Întrebare recomandată | oprescudorin11 a întrebat:

Credeti ca Luna, ca satelit al Pamantului are vreo valoare? Trebuia sau nu sa existe? Ce ar fi daca nu exista?
De ce oare religiile tin cont de ele desi 'stiinta ' stie TOT! Ca de aia e stiinta.

Răspuns Câştigător
| Inferno a răspuns:

Intre Soare, Terra si Luna s-a format un sistem, este ca o balanta a fortelor. Viata s-a adaptat la acest sistem. Daca scoti luna din ecuatie sistemul in starea sa actuala nu mai poate exista, pentru ca, sa fim seriosi, luna are o forta gravitationala considerabila, nu este un meteorit sa spui ca e neglijabila. (Daca exista 3
centre de forta mobile, dupa un anumit timp se va forma un echilibru.Lucrul acesta poti sa-l testezi si cu un simulator)
Iar daca sistemul se modifica viata fie reuseste sa se adapteze fie dispare.
Consecintele pot fi calculate, dar desigur nu sunt atat de nebun incat sa ma apuc sa calculez ce traiectorie ar avea Terra fara Luna, si cat de mult s-ar modifica, cum s-ar modifica inclinarea axei terestre, si care va fi noua viteza de rotatie/revolutie.

| relian a răspuns (pentru Inferno):

Nu tia cerut nimeni sa faci calcule omule, poti spune in cuvinte in citeva cuvinte cum afecteaza Luna Pamintul. Daca vii cu formule sigur nimeni nu te baga in seama.Deci spui frumos uite luna are o gravitatie care este aproape de zero bla bla si face asta drege etc.Dar eu iti spun doar atit.Luna are influenta asupra pamintului aproape de zero.Si daca eu afirm ceva aduc si ceva argumente si anume.Luam doar cazul mareelor da? Ce spune stiinta sau ma rog o anume teorie despre acest fenomen? Ca de fapt este teorie nu se stie nimic sigur.Ca Luna determina aparitia mareelor pe pamint da? Pai eu te pot contrazice.Cum? Simplu daca luna ar exercita o asemenea forta, tine cont aici sa ridici oceanul planetar asa de sus este nevoie de o forta colosala, deci sal ridici asa ai nevoie de forta care nu vine nicidecum de la luna.De ce spun asta? Pt ca daca ar veni de la luna atunci oceanul planetar ar sta ridicat zi de zi, nu doar o zi doua in anumite momente.Pai ce luna este un corp artificial comandat de cine? Adica acum apas un buton si gata bag mare dau putere lunii sa ce sa ridice oceanul dupa care zic gata stop ajunge si apele revin? Eu asa gindesc, nu am nevoie de calcule sa explic un fenomen sau sal contrazic. Apoi orbita pamintului este data de luna? Eu cred ca astea sint povesti.Venus n-are luna mercur n-are luna si au orbite sinca f stabile, au axe inclinate si asa mai departe si nu sint ajutate de nici o luna.Deci sa vii sa citezi pe X sau Y cea s[pus si apoi sa te si bati pentru a sustine acea cauza fara sa analizezi situatia mi se pare o timpenie.Dar deja sint lamurit de ce se afla pe aici sin general.Se observa la nivel mondial o tendinta de tragere inapoi in gindire sin general. Daca marele savant spune o gogorota toti sar sa o si aproabe, nai voie sa spui nimic, pai ce esti nebun ala deja a calculat a dres.Stiinta se pare ajunge mai rau ca religia si se pare are sustinatori din ce in ce mai multi.

