| Isabela96 a întrebat:

Noi toti suntem facuti dupa chipul si asemanarea lui Dumnezeu.
Daca suntem facuti dupa asemanarea unei singure persoane de ce suntem asa diferiti?

29 răspunsuri:
| FucktheSystem a răspuns:

Poi Dumnezeu nu era un duh? Și noi nu suntem duhuri deci e o problemă aici.

| kamykaze88 a răspuns (pentru FucktheSystem):

Nu suntem duhuri dar avem spirit... avem si noi ceva divin in noi! si noi putem deveni dumnezei, la asta nu te-ai gandit asa este nu?

| FucktheSystem a răspuns (pentru kamykaze88):

Poate tu ai spirit, eu nu am.
Și nu, nu m-am gândit că pot să fiu un Dumnezeu. Parcă la asta s-a gândit Lucifer și nu i-a fost prea bine.

| Esperança a răspuns:

N-ai invatat inca la geografie despre rasa umana?

| Isabela96 explică (pentru Esperança):

La geografie?

| Esperança a răspuns (pentru Isabela96):

Mda... probabil inca n-ai ajuns acolo, vad ca esti doar un copil!
Arunca o privire aici sa te lamuresti!
http://referat.clopotel.ro/Rasele_umane-9356.html

| n0matterman a răspuns:

Dumnezeu isi schimba fata dar naravul BA!

| shadovv a răspuns:

Te crezi inteligenta?

| KodrutZ a răspuns:

Se numeste ca sintem facuti dupa chipul si asemanarea parintilor nostri, iar dumnezo' e o poveste, cu mult mai slaba ca si mod de compozitie decit cea a lui Mos Craciun.

| danut a răspuns:

Nu este vorba despre asemanare fizica (asa cum spunea cineva, Dumnezeu este Duh) ci despre dreptul de a alege dintre bine si rau si posibilitatea reproducerii sau mai bine spus de a creea VIATA. Ingerii nu au aceasta posibilitate si probabil si nici celelalte fiinte din univers. In astea ne asemanam cu Dumnezeu, nu la chip.

| FantasyAngel a răspuns:

Nu se refera ca suntem facuti dupa chipul si asemanarea lui din punct de vedere fizic ci la faptul ca acele calitati pe care le avem cum ar fi : iubirea, rabdarea, intelegerea etc. toate calitatile bune le are si el numai ca diferenta este ca el nu are rautate in el deloc si ca aceste calitati le are poate de 1000 de ori mai puternice decat noi. Si prin asta vrea sa ne arate ca daca noi ca oameni care suntem cat de cat rautaciosi putem sa iertam sa iubim sa intelegem el poate de 1000 de ori mai bine.

| Aesir a răspuns:

Pentru ca daca o sa te iei dupa biblie o sa devii un om confuz ca majoritatea. Dumnezeu nu e om, sa aiba o anumita rasa, este energia constiintei universale.Fiecare fiinta este o exprimare divina.

| cristinapasager a răspuns:

Se numeste diversitate genetica.
Hai ca iti pun si eu o intrebare: dupa parerea ta, Dumnezeul ala care cica ne-o facut pe toti dupa chipul si asemanarea lui ce era? Femeie? Barbat? Alb, Negru? Avea ochii mici si ingusti ca si asiaticii?

| Isabela96 explică (pentru cristinapasager):

Scuze daca te jignesc dar eu nu am dat cu parul in cap la nimeni am cerut parere...

| cristinapasager a răspuns (pentru Isabela96):

Pai si nu ti-am raspuns? Se numeste diversitate genetica. Esti destul de mare sa incepi sa gandesti si singura, nu sa iei de bun tot ce ti se zice la biserica.

| Hydrangeaceae a răspuns:

Bună.
Ai dreptate, cu toţii suntem făcuţi după chipul şi asemănarea Lui Dumnezeu însă nu toţi suntem la fel.
Eu cred că înainte oamenii erau mai credincioşi, gândeau altfel şi se comportau diferit. Pe măsura ce civilizaţia s-a dezvoltat şi au apărut noi invenţii şi tehnologii, această lume s-a schimbat pe de o parte în bine deoarece ar fi fost imposibil să trăim ca în secolele trecute, dar pe de cealaltă parte în rău.
Dacă am fi cu toţii la fel şi am avea aceiaşi înfăţişare, aceleaşi obiceiuri, acelaşi caracter, atunci ar fi totul plictisitor şi fără sens.
Datorită diferenţelor dintre oameni, aceştia sunt tot mai creativi şi dezvoltă între ei idei, sentimente.
Sper că ai înţeles ce am vrut să spun.
Ciao!

| timioros a răspuns:

Pai noi suntem si egali si diferiti in punct de vedere fizic.
Egali: Toti avem nas, picior, cap etc.

| Ralu06 a răspuns:

Intrebarea ta are multe ramificatii. Perfect de acord cu diversitatea genetica si mai ales cu faptul ca Dumnezeu este, in esenta, energie, duh, spirit... In sensul ala semanam. Ba mai mult, daca ai invatat la scoala, Dumnezeu este unul in trei persoane, este Tatal, Fiul si Duhul Sfant. Semenam si cu Fiul pentru ca si el a fost om. In plus, te poti gandi ca Dumnezeu e diversitatea suprema. Nu ai ajuns sa cunosti ce poate face si in cate moduri. Probabil ca nici omenirea n-a vazut inca. Orice este posibil...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai parintii tai chiar nu au timp sa te informeze despre toate astea?

| Isabela96 explică (pentru anonim_4396):

Parintii mei lucreaza de dimineata pana seara...deci nu au timp

| anonim_4396 a răspuns (pentru Isabela96):

Aha

| anonim_4396 a răspuns (pentru Isabela96):

Ma ofer eu sa te invat ma intrebi pe privat cam ce vrei sa afli si tot ce stiu am sa te invat

| RetardedRacoons a răspuns:

Nu lua chipul si asemanarea ad literam, chipul si asemanarea inseamna ca avem puterea de a distinge intre bine si rau, avem puterea de a crea si a distruge.

| pinkpumpkin a răspuns:

Noi suntem facuti dupa chipul si asemanarea Lui Dumnezeu adica : 2ochi, o gura, un nas, 2maini/picioare.etc...nu e ca si cum am semana cu El din punct de vedere al asemanarii.

| Woodenpints91 a răspuns (pentru pinkpumpkin):

Păi şi copiii ăia care se nasc cu 3 ochi, 2 capete, 4 mâini...ăia de cine sunt proiectaţi?

| pinkpumpkin a răspuns (pentru Woodenpints91):

Naa biinee.acum si tuu.nimeni nu e perfect...cum faci tu de exemplu o greseala de calcul la mate asa face si Dumnezeu.dar intentionat.

| Woodenpints91 a răspuns (pentru pinkpumpkin):

Wtf straight face
tu chiar exişti?

| corinuta20 a răspuns:

Salut! Ai dreptate noi suntem facuti dupa chipul si asemanarea lui Dumnezeu dar noi doar semanam cu El. Avem doua maini doua picioare etc.Dar cu totii doar ne asemanam dar nu suntem la fel. Sper ca te-am ajutat.Pa!

| SuntAsaCumVreauEu a răspuns:

Pai, cred ca Dumnezeu are si el imaginatie big grin