| anonim_4396 a întrebat:

Iubeste si fa ce vrei, de Sf Augustin.

Cum iti explici citatul?

Răspuns Câştigător
| iamprettybored a răspuns:

Adică dacă tu iubeşti, deja nu mai faci "ce vrei", ci ceea ce este bine. Atâta timp cât iubesti poti face ce vrei fiindcă ce vrei devine ceea ce trebuie să faci.
Mai era un citat care spunea cam asa: "Dacă poti alege, nu esti încă liber. Esti liber cu adevărat numai dacă alegi binele, fiindcă numai binele iti aduce fericire."

Până nu alegem binele suntem niste robi ai propriilor noastre alegeri. Binele ne eliberează, răul me încatuşează. La fel și cu iubirea. Când iubesti, automat alegi binele, așa că ceea ce vrei devine binele.

Din păcate noi nu stim să iubim cu adevărat de cele mai multe ori.

4 răspunsuri:
| chuckmanson a răspuns:

Ce e de explicat?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ce inseamna. Cum poti sa faci ce vrei, doar prin condita de a iubi?

| laSoledad a răspuns:

Vrea sa spună că
#întru_iubire_ești_liber

Iubirea oferă libertate.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Este la fel de prost ca orice citat vag, fără referință concretă.
Iubește, ce?
Fă ce vrei? Ce, tot ce îți trece prin cap?
Ar sugera că dacă iubești ( ce, cum?) asta ar fi suficient ca să poți face tot ce vrei fără a greși.
Cât o fi fost el de Sfânt, ce mai contează o prostioară în plus sau în minus?