| curiossss28 a întrebat:

Hei TPU, daca calatoresc cu o viteza apropriata cu viteza luminii, timpul o sa se dilate in jurul meu iar pentru mine aproape ca se va opri complet, deci pot sa calatoresc in viitor! Am o nelamurire legata de asta! Daca eu calatoresc de pe marte pe pamant cu o iteza apropiata de viteza luminii si calatoresc in timp 20 de ani mi se pare ilogic, daca merg cu viteza luminii pentru observator (cel care stie momentul in care eu pornesc de pe marte si apoi ma vede in urmatoarea secunda pe pamant stiind ca am venit cu viteza luminii, cum e posibil ca pentru el sa fi trecut 20 de ani in acel timp?

7 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Materia nu poate sa atinga viteza lumini, doar daca ai intrece viteza lumini te-ai putea intoarce in timp, gen teleportare

| relian a răspuns:

Astea sunt niste teorii pe care nici, macar teoretic cei care le-au enuntat nu le pot explica oamenilor.
Cu alte cuvinte nu au explicatie laughing desi unia tot incearca sa arate ca ei stiu ca exista explicatie bla bla.
O alta teorie este cea cu gravitatie, nici un om de stiinta nu-i capabil sa o explice, adica nu exista explicatie, e doara teorie, adica vorbarie dara fara explicatie.
Daca vrei ceva gen Dzeu nici ala nu are explicatie laughing asa ca stiinta de ce sa nu faca si ea la fel laughing

| RAY a răspuns (pentru relian):

Pai se si numeste fizica teoretica

| relian a răspuns (pentru RAY):

So numi ea fizica teoretica,dar trebuie nsi aia explicata,daca itelegi ce zic. Explicata nu demonstrata,deci nu incurca,probabil tu ai priceput demonstrata.
O teorie se si explica,adica mai in amanunte, chiar daca e teorie, pricepusi? Este ca o definitie, aia este scurtatura acelei teorii, eu vorbeam de amanunte, ori pe intelesul tuturora.Despre asta era vorba, nimeni nu-i capabil sa explice laughing doara au trantit acolo ceva cuvinte si aia e tot, exact cum au facut religiosii cu Dzeu.

Daca ceri unui religios sa explice cum a facut zeul lor ceva nu pot, nu stiu laughing asa si cu teoriile astea, trebuie sa le iei asa cum au zis aia ce au enuntat laughing adica balarii.

| RAY a răspuns (pentru relian):

Trebuie sa fim deschisi la minte dar si sa ne indoim de toate, asta e parerea mea

| Darkmagic a răspuns:

Lucrurile nu functioneaza chiar asa, iar exemplul calatoriei Marte-Pamant nu e tocmai bun, dar pot da o explicatie si pe el.
In functie de distanta la care se afla Marte fata de Pamant, lumina calatoreste intre 3 minute, si aproximativ 28 de minute.
Grosso-modo, luand ca reper distanta cea mai mare dintre cele doua planete, (cea pentru care unui foton ii trebuiesc 28 de minute pentru a o parcurge), se cheama ca un observator de pe Pamant te vede pe tine ajungand aici in 28 de minute, doar ca timpul tau, (al navei cu care ai calatorit) este mai mic, pentru a evita calculele, sa spunem, la jumatate.
Asadar observatorul de pe Pamant e mai "batran" decat tine la finalul acestui experiment cu...14 minute.
Este cel mai simplu raspuns pe care ti-l pot da, nestiind cata fizica cunosti, si scotand din ecuatie faptul ca Relativitatea exclude orice acceleratie, iar unui vehicul cu masa i-ar fi necesari ani, pentru a accelera pana la o viteza apropiata de cea a luminii, etc, etc.
Complicat... big grin

| AlexRăzvan531765 a răspuns:

Cauta Cristian Presura pe Youtube el explica la un momendat. Raspunzul este ca da poti doar in viitor dar asta se intampla doar pentru tine, cel care te asteapta pe pamant te va vedea mai batran el ne calatorind in timp. Adica daca pui un ceas pe pamant si cu unul pleci de pe marte cand vei ajunge(daca ai calatorit cu viteza luminii) ceasul tau o sa arate in viitor, depinde cat ai calatorit.