| sdasdadasd a întrebat:

Hei TPU, daca calatoresc 100 de ani cu viteza luminii pentru mine timpul nu se va scurge deloc datorita faptului ca timpul din jurul meu se dilata iar pentru lumea din afara vor trece 100 de ani? In felul asta daca vreau sa merg 100 de ani in viitor, e necesar sa calatoresc 100 de ani cu viteza luminii?

2 răspunsuri:
| N0H4CK a răspuns:

Pai normal ca daca calatoresti 100 de ani, te vei opri la 100 de ani. Deci au trecut 100 de ani de cand calatoresti. Deci esti cu 100 de ani in viitor. Tu te referi la inca 100 in afara de cea calatorita de tine? Nu te inteleg

| relian a răspuns:

Daca calatoresti 100 de ani cu viteza luminii poate esti mort si tu nu stii laughing dar teoretic vei avea 100 de ani, adica vei fi batran, de abia o sa te mai misti laughing
Bine unia or sa zica ca o sa ramai tot tanar, dar la fel si eu pot spune ca vei avea 100 de ani, ca urmare sa vina careva sa demonstreze ca eu nu am dreptate laughing
De calatorit in viitor tu nu ai cum, doara te deplasezi cu o viteza anume si aia e tot, mai simplu spus daca sa zic vrei sa mergi la o planeta X si pana acolo is 100 de ani lumina, tu vei ajunge acolo in 100 de ani si vei avea fix 100 de ani, adica vei fi bosorog, asta spre deosebire de altul care sa zic se deplaseaza cu juma din viteza luminii si ajunge acolo doara scheltu de el laughing asta pentru ca el va ajunge in 200 de ani
Faptu ca tu de deplasezi mai rapid nu inseamna decat ca oti ajunge in multe locuri din galalxie, dar nu cred ca vei ramane tinar pentru ca lucru asta este impotriva firii, impotriva naturii.
Eu asa cred ca singurul avantaj este ca tu deplasandute cu acea viteza poti vedea mai multe locuri in viata aia de 100 de ani, asta daca traiesti 100 laughing