| anonim_4396 a întrebat:

Ma pregatesc pentru facultatea de medicina. Am inceput sa reiau materia de clasa a X-a la chimie si am doua probleme care nu imi ies. In teorie stiu cum se fac, dar nu imi da bine. Precizez ca nu este o tema! 1. Sa determin firmula bruta a substantei cu raport de masa C:H:N=18:5:14 ( la carbon imi da 1, 5 ceea ce nu e ok, cred eu) si 2. Prin arderea a 3, 12 g de substanta org avand masa 104 g/mol se obtin 3.36 dm cubi CO2 si 3240mg H2O. Det form moleculara a substantei org. Stiind ca in structura subst se gasesc numai legaturi simple, scrie o formula de structura posibila pentru aceasta substanta.

1 răspuns:
| alex15ccc a răspuns:

1. problema este sa nu ai zecimale la atomii din formula moleculara(formula chimica), formula bruta arata doar raportul atomilor, ea se va inmulti cu n, afland masa moleculara a compusului si va rezulta formula moleculara.
2. asta e cel mai simplu tip de probleme, afli cu regula de trei simple cati moli de carbon ai in compus din volumul de co2 (fiind un volum masurat in conditii normale de t si p, imparti la 22, 4), la fel si cu Hidrogenul, din masa apei. apoi faci 3, 12 g minus masa de c si h ca sa vei daca exista oxigen.
urmeaza formula procentuala sau treci direct la formula bruta, imparti masele atomilor din compus la masele atomice corespunzatoare fiecarui element organogen ( de ex. carbonul are 12, Oxigenul are 16).

aici este rezolvarea completa:
nr moli CO2 = 3, 36/22, 4 = 0, 15 moli
1 mol CO2...12 g C
0, 15 moli CO2...x g C       x = 1, 8 g C
18 g H2O...2 g H
3, 24 g H2O...x g H       x = 0, 36 g H
masa oxigen = 3, 12 - 0, 36 - 1, 8 = 0, 96 g
1, 8/12 = 0, 15
0, 36/1 = 0, 36
0, 96/16 = 0, 06
(imparti rezultatele la cel mai mic, adica 0, 06, pentru a avea un nr intreg)
(C2, 5H6O)n - formula bruta
=>30n+6n+16n=104=>52 n = 104 => n = 4 => formula moleculara = C5H12O2

CH3 - CH - CH2 - CH - CH3
         OH            OH

daca mai ai nevoie de ajutor da-mi mesaj, am incercat sa explic cat mai bine; eu sunt a Xa, si eu ma pregatesc pentru medicina.

ps. ce culegeri ai acasa de chimie organica, pe langa manualele scolare?