| gabbyy3 a întrebat:

Fratilor, eu nu cred cum ca ar exista vreo luna pe cer, asa zisul satelit natural al pamantului. E doar o holograma. Aveti voi cumva vreun argument ca luna chiar exista in realitate? Fara sa-mi spuneti ca ea se vede cu ochiul liber atat noaptea cat si ziua! Intr-adevar se vede, dar nu tot ce zboara se si mananca!? thinking

59 răspunsuri:
| gabbyy3 explică:

Mat24, nu stiu daca asta e dovada existentei extraterestrilor, oricum ei exista, dar nu sunt ce credem noi. Ei sunt o inventie a omului cu un scop foarte bine precis. Ai zis foarte bine ca luna este prezenta in culturile vechi. De fapt, adevarul e ca luna face parte din mitologie. De zeita Diana ai auzit? Zeita lunii. Luna pe atunci nu era decat un concept, un mit, nicidecum nu putea fi vazuta de pe pamant, pentru ca nu exista. Cat despre poetii din vechime ce au scris despre luna....toata istoria a fost schimbata inca din 1915 daca nu ma insel. Toate manualele scolare, toata istoria a fost schimbata, falsificata, iar daca nu ma crezi, am sa-ti dau un exemplu: Acum 100 de ani in biblie aparea scris de o gramada de ori numele lui Dumnezeu, Yehova, toti oamenii stiau acest lucru indiferent de religia lor, pana si celebrul nostru poet, Mihai Eminescu a scris o poezie intitulata "Eu nu cred nici in Yehova." In ziua de azi de ce nu mai apare acest nume in biblie nici macar o singura data?
The Tiger, nu stiu sigur daca e holograma, un balon plutitor urias, sau orice alt ceva de genul asta, stiu doar ca nu exista, dar iti pot spune sigur, ca lumea dispune de o tehnologie la care nici in visele tale cele mai indrasnete nu ai putea sa-ti imaginezi.
Aaaa, sa inteleg ca problema cu fluxul si refluxul va deranjeaza. Poi e simplu: nu datorita lunii se intampla acest proces. E din cauza frecarii pamantului cu spatiu. Incearca doar sa misti un pahar cu apa sa vezi cum se creeaza fluxul si refluxul.

| gabbyy3 explică:

Shammal, da am prins eclipsa din '99, tin minte ca am vazut-o cu acei ochelari speciali, iar la acest argument nu pot aduce nici o explicatie. De fapt, pentru mine cel putin, e singura dovada cum ca luna ar putea exista. Insa e singura la un milion. Pentru ca v-am adus o groaza de dovezi cum ca luna nu exista si daca vreti am sa va mai spun pentru ca stiu multe. Sa nu credeti ca ma laud, dar pentru mine a fost un soc, aceasta descoperire si m-am informat ingrozitor de bine, pentru ca nu puteam crede asa ceva.
Si da, The Tiger, au dreptate cei de acolo, e o informatie buna. Omul chiar nu a fost niciodata pe luna. Ganditi-va ca pe planeta noastra ce-a mai mare temperatura inregistrata a fost de aproape 60 grade C, daca nu ma insel. Dar mai pe luna, care este mai aproape de soare, trebuie sa fie o temperatura mult mai mare. Astfel, daca omul ar fi ajuns pe luna, ar fi fost pur si simplu prajit, deci e imposibil asa ceva. Si sa nu uitam, ba chiar sa luam in vede si "Centura van Allen"

| TheTiger a răspuns (pentru gabbyy3):

Nu te supra... nu vreau sa o luam ca o cearta, insa vreau sa discutam despre o chestie doar.Am rezolvat chestia cu aterizarea pe luna, clar ca nu a aterizat nimeni atunci.Acum, hai sa vb doar despre temperaturiile ridicate.

