| ERMO a întrebat:

O intrebare pentru credinciosi cel care nimereste raspunsul are FUNDA""""Poate sa creeze Dumnezeu o piatra pe care sa nu o poata duce?""""""!

Răspuns Câştigător
April
| April a răspuns:

Daca e pe nimereala, n-am nicio sansa sa primesc funda; fiindca gradina lui Dumnezeu e mare si au loc in ea tot felul de pietroaie! Iar cel mai mare pietroi pare a fi paradoxul dovedit de intrebarea ta:e de mirare ce valuri mari poate face o pietricica:ai 26 de raspunsuri, 27 de oameni, in coada cu mine, si-au cheltuit timp pentru a raspunde unei intrebari careia numai Dumnezeu, bunul poate sa -i inteleaga profunzimile absconse.Mare-i gradina lui Dumnezeu! Si cum ne cuprinde ea pe toti!

47 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, dar nu cred ca Dumnezeu nu o poate duce.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un raspuns pentru cativa limitati care au pus intrebarea asta si alta de genul; cine a fost primul oul sau gaina, si adam avea buric? dar voi aveti nevoie de ajutor sau doar provocati fiindca nu avveti ce face si duceti lupta lui satan pe site in locul lui? fiindca in cazul asta santeti slugi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dumnezeu a facut universul.nici el insusi nu se intreaba dacal poate ridica. tu ca om ridici o casa. o poti tu ridica precum melcul? sa mergi cu ea in spate? nu. o poti darama si face alta. dar stii ca este scris; sa nu ispitesti pe Domnul Dumnezeul tau? de unde sa stii.ca daca stiai nu intrebai asa ceva.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

A creat mai multe nu numai una. Dar nu am inteles, unde sa duca piatra? Intr-o alta dimensiune happy Pana una alta sunt alineate in galaxia noastra.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Multi acorda atributele de "omnistienta" si "omnipotenta" lui dumnezeu. Sa presupunem ca la un