38 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

(Terra + Luna) - Luna = Haos

| relian a răspuns (pentru NOname):

Haos,explica.Asa si eu spun Super si gata am tacut.Nimeni vad ca nu explica nimic doar da cu presupusul asta banui eu ca citesc pe aici numai cascadorii rasului.Deci vreau explicatie si eu si cel care a intrebat.

| NOname a răspuns (pentru relian):

Reliane, rămâi cu vrutul. Ordine poţi să dai cui îţi permite. Eu nu sunt marioneta, dădaca şi sluga nimănui şi nu ţin minte să-ţi fi rămas datoare.
Cu puţin efort te poţi documenta şi singur. Argumentele şi concluziile oamenilor de ştiinţă sunt la un clic distanţă, google it!
Iar dacă ai chef de ceartă, I am not in the mood.

| relian a răspuns (pentru NOname):

Ai cumva probleme? Am spous eu ceva ce te deranjeza ca nu prea inteleg? Tiam dat eu tie ordine? Cred ca deja vi s-a cam urcat la cap TPU asta.Nu am chef de cearta cu nimeni, nici nu-s curios de tine sa fiu sincer.Doar am vrut sa stiu daca se poate, adica daca cineva se pricepe sa explice si ce afirma.Asa oricine poate afirma orice sau citi dupa trilu lulu crocodilul povesti.Sau teorii de pe wiki sugerari, calcule basme. Dupa cum am spus eu discut, comunic cu cei care pot s-o faca. daca nu vrei sau nu poti nici o problema.Si nu sint curios ce esti tu sau cine esti.Aici nu discuta oamenii de stiinta aici discutam noi, gindim si ne punem intrebari noi.Nu trebuie sa luam de bun orice spune X sau Y ca vai e fizician sau doctor.Dar ok scuze ca ma bagai, insa ma lamurii ce oameni sint pe aici.Numai bine si mergi si discuta cu oamenii de stiinta sau fa ce ei spun.

| NOname a răspuns (pentru relian):

Reciteşte-ţi răspunsurile şi vezi pe ce ton şi cu ce aere şi pretenţii te-ai adresat oamenilor, oamenilor care nu îţi datorează nimic şi nu au făcut decât să răspundă la o întrebare, o întrebare care nu îţi aparţine ca să vii cu reproşuri şi porunci.
Dacă chiar vrei ceva, învaţă să ceri, Relian (preferabil încadrându-te în limitele bunului simţ).

| relian a răspuns (pentru NOname):

Nu am cerut nimic, doar am discutat si am spus celor ca tine care doar vin si zic ceva gen religie Terra fara Luna Haos fara explicatii estge relgie daca stii ce este aia.Deci eu am spus daca tot ai facut o afirmatie siti zic si acum explico, daca vrei ca lumea sa inteleaga.Sau probabil tu vrei sa iti spun te rog sau ce? Am spus explica, iar tu daca poti si vrei de bine daca nu la fel.Dar daca am spus explica aia nu e porunca, aia nu e nimic rau sau nelaloc, e chiar ceva normal. Daca tu ai pretentia ca cineva sa te roage sa explici tu ceva ok du-te si stai de vorba cu acele persoane.Eu asta spun afirmi ceva explica.Nu vrei sau nu poti explica deci nu avem ce discuta.Dar ce eu am cerut de fapt n-a fost cerere, a fost doar observatie la adresa celor care doar arunca cu povesti ca asa au citit ei pe undeva sau asa au invatat la sacoala.Deci tot ce au am spus pe akici se afla in limite.Cred ca voi astia de pe aici deja va credeti nu stiu ce mari personalitati si aveti pretentia sa vina unu cu sarut mina la voi.Te rog sa ma cauti in alta parte, nu te mai obosi sa imi scrii nimic.Nu avem ce discuta, nici subiecte comune nici idei si asa mai departe.Deja cei mai multi astia ce va dati mari conoscatori sinteti de fapt religiosi, sau exact ca si religiosii.Deci nu mai bateti in ei ca aia nu vor sa auda, nu vor sa inteleaga ca nici voi nu sinteti departe, sinteti exact la fel.Voi ce ati invatat la scoala, ce spune unu intr-un scaun cu rotile dar vai ala e vedeta sau ce spune stkiu si eu mare savant aia e litera de lege nu se discuta nu se analizeaza etc. Deci atunci cind nu accepti argumente cind cineva le aduce si tot o tiii pea ta ca asa a zis X sau Y nu cred ca are rost sa ne pierdem timpul.Si asa ca pentru tine afla ca Luna este egala cu zero sub acest aspect, n-are nici o influenta asupra pamintului.Nici macar nu se face responsabila de efectul mareelor. Daca ar fi asa ar insemna ca Luna este un obiect artificial controlat de cineva, ceea ce nu este deloc asa.Deci Luna daca exercita o influenta sau ar exercita vreo influenta asupra pamintului sar vedea tot timpul.Dar cum mareeea tine o zi doua apoi gata s-a dus efectul cum poti sa spui ca luna face asta sau sub influeta ei, deja cum am spus n-are rost.Pai Luna daca ar face asta ar faceo constant zi de zi, nu gata doar intr-o zi dupa care nu mai pate isi da duhul.Dar dupa cum am spus multi vad putini cunosc.Cu alte cuvinte la revedere si nu te mai obosi sa scrii ceva ca nu spui nimic relevant.Si eu nu ma rog de nimeni sa dea un raspuns si nici nu oblig pe careva sa dea.

