| anonim_4396 a întrebat:

Ce parere aveti de citatul:
"nu intelegi un lucru pe deplin decat daca poti sa il explici bunicii"?

Răspuns Câştigător
| Mădă0611 a răspuns:

Einstein a zis ca dovada ca ai inteles ceva e faptul ca poti sa explici simplu acel ceva (mai exact "If you can't explain it simply, you don't understand it well enough."), Hawking e de acord ca jargonul face rau intelegerii, neuronilor chiar. Oricat de intelepti ar fi bunicii, lumea se schimba, apar lucruri noi si le e greu sa inteleaga una alta, trebuie sa le explici in asa fel incat sa inteleaga, dar o definitie sau afirmatia unui om de stiinta o sa fie chineza pentru ei, pentru a explica simplu, e nevoie ca tu sa intelegi ca sa poti folosi cuvinte simple, eventual comparatii simple.

3 răspunsuri:
| Wehrmacht a răspuns:

Incearca sa ii explici lu' bunica-ta o problema la mate sau ceva similar fara sa o intelegi bine si o sa pricepi la ce se refera acel citat.

| sublime89 a răspuns:

Se refera la faptul ca daca intelegi ceva cu adevarat, atunci trebuie sa stii explica simplu acel ceva.

| 5Cx a răspuns:

Buna. Eu cred ca acest citat se refera la intelepciunea oamenilor batrani care au experienta fiind ca au trait multi ani si au invatat multe lucruri. Asa ca daca le explici bunicilor adica oamenilor cu experienta inseamna ca ai inteleg acel lucru.