| foxie a întrebat:

In urma analizei elelmentare a unei hidrocarburi s-a determinat ca are in molecula un procent de 16, 67% H si are densitatea in raport cu azotul d=2, 5714.aceasta substanta prezint un numar de 3 izomeri notati cu A, B, C.despre acesti izomeri se cunosc:
Izomerul A - are cel mai mic numar de atomi de carbon primari;
Izomerul B - in urma reactiei de monoclorurare poate forma 1 derivat monoclorurat;
Izomerul C - are in molecula un singur atom de carbon tertiar
Se cere:
a)Formula procentuala, formula bruta si formula moleculara a substantei organice.
b)Atribuiti fiecarei litere formula plana corespunzatoare si denumiti izomerii A, B, C.
c)Precizati tipul catenei pentru izomerul A.
d)Precizati natura atomilor de carbon din izomerul B.
e)Precizati numarul de compusi monoclorurati pe care ii poate forma izomerul C.
f)Precizati tipul de izomerie.
Dau funda cine ma poate ajuta cu asta.:*

Răspuns Câştigător
| aladinbeci a răspuns:

Foxie, la punctul a) n-am scris formula procentuala a hidrocarburii. Ea este: 83, 33% C si 16, 67% H. Oricum, reiese din calcule. Scuze ca mi-a scapat sa o precizez.

| foxie explică (pentru aladinbeci):

Iti multumesc foarte mult... apreciez...

5 răspunsuri:
| aladinbeci a răspuns:

Foxie, deoarece hidrocarbura are 16, 67%H, rezulta ca procentul de C este 100% - 16, 67% = 83, 33%.
Cu semnul "*" voi simboliza inmultirea.
Mase atomice rotunjite: pentru c este 12; pentru H este 1; pentru N este 14.
Masa molara a N2 este 2*14 = 28(g/mol).
a) Gasim formula bruta.
C: 83, 33/12 = 6, 94.
H; 16, 67/1 = 16, 67.
Gasim raportul atomilor.
C: 6, 94/6, 94 = 1
H: 16, 67/6, 94 = cu aproximatie 2, 40.
Raportul atomilor este C : H = 1 : 2, 4.
Formula bruta este (CH2, 4)de n ori.
Masa formulei brute este 1*12 + 2, 4*1 = 14, 4.
Densitatea hidrocarburii in raport cu azotul este raportul dintre masa moleculara a hidrocarburii si masa molara (moleculara) a N2, adica
d = M/28. Deci:
2, 5714 = M/28, de unde gasim masa moleculara a hidrocarburii M = 2, 5714*28 = 71, 9992 = cu aproximatie 72(g/mol).
Acum gasim valoarea lui n:
14, 4*n = 72, de unde n = 5.
Asadar, hidrocarbura este (CH2, 4)5, adica C5H12. Este vorba despre pentan.
b) Izomerii de catena ai C5H12 sunt:
H3C - CH2 - CH2 - CH2 - CH3 si se numeste n - pentan (normal - pentan);
H3C - CH(CH)3 - CH2 - CH3 si se numeste 2 - metil butan sau izopentan;
H3C - C(CH3)2 - CH3 si se numeste 2, 2 - dimetil pentan sau neopentan.
Se observa ca n-pentanul are doar doi atomi de C primari(cei din capetele catenei), pe cand izopentanul are trei atomi de C primari, iar neopentanul are patru atomi de C primari. Deci izomerul A este n - pentan.
Se observa din structurile celor trei izomeri ca neopentanul poate forma la monoclorurare un singur derivat monoclorurat. Intr-adevar, avand patru grupari metil dispuse simetric fata de atomul de C cuaternar, la oricare dintre aceste grupari metil ar veni un atom de clor, ar rezulta acelasi produs monoclorurat.
Deci izomerul B este neopentanul.
Se observa de asemenea ca doar izopentanul are un singur atom de C tertiar in molecula sa. Ceilalti doi izomeri nu au nici un atom de C tertiar in moleculele lor. Deci izomerul C este izopentanul.

| aladinbeci a răspuns:

C) Tipul catenei pentru n - pentan: este o catena liniara, aciclica, formata din 5 atomi de C hibridizati sp3.
d) In neopentan avem un atom de C cuaternar (cel din centru, care nu isi satisface nici o covalenta cu vreun atom de H, ci doar cu atomi de C) si patru atomi de C primari (cei din gruparile metil - CH3 corespunzatoare).

| aladinbeci a răspuns:

E) Izopentanul( 2 - metil butanul) poate forma patru derivati monoclorurati. Intr-adevar, sunt patru atomi de C din cei cinci la care, daca se inlocuieste un atom de H cu un atom de Cl, se obtin derivati monoclorurati specifici. Verifica si tu. Doar doi atomi de C (si anume cei din cele doua grupari metil - CH3 legate prin covalente la atomul de C tertiar) sunt in situatia ca, daca li se inlocuieste vreunul din atomii de H legati de ei cu un atom de clor, se obtine acelasi derivat monoclorurat. Sper ca ai inteles argumentatia.
f) Am spus si la punctul b). Avem de-a face cu izomerie de catena, izomerie care apare datorita ramificarii catenei. In cazul nostru avem un normal alcan ( normal pentanul, adica izomerul A) si doi izoalcani( neopentanul, adica izomerul B si izopentanul, adica izomerul C). Cei trei izomeri au aceeasi compozitie (formula moleculara este C5H12), dar proprietati diferite. Poti cauta de exemplu intr-un tabel cu puncte de fierbere, sa vezi valorile pentru cei trei izomeri.
Foxie, cam asta a fost problema de chimie organica. Verifica si tu calculele si rationamentul.
Ma bucur daca te-am putut ajuta. Bafta!

| aladinbeci a răspuns:

De fapt, formula strcturala pentru izopentan este:
H3C - CH(CH3) - CH2 - CH3