Pe luna, deoarece nu exista atmosfera, si este vid, sunt temperaturi MEGA SCAZUTE, deci nu mega ridicate [nu stiu, -200Grade Celsius sau cat]. Pompierii aveau si pe atunci costume pentru a rezista la temperaturi ultra ridicate, deci se puteau face si costume pentru temperaturi mega scazute.
Ai spus cumva de balon in spatiu? Nu, este vid, s-ar sparge cum l-ai scoate din nava.

| Shammal a răspuns (pentru gabbyy3):

Un alt argument continuand pe aceeasi idee este lumina pe care o reflecta

| gabbyy3 explică:

Maria, stiu de dovezile care mi le-ai prezentat. Din cate mi-ai povestit, rezulta ca luna produce o gramada de efecte asupra noastra. Am sa mai adaug si eu unul: se spune ca atunci cand e luna plina, lupii latra intr-un mod mai urat. Toate astea ne conving ca exista luna pe cer. Bine. Dar eu va spun ca nu a fost acolo din totdeauna. In vechime, luna era considerata un fel de mit, iar cei ce credeau in asta erau considerati prosti. Mai cercetati istori, mitologiile si toate astea.
Eu am spus ca luna nu exista si poate sa fie o holograma. Nu stiu sigur ce e, o holograma, un balon urias, habar nu am, cert e ca este ceva artificial. Un corp artificial, un satelit artificia, orice, pentru ca nu se afla acolo sus de mult timp. Ganditi-va, daca nu ar fi fost artificial ar mai fi produs atatea efecte asupra noastra? Maria, din cate ai spus, reiese ca luna ne influenteaza in o gramada de lucruri. E ca un ghimpe pentru pamant. E ca atunci cand iti intra un corp strain, cat de mult iti influenteaza organismul? Tot ce vreau sa spun e ca daca exista ceva acolo sus, e cauzat de mana omului si nu a fost asa din totdeauna. Stiu ca vi se pare absolut aberant ceea ce va spun, dar sa va aduceti aminte ce-ati invatat in scoala despre Newton. Sa ne aducem aminte de legea atractiei universala care spune ca forta de atractie dintre 2 corpuri este cu atat mai mare cu cat masele corpurilor sunt mai mari si cu cat distanta intre ele este mai mica (cum scria si pe site'ul lovendal). Teoria asta dovedeste ca nu este posibila existenta unei luni, pentru ca daca ar fi asa, inevitabil s-ar ciocni de tera.
The Tiger, bine, temperaturile sunt mega scazute. Nu stiu cat timp ar putea rezista omu la o astfel de temperatura indiferent de costum si toate aparaturile lor, oare n-ar fi inghetat? Iar cand am vorbit despre balon, am zis la figurat. Pentru ca nu stiu ce e acolo sus, dar evident e ceva nelalocul lui. Iar tu "Inferno", sa stii ca atunci cand oamenii nu gasesc o explicatie la vreo problema, 'se scuza' prin jignirea altor persoane sau chiar prin vorbirea vulgara. Asta pentru ca, mandria se afla mai presus de toate...

| AlxMro a răspuns (pentru gabbyy3):

"Cunosc cateva lucruri pe care nu oricine le stie. Nu stiu daca asta inseamna informatii secrete. Dar daca luna exista ce parere ai despre acest articol?
http://www.trombon.ro/sci-tech/luna-nu-exista-e-o-halucinatie-colectiva" Acest site promoveaza un "cercetator" Cosmin Beciu care este si istoric, si geograf si toate natiile. Toate articolele lor sunt descoperite de Cosmin Beciu de care nu am mai auzit pana acum. "http://www.trombon.ro/......era-roman" uite si tu... Situ-l promoveaza aberatii pentru publicitate. Hai sa mai si gandim putin...

| gabbyy3 explică:

Fratzilor, din pacate, trebuie sa va mai dau inca o veste proasta (pentru voi). S-a facut nu demult un studiu la care au participat peste 4.000 de autisti. Si ca cireasa de pe tort, surpriza. In locul in care noi vedem noi luna, ei au vazut doar stele si ceva camp magnetic.
http://www.trombon.ro/sci-tech/luna-nu-exista-e-o-halucinatie-colectiva
Asta deja numai e o gluma si ar trebui sa ne puna pe ganduri.

| gabbyy3 explică:

Extraordinar! Pana si Dumnezo', mi-a raspuns la intrebare! Va dau un sfat fratilor, e mai bine sa nu credem in existentza 'lunii', pentru ca o sa vina un timp, cand ni se va zice ca extraterestrii locuiesc pe luna. :d

| Noob007 a răspuns:

Nici eu nu cred ca omul a fost pe luna dar chestia cu holograma nu stiu ce sa zic. Poate fi poate nu fi numai Domnul stie.