| anonim_4396 a întrebat:

Imi recomandati si mie niste carti de filosofie?

17 răspunsuri:
| Laura a răspuns:

Sincer n-am prea citit cine știe ce, dar acum citesc "Pe culmile disperării" de Emil Cioran și mi se pare interesantă.

| Tavi_7538 a răspuns:

Salut.Uite cateva titluri de carti de filosofie

Arta razboiului,Viata amorul moartea,Principele, Gandirea romanului, Trata de descompunere. Bafta!

| Necrophagist a răspuns:

Eşti începător,ia pentru început accesibilul cum ar fi Aristotel,Augustin,Platon,Liiceanu,Schopenhauer,Pascal,Nietzsche.
Titlurile nu contează,ia ce cade la mână. Cugetari,Confesiuni,Nasterea tragediei, Despre iubire, Dialoguri etc etc

| Necrophagist a răspuns:

Nu te băga la Cioran,pare simplu dar nu e, trebuiesc citite bazele oricât de romantic ar fi, Cioran nu e Eminescu ci un amestec de existenţialişti.

| miradoniz a răspuns:

hee hee mai nou, recomand Senecahee hee dar în mod normal, toata lumea începe cu Platonhee hee

| Necrophagist a răspuns:

Ahh il urasc pe Platon, le lasa pe toate de lustra

| miradoniz a răspuns:

@Necrophagisthee hee nu vrea sa dea răspunsuri, ne învață cum sa întrebamhee hee deci asa se începehee hee ai remarcat ca majoritatea oamenilor de azi fac exact aceleași greșeli logice ca și interlocutorii lui Socrate?hee hee

| Necrophagist a răspuns:

Stiu sa ma intreb si singur multam

| miradoniz a răspuns:

@Necrophagisthee hee nu vorbeam de tine, ma refeream la persoane din jurul meu; și de la tvhee hee

| Jeremy1 a răspuns:

Iti recomand cam orice scris de Friedrich Nietzsche.

| cristi202 a răspuns:

Nicolae Steinhardt: "Jurnalul fericirii". E vorba de jurnalul autorului, care si-a gasit fericirea acolo unde altii au putut vedea doar necazuri - in inchisorile comuniste. Sunt meditatii care te ajuta sa intelegi mai bine perspectiva filozofica (si nu numai) a acestei vietii. E o carte recunoscuta la nivel national.
C.S. Lewis: "Crestinismul redus la esente". In carte e vorba de lucrurile esentiale ale crestinismului, insa autorul porneste sa aduca argumente in favoarea crestinismului de pe o baza pur filozofica, asa ca primele capitole sunt doar filozofice, porneste de la ideea de bine si rau, si arata ce inseamna asta pentru noi in viata de zi cu zi. Merita a fi citita, pentru ca exprimarea e f usoara (limbajul e accesibil) si pentru ca te ajuta sa intelegi cum stau lucrurile in ceea ce priveste binele si raul, si, daca vrei sa stii mai mult, si cum se raporteaza crestinismul la aceste lucruri. Poti gasi cartea si online (se poate si descarca de pe net).

| harciog a răspuns:

Daca promiti ca nu ma-njuri cum au facut altii...

| CoquineNoire a răspuns:

Razboinicul Luminii - Paulo Coelho.

| unu a răspuns:

"istoria filozofiei occidentale" de bertrand russell

| Necrophagist a răspuns:

Faine recomandari are cristi,ar mai fi in zona aia Lossky cu un ghid ontologic, teologia mistica a bisericii de rasarit.oh da un must read e patericul, bate toata filozofia daca e sa zic asa

| Amaya a răspuns:

Nietzsche - Amurgul idolilor.

Eu am inceput cu Platon - Banchetul, dar nu ti l-as recomanda. In schimb, ar fi bine sa cauti cartea lui Peter J. King: "O suta de filosofi. Ghid prin lumea celor mai mari ganditori". Asa iti vei face o idee despre ce subiecte au abordat filosofii, de-a lungul timpului, si iti vei putea face o lista de lectura in functie de preferintele tale.

Iti mai recomand si Emil Cioran - Lacrimi si sfinti.

| ahri a răspuns:

Rudolf Steiner.