| FreddieM a întrebat:

Intrebare pentru cunoscatori. Deochiul este un fenomen paranormal? Are legatura si cu mecanica cuantica?

17 răspunsuri:
| RobertMoon a răspuns:

Dupa mine are legatura cu bioelectricitatea (creierul lucreaza cu globul ocular in acest proces) si capacitatea mentala a unei persoane de a folosi deochiul asupra alteia, chestia asta e legata mai mult de ocult, necesita antrenament, e de doua tipuri si nu are rost sa intru in mai multe detalii.

| adryang78 a răspuns:

Nu este un fenomen paranormal. Are o explicație foarte simplă.
Totul, absolut totul în jurul nostru, este energie - cuantică, cinetică, solară, eoliană, în repaus, în mișcare, mecanică etc. etc.
Fiecare dintre noi se naște cu o anumită aură energetică, deci tot o formă de energie, care n-are nimic de-a face cu paranormalul.
Așa cum unii oameni sunt buni ascultători, iar alții sunt fericiți să se descarce la cei care cei care știu să asculte, tot astfel unii oameni, în mod inconștient, sunt capabili să se "scuture" de energiile negative din aura personală.
Încă un exemplu - sunt multe persoane care se simt sufocate în locuri aglomerate (piețe, mall-uri, orașe mari etc.), dar fără să-și dea seama de ce. Asta pentru că ei s-au născut cu o mare capacitate de "recepta", tot în mod inconștient, energiile negative ale celorlalți, fapt pentru care se simt striviți, slăbiți, în contact cu mulțimile.
Revenind la deochi - sentimentele de o anumită intensitate pur și simplu eliberează acele părți de energie negativă care se regăsesc în orice aură energetică, acelea care bat spre spectrul cromatic întunecat (mov, albastru închis etc.), iar acestea "se lipesc" de persoana "deocheată", care bineînțeles că începe să acuze dureri de cap sau stări de anxietate, fiindcă echilibrul său energetic este perturbat.
Asta-i tot.

| alina2k18 a răspuns:

E o superstitie laughing

| Emi23em a răspuns:

Nu are legatura cu mecanica cuantica

| Celcestietot a răspuns:

Concentrati-va pe Dumnezeu si lasati deochiul de o parte. Mai bine sa vorbim despre Dumnezeu decat despre deochi...

| Wr3nch a răspuns (pentru RobertMoon):

Si cum pot invata sa fac asta laughing

| Panamax a răspuns:

Nu este paranormal.Este doar o forma de vampirism energetic.
Acelasi fenomen cand ai un coleg tampit care doar te contrazice, un vecin care nu-ti raspunde la salut etc.

| Lovedrop a răspuns:

E o stare indusa de obicei de o persoana sigura pe sine uneia nesigure. Mi s-a spus de mai multe ori ca deochi oamenii, nu are nici o legatura cu ezoterismul, e doar o stare de nehotarare. Unele persoane se pierd pur si simplu cand au contact cu un caracter dominant. Asta le da de obicei o stare neplacuta, o sa treaca dupa ce se obisnuiesc cu persoana.

| sdfsfsdfsdfsdf a răspuns:

Ba voi ati innebunit? V ati vorbit dinainte sa ne pacaliti ca ati innebunit?

| aXy99 a răspuns (pentru adryang78):

"Încă un exemplu - sunt multe persoane care se simt sufocate în locuri aglomerate (piețe, mall-uri, orașe mari etc.), dar fără să-și dea seama de ce. Asta pentru că ei s-au născut cu o mare capacitate de "recepta", tot în mod inconștient, energiile negative ale celorlalți, fapt pentru care se simt striviți, slăbiți, în contact cu mulțimile."

Nu stiu ce sa zic. Poate acele persoane sunt mai introvertite si se simt anxioase in prezenta multor oameni. Asa pateam si eu cand eram mai mic, acum nu mai am problema asta. Ce inseamna, ca mi-am pierdut aura? laughing

| sabin89 a răspuns (pentru adryang78):

"Totul, absolut totul în jurul nostru, este energie..."
Totul? Şi o piatră?

| Nilsson a răspuns:

Abia aștept să văd cine sunt "cunoscătorii" deochiului cuantic.

E tare bizară combinația asta, știință avansată cu superstiții țărănești.
E precum un meniu de foie gras servit cu mămăligă și ceapă.

| FreddieM explică (pentru Nilsson):

De aia a avansat stiinta amice, tocmai sa descifreze fenomene bizare aparent inexplicabile, iar,, deochiul" chiar a fost studiat de catre cercetatorii in stiinte nonconventionale, si inca se lucreaza la multe altele. Orice superstitie are la baza un fenomen, explicabil sau paranormal, deci stiinta mai are mult de lucrat. Stima

| Bizon95 a răspuns:

Ce am invatat din filmul:
The Skeleton Key
https://www.imdb.com/title/tt0397101/
DACA ***NU*** CREZI, NU FUNCTIONEAZA

cu alte cuvinte daca te deoache, lesini de ras si o intrebi daca nu are treaba la spitalul de nebuni, atunci o sa se faca verde si o sa ii faca, capul implozie :D

iar mecanica, cuantica e o stiinta, daca tu imi spui ca ghicitoarea/vrajitoarea/tiganca care te-a deocheat stie ce e aia mecanica cuantica, atunci incep sa... cred =))

| mentholinks a răspuns:

laughing) Mai degraba cu scuipatul are legatura.

| Nilsson a răspuns (pentru FreddieM):

Nu crezi că psihologia explică mai bine fenomenul social numit deochi?
Când cineva "deoache" o anumită persoană iar respectivei se întâmplă să îi meargă rău, aceasta are tendința să facă o relație de falsă cauzalitate între deochi și evenimentele neplăcute deoarece omul în general reține mai ușor râul decât binele și are tendința de a găsi cât mai ușor vinovați.

| FreddieM explică (pentru Nilsson):

Nu cred nimic, dar accept orice explicatie. A ta e buna, mai realista decat altele dar ramane tot o teorie.