| KodrutZ a răspuns:

Ia si vezi care e miscarea cu mareea si ce s-ar intimpla fara, asta printre multe alte influente pe care Luna le are asupra Planetei Albastre...

| foxsilver a răspuns:

Iti ofer spre citire acest articol, care o sa te lamureasca atat din punct de vedere stiintific, cat si religios:
http://www.scientia.ro/......una-2.html

| RAY a răspuns:

Fara luna ziua ar tine 6 ore, anotimpurile nu ar exista, evolutia vietii nu ar fi evoluat fara anotimpuri si ziua de 24 de ore, luna a protejat pamantul de meteoriti, e singurul satelit care ofera eclipsa totala, este cel mai mare satelit comparativ cu planeta lui pamantul din sistemul solar, este cel mai frumos astru contine praf lunar, fara luna multe animale nocturne nu ar putea exista
luna e esentiala eu o consider ca factor decisiv al evolutiei noastre din prezent desigur impreuna cu soarele

| relian a răspuns:

Adica pentru tine ceva trebuie sa aiba valoare sa existe sau ce ai vrut sa spui? Sau trebuie sa aiba un rol anume ca daca n-are rol gata hai jos.Luna probabil zic probabil pentru ca deocamdata nu stie nimeni nimic sigur ar avea ceva roluri, sau efecte vizibile cel putin asa spun unia pe Pamint.Acum cit ar afecta absenta ei viata de pe pamint sincer habar nu am, dar tind sa cred ca nu prea tare.In rest balariile alea cu viteza de rotatie, cu magnetii, cu tine pamntul pe axa alea sint cascadorii plinsului.Religiile tine cont de ele de care ele? Si stiinta stie tot ce stie mai exact? Vad ca deja tu stii aproape tot stinta stie, religia tine cont de ele, dar cine or fi ele tu stii. Explicane si noua ce ai vrut sa spui.Deci valoarea Lunii ar fi 100% sigur ca resurse.De pe luna se pot extrage minereuri.Alta valoare ar fi daca cum am spus ar afecta viata in bine sau rau, dar asta nu se stie, doar se banuie.Bine multi spun ca deja sint calcule se stie sigur bla bla vraja marii.In ce priveste religiile chestia aia nu am putut intelege ce ai vrut sa spui.Religia tine cont de Luna sau de ce? Religia nu tine cont de nimic, religia stie una si buna orice exista are un proprietar si ala este Dzeu.ala face tot, strica tot, taie si spinzura, deci pentru El sa-i zic asa Luna ar fi nimic.

| Mădă0611 a răspuns:

Ele fiind ce? Si ce ai vrut sa zici cu "De ce oare religiile tin cont de ele desi 'stiinta ' stie TOT!"?
Stiinta nu stie tot.

| Jipa95 a răspuns:

Daca luna n-ar exista nu ar mai fi flux/reflux, astfel incat apele ar inghite cred ca mai bine de 50 % din suprafata pamantului, ea avand rol de ''magnet'' cu pamantul, si tine Terra stabila pe axa ei in jurul soarelui.

