RaduCiocan
| RaduCiocan a întrebat:

Intrebare de logica: daca ar exista Dumnezeu ar trebui sa fie ateu (pentru ca nu are alt zeu in care sa creada). Atunci de ce oamenii facuti dupa "chipul si asemanarea lui" nu sunt atei? big grin

Răspuns Câştigător
Anna
| Anna a răspuns:

Atunci am putea spune ca Dumnezeu e schizofrenic, nu? Pentru ca e o trinitate. Dumnezeu Tatal, Dumnezeu-Fiul, Dumnezeu-Duhul Sfant. Dumnezeu Tatal crede in Fiul si in Duhul Sfant.Aceste trei sunt echivalente in putere, natura si eternitate. Ca sa intelegi mai bine asta, putem face o analogie cu apa. Apa poate exista in acelasi timp ca solid, lichid si gaz, tot asa si Dumnezeu exista in acelasi moment ca Tatal, Fiul si Duhul Sfant. Dumnezeu este unul in esenta cu trei caractere personale distincte, nu trei individualitati separate si distincte. Dumnezeu nu are nevoie sa creada in nimeni pentru ca e "atotsufiecient", ci omul are in el nevoia de a crede in ceva supranatural.De ce? Pentru ca pe langa minte, trup si nevoile aferente celor doua, avem si un suflet iar el nu poate fi implinit decat de o natura imateriala, supranaturala, superioara existentei fizice si perisabile.Omul are nevoie de Dumnezeu, si nu invers.

45 răspunsuri:
auran
| auran a răspuns:

Pt ca le-au indus in subconstient ca au stapan in care sa creada (sau nu)

| alexam a răspuns:

Daca tu ai fi puterea suprema in tot ceea ce este, si este creat de tine nu inseamna ca esti ateu! E bine ce faci, si ai incredere in tine si ce ai construit, deci nu esti ateu! Asadar intrebarea ta nu contine nici urma de logica, dupa umila mea parere! Astfel ca nu stiu ce poti sa afli punand intrebarea asta, iar se agita toti pe aici in sus si in jos, si tot degeaba... big grin

prfml
| prfml a răspuns:

El crede in noi si noi in El, cu totii credem in BINE. Daca m-as intalni cu D-zeu eu unul nu as ingenunchia ci l-as lua in brate.Ca o concluzie eu nu venerez decat binele, oriunde s-ar afla si in oricine ar fi.

| stelinela a răspuns:

Pentru ca oamenii creati "dupa chipul si asemanarea Lui" au un Dumnezeu viu in care sa creada, Cel care i-a creat.

| marria a răspuns:

Oamenii sunt facuti dupa "chipul si asemanarea Lui", asa cum spuneai...deci dpdv fizic Ii seamana..atat!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai intii trebuie sa existe Dumnezeu. Eu n-am dovrzi nici pro nici contra. In consecinta doar filozofam. Ce spune biserica e vax. Nu are dovezi clare, concludente. Perotii nu au discursuri pertinente, sint doar discutii bazate pe ce au invatat de la altii si eventual au cizelat ei. Gargara. Sa-mi ofere dovezi de bun-simt, nu povesti. Am citit Alba-ca-Zapada si ce? Exista ea sau piticii ei? Sa fim seriosi. Pe de alta parte de ce nu a este Alah, sau Buda? De ce nu ar fi mai plauzibil politeismul si de ce nu ar exista zeii din Olimp? Le-a fost demolata egiptenilor credinta in zei si tuturor popoarelor antice, care aveau propriile zeitati. Si in America, amerindienii aveau zeii lor. Au disparut. Care dintre totoate divinitatile la care s-au inchinat oamenii de timpuriu pina in prezent, sint cele adevarate? De ce ala si nu ala? Cine are dreptate? Stiu, acum o sa primesc multe "stupid" de la credinciosi. In loc de asta, mai bine ar argumenta. Sa urli "nu e asa, e cum spun eu!" nu e de natura de a clarifica lucrurile si de a convinge. Deci daca in loc de postari pertinente, vad stupide, e clar cine-i stupidul, nu-i asa? Retorica, faceti abstractie de ea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai daca esti tu trebuie sa fie toti?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Anna gresesti. Schizofrenia nu are legatura cu subiectul si apa exista in cele trei stari enumerate, dar nu in acelasi timp. Ori Trinitatea tatal, Fiul si Sfintul Duh exista simultan.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ha ha ha, ce tare, cine nu-i de acord cu ana e umplut de stupide, ha ha ha ce penibil rolling on the floor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Efendi inginer-san, de la tine nu ma astept sa stii ce inseamna inteligent. Si un rahat in mijlocul strazii este mai inteligent decit tine rolling on the floor Iar pentru niste voturi "stupide" nu poti fi invidios cind prostu voteaza sa se amuze nu pentru ca ar intelege despre ce se vorbeste.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bro:tu stii de multa vreme ca asa functioneaza cu "stupidele" pe site-ul asta. Nu te mai enerva! Nu merita.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Analogiile care nu poate"...De ce nu: care este? Ma intreb daca nu locuiesti cumva in sectorul 5?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ceciliarepede nu ma enervez Incercam sa-i explic lui tembel-san cum stau lucrurile, dar inaltimea sa inginer-stup (stup de la stupid laughing ), nu poate intelege si nici nu ar avea cum Intr-un creier cit o aluna (cum spuenam mai demult) sint prea putini neuroni sa poata procesa atita informatie, cita-i ofer eu rolling on the floor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Anna citez: "soarele care exista din lumina, caldura si razele infrarosii". Soarele exista datorita hidrogenului din el care se transforma in heliu prin procesul numit fuziune nucleara. In urma procesului, printre altele se degaja si lumina si caldura de care faci vorbire. Deci soarele nu "exista din ele" ci ele sint o consecinta a existentei soarelui. Si nici exemplul cu oul nu este cel mai inspirat. Trinitatea se defineste altfel si nu prin exemplele pe care ti le-au oferit popii, care si ei au auzit explicatiile respective si le-au luat de bune, fara sa le analizeze.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

No God nu toata lumea stie, fiecare cu domeniul lui. Problema e ca ia de bune lucruri despre care-i vorbeste un popa, care nici el nu se pricepe da se da important. Pai popii astia sa rezume la ale lor, ca de cind lumea, ce n-au inteles au categorisit ca fiind blasfemie sau diavolesc. Tocmai de asta au fost arse pe rug atitea genii. In cele din urma, cind nu s-a mai putut, au acceptat si popii ca pamintul e rotund si ca nu soarele se invirte in jurul pamintului ci invers.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Regis, de fapt trebuie sa-i multumim lui Galileo Galilei ca astazi putem privi prin telescop. El a perfectionat un dispozitiv de marit, cind isi pierdea vremea prin Olandawinking