele mari?
Adica ce Luna are motor,sau candva o sa ce anume? Din ce cauza o sa evadeze?
Ar putea evada din cauza ca ar putea fi trasa spre o alta gaura mai mare,dar linga ea nu e una mai mare decat cea cu pamantu.
Complicate teoriile astea.O sa vedem pe viitor ce o mai fi,care din teoriile astea or mai sta in picioare si care nu.

Spatiu asta de unde aparu? Inseamna ca universu nu poate exista daca nu exista spatiu.
Ccand s-a facut universul, explozia aia sau cea fost au aparut tot felul de chestii dar alea unde stau? Sau acea singularitate, sau sa vorbim pe intelsul nostru acea gaura neagra super inimaginabila de densa si mica pe ce anume sta ea? Ca sigur trebuie sa stea cumva pe ceva, pe acest spatiu.
Deci se naste o alta intrebare, cum aparu spatiu, de unde si ce reprezinta el.Deci spatiu asta este pretutindeni, altfel universul nu se poate extinde ca nara avea unde.
Unia bat din gura, astia cu teoriile lor nedemostrabile in ziua de azi pentru bani.
Mie personal imi place de ala cu maru ca omu a fost practic, s-a oprit atunci cand s-a simtit depasit laughing a spsu doara ce si-a dat seama si care asa era.
Deci ce vrei tu sa stii nu iti poate explica nici un pedagog nici un fizician din lumea asta.