| oprescudorin11 explică (pentru Jipa95):

Pai daca terra ar avea alta traictorie, ce mare scofala? Nu ar fi la fel viata, diferentele cred ca ar fi mici.
Unii au zis sa detoneze o mare bomba atomica sa faca farame Luna. S-ar simti pe pamant?

| relian a răspuns (pentru Jipa95):

Teai gindit mult pina sa afirmi astea? Deci sa inteleg Luna tine apale de pe Terra sa nu cumva sa dea peafara sau cum? Sa nu acopere uscatul.Ok si unde tine Luna apele astea saum cum o face mai exact? Comprima apa sau cei face ca ma facui curios si vreau si eu sa stiu.Cine ti-a spus povestile astea? ol de magnet, adica ce magnet? Si tine pamantul stabil pe axa sa wow.Ca daca Luna n-ar exista pamintul sar duce aiurea sa inteleg? Frumoasa explicatie. Unde i invatat chestiile astea la scoala sau le-au auzit pe facebook? Ce tari mai sinteti. Explicati fratilor afirmatiile ce le faceti, dezvoltati cumva sa inteleaga tot poporul.Venus ai auzit de planeta asta? Dar de Mercur ai auzit? Ei daca ai auzit afla ca ele nau Luna si totusi stau bine merci pe orbita lor, nu se leagana, nu au luat-o razna si asa mai departe.Deci care este explicatia? De Marte ai auzit? Are 2 Luni dar tot acolo sta.Se roteste ca si terra desi are 2 luni in jurul ei. Flux reflux aia face luna.O face dar astea sint povesti deja trecute basme.Atit stiau oamenii poe vremea aia. Sper ca nu te superi ca intervenii si eu.Dar vreau sa invat si vreau sa mi se explice cum ar acoperi de exemplu apa usactul 50%, ai dat exact si procentul daca Luna n-ar fi.Invatama si pe mine, lamurestema.

| Inferno a răspuns (pentru oprescudorin11):

"Pai daca terra ar avea alta traictorie, ce mare scofala?"
daca ar avea alta traiectorie ar putea trece fix pe langa luna si atunci ai avea temperaturi uriase,si nici o forma de viata, nici macar arhebacteriile, nu ar rezista. Sau exact inver, ar putea trece la o distanta foarte mare de Soare, iar atunci Terra ar fi o planeta inghetata cu temperaturi de -200 grade.

| foxsilver a răspuns (pentru relian):

In conditiile in care până si cimpanzeii au invatat sa citeasca, si nu mai dureaza mult până cand vor invata sa si scrie, eu vin si te intreb: unde ai invatat sa scrii, relianeeeee?
Tu ceri explicatii despre legile astronomiei si fenomenele naturii, cand nu cunosti banalele reguli ale ortografiei limbii române?
Doamne, pazeste-ma, caci am trait s-o vad si pe-asta! rolling on the floor

| relian a răspuns (pentru foxsilver):

Se discuta cumva pe aici gramatica vreunei limbi? Daca nu atunci nu vad iesirea asta de geniu ce o ai.Veziti de gainile tale sau daca tot te bagi raspunde la intrebare sau da o explicatie pentru ce afirmi referitor la intrebare. Daca nu lumea e mare mergi, cauta un site unde se discuta despre gramatica si stiu si eu ce te doare pe tine si rezolvi problema. Daca lucrurile ce se discuta aici te depasesc te inteleg, dar nu fi necioplit ca nu da bine.Deci scutestema de comentariile tale in afara subiectului discutat aici. Daca nu ati invatat nici acum sa va purtati,nu ati invatat nici acum sa comunicati frumos,nu e de mirare de ce Romania este unde se afla, cu astfel de oameni cred si eu. Daca cineva vine cu contrargumente sau cu alte teorii deja trebuie facut praf sau ce? Explicatii cu argumete, sa inteleaga cum sta lucrurile daca voi astia geniile intelegeti deja.Ok si nu te mai obosi sa imi raspunzi, ca sa nu te reclam, deci vezi-ti cum am spus de treburile tale ca nu sint curios de gramatica ta sau iesirile tale din decor.

| sabin89 a răspuns (pentru foxsilver):

Era o vorba, ca "nustiucine" nu este "nustiucum" destul daca nu e si agramat; sau fudul. Ceva cam asa. Am un lapsus acum. Cand o sa mi-o amintesc exact iti spunthinking

| foxsilver a răspuns (pentru sabin89):

laughing Eeei, mie-mi place, ca ma amuza teribil, face un adevarat spectacol.
Pacat ca nu m-am deranjat sa caut si documentarul cu pricina, ca ar fi intrat de tot in ceata laughing, pentru ca de complex de inferioritate nu s-ar fi pus problema.

| Radu284 a răspuns:

Fara luna, pamantul s-ar invarti mai repede in jurul axei (ciclul zi/noapte are fi mai scurt). Luna mai are rolul de a stabiliza axa de rotatie pamantului. fara luna, aceasta axa s-ar misca destul de mult, si ar avea efecte climatice interesante.

| relian a răspuns (pentru Radu284):

Scuze ca intervin dar cine spune ca Luna stabilizeaza axa planetei? Cred ca faceti afirmatii asa din auzite sau doar va dati cu presupusul. Daca ar fi sa fie asa atunci ar fi lege orice planeta ar fi trebuie sa aiba o luna ca sa poata exista ca daca nu gata sar duce dracu sau cum? Deci daca Luna n-ar fi axa Pamintului cear face? Sar legana sau ce voiai sa spui? Uite Venus nu arte satelit, n-are luna si nu se leagana.Mercur n-are luna si sta bine merci.Marte are 2 luni cear trebuie sa se intimple cu planeta? Deci eu cred ca afirmatiile voastre sint simple presupuneri.Deci daca Luna n-ar exista axa pamintului ar fi exact unde se afla si acum si nu s-ar misca mai mult decit o face acum.Sar invirti mai repede in jurul axei cine spune asta? Eu nu cred.Marte are 2 luni si se roteste la fel de repede ca si Terra, deci alea 2 luni ar trebuie sa ii frineze viteza in jurul axei.Deci alte chestii spuse asa fara suport.Eu nu spun ca stiu si sincer as dori sa stiu, dar cei care fac afirmatii macar sa le sustina, sa le explice cumva. Sper ca nu te superi ca ma bagai si eu.

| RAY a răspuns (pentru relian):

Marte are 2 luni mici de accea nu o afecteaza asa de mult, daca marte avea un satelit ca luna sigur o afecta, cine spune ca nu o afecteaza orice masa afecteaza masa unei planete asta sa si demonstrat

| Radu284 a răspuns (pentru relian):

Pai afirmatia asta o poti verifica foarte simplu pe goagal. Uite de exemplu in Wikipedia: http://en.wikipedia.org/wiki/Axial_tilt
Sau: http://www.astronomytoday.com/astronomy/earthmoon.html

| relian a răspuns (pentru Radu284):

Se sugereaza, se banuie etc.calcule

| relian a răspuns (pentru RAY):

Nu am spus ca nu are nici o influenta, dar nu ce se banuie car avea.Si spui ca pamintul n-ar avea anotimpuri.Anotimpurile nu sint date de Luna ci de inclinarea axei care nu este data de Luna. Cind afirmi ceva explica.Anotimpurile sint date de unghiul sub care cad razele soarelui pe suprafata pamintului.Altceva ce mai ai? Afecteaza masa planeteti adica? Hai ca asta e si mai tare.Sa nu spui ca Luna face ca pamintul sasi creasca sau micsoree masa.Ca are influente inteleg dar sa spui car afecta masa nu stiu explica cum sin ce fel.Marte are 2 luni mici pentru ca n-are cum avea o luna mare, dar gtreb sa raportezi cele 2 luni la marimea planetei si marte este f mica comparativ cu pamintul, deci lunile alea ar trebuie so influenteze zic eu.

| RAY a răspuns (pentru relian):

Relian tu crezi doar ce isi convine tie

| relian a răspuns (pentru RAY):

Man nu are rost sa vorbim asa sa ne aflam in treaba.Voi de fapt asta faceti doar vorbiti fara sa aduceti nici un argument la ce afirmati.Sa vii si sa dai doar din gura cea spus X sau Y e usor, fara sa analizezi, fara sa iti explici si so tii tot pea ta deja a devenit religie.Si sa inchei pot sa iti dau un indiciu.Influenta Lunii asupra pamintului dupa unia sar vedea cel mai bine in timpul mareelor da? Ei uite ia si analizeaza nu doar "inghite" asa tot ce ti se ofera. Daca luna ar determina aparitia mareelor asta ar insemna sa aiba o forta uriasa sa ridice oceanul planetar cu citi metri de acord? Si ce face Luna? Ridica dupa care gata nu mai poate sau cum? Atit poate sa ridice o zi doua si dupa ce? Cind un corp ceresc influenteaza un alt corp o face constant omule intelegi lucru asta constant zi de zi ora de ora minut de minut secunda de secunda.Nu este luna un corp artifical si apasam un buton si stiu si eu odata pe luan ridica apele. Apoi gata inchidem.Asta ar trebuie sa te faca sa iti pui intrebari nu crezi? Uite eu cum fac aduc ceva argumente la ce am spus da? Voi ce argumente ati adus pina acum cu vorbele voastre cu ideile voastre legate de asta? Nimic doar aruncati cu vorbe sau trimiteri mai stiu eu la ce mare savant care a spus nu stiu ce.O fi spus dar probabil e o teorie si atit care poate fi f usor combatuta.Eu asa doresc sa discutam cu argumente chiar asa verbale fara calcule cum spune inferno ca se poate si fara.Asa cum eu am adus argument sau ce am spus referitor uite la chestia asta cu mareele.Deci mie mi se pare trasa de par influenta lunii in acest caz. Daca luna near tine pamintul pe orbita asta ar insemna ca este mai puternica decit pamintul si nu invers.Influenta ta asupra unui tir care trece pe linga tine in viteza este egala cu zero, nu este resimtita nicicum de catre acel tir.Cam asa se afla in relatie pamintul cu luna, deci luna ne influenteaza f putin sau tinde catre zero influenta ei.Stiu multi au spus au dres si ce trebuie sa spunem si noi ca ei? Au demonstrat ca lucrurile asa stau? Dar e mai bine sa ne oprim aici ca deja lucrurile au luat-o aiurea.Mai vine si Noname sa ma invete sa vorbesc si sa ma port.Auzi pentru ea eu daca am spus celor ca tine ca ea sa explice asta am spus frumos explicati ceea ce afirmati, deci pentru respectiva persoana suna a ton dictatorial si asa mai departe, suna a nesimtire.Deci eu sint nesimtit daca incerc sau cer cuiva sa explice o afirmatie? Spune si tu daca eu iti spun uite mai Ray ai afirmat asta poti sa si explici? Cum iti suna tie sincer ce am spus acum? Suna ca sint nesimtit, sau am spus ceva deplasat? E ok cum am spus trebuie sa ne vedem fiecare de treaba ca nu ajungem nicaeri.Tu ai fost ok si niciodata nu ai spus nimic de genul asta, dar unia deja vin si se ia pai ce vreau eu cind nici nu stiu a scrie.Deja sa trecut de la Luna la gramatica. Daca o persoana sa zicem n-a fost la scoala, nu stie sa scrie ce inseamna asta ca trebuie sa ignoram acea persoana, trebuie sa eliminam persoana din societate, sa nu mai vorbim cu ea ca n-are scoala sau ce spun unia? Ca sa vezi si tu cum sint marea majoritate a romanilor.Cind vad ca nu le iese cum vor, si sa nu cumva ei sa ramina stiu si eu ce gindesc ei se ia de cum scrii, ba esti nesimtit, ba nu stii sa scrii.Ce se intimpla cu oamenii astia? Ce este cu atitudinea asta total gresita? Am vazut si de tine sau luat cind ai comentat ceva, ca nu stii a scrie ca, habar nu ai si etc.Nu vorbesc acum aici dar am vazut de multe ori chestia a sta.Raspunde frate la ce intreaba cineva daca stii sau daca vrei sa-ti dai cu parerea dar nu veni sa schimbi tu subiectu ca sa vada si restul ca esti si tu pe aici.Ok scuze ca am vorbit si pe linga dar eu zic ca se impune.Si o lasam balta si cu luna si cu restu.Numai bine si scuze daca am spus ceva ce tea deranjat.Fac asta pentru ca tu n-ai sarit cu nimic ai comunicat normal, nu te-ai legat de felul meau dea scrie sau gindi si asa mai departe.Nu stiu citi ani ai sau cite stii, ori ce experienta ai dar te comporti mult mai bine ca marea masa de pe aici.

| oprescudorin11 explică (pentru relian):

Pare ca ai dreptate, cel putin partial.Ca luna nu are asa mare putere decat integrata in tot sistemul supercomplicat.Imi sugerezi ca ar fi o mica lentila neimportanta? A fortelor globale? Fara lentiluta asta, la un microscop, la un microscop cu precizie ai vedea insa in ceata. Asa sugereaza ceilalti colegi.Care este adevarul? Ca se pare ca toti ati pus cate o faramitura "la bataie', asa mi se pare, chiar si domnul cu citatul din 'Apocalipsa".

| Inferno a răspuns (pentru relian):

Daca mi-ar cere cineva, cu credibilitate mai mare ca a ta, sa aduc argument, as face acest lucru.
Insa mi-ai dovedit de atatea ori ca nu esti capabil sa intelegi anumite lucruri, ar fi prostesc si inutl din partea mea sa demonstrez ceva neantului.

| relian a răspuns (pentru Inferno):

Da ma gindeam eu ca esti in stare de mai mult decit cine spunea ca era pe aici cineva care te-a facut terci.Asta esti omule esti f slab, tu fara net, fara definiti, formule copiate de pe net esti in plop, nu mai stii nimic.Dar asta ai si dovedito cind mai dus la mess sau ai uitat. Uite daca vrei scrim aici.Mai dus pe net si ai inceput sa explici nimic, cautai pe net si eu am spus las-o balta. Apoi esti si dus de acasa, ca mai luat ca unde e mortu, pe cione am omorit etc.Cum l-am omorit, unde l-am ascuns.Si asta fara sa aiba legatura cu ceva subiecte de fizica ce voiai tu sa explici.Deci daca tot stirnesti lumea lasa sa afle cine esti.Esti cam dus de acasa.Dar ce te astepti sa gasesti pe aici.

| Inferno a răspuns (pentru relian):

Imi pare rau, dar este inutil sa ma cert cu tine.

| ErrorFound a răspuns:

Luna produce fulxul si refluxul oceanelor.
Luna stabilizeaza orbita si axa de rotatie a Pamantului.
Mai are si alte roluri(pe care le-am uitat).
Tu ce zici, e importanta?

| Stefifanste a răspuns:

Nu ar fi flux si reflux.

| Punkt_Soryn_1989 a răspuns:

Luna nu are treaba decat cu mareele, etc. iar legat de religie. inca e a 4 putere in stat. nu dispare pentru ca detine puterea de a manipula prostia si de a indoctrina la fel ca masmedia. stiinta e pentru. oameni cu iq peste medie ce vad peste umar.

| CMtube a răspuns:

Totul e bine aranjat..in univers. urmareste acest video ca sa intelegiwinking

| garrr a răspuns:

Stii zicala " Uite luna, uite caru/ uite p*** mea cat parul". Deci fara luna => fara p***

| relian a răspuns (pentru garrr):

Ai dreptate am ras de mam prapadit. Uite si tu cu ce se ocupa Eminescu cind navea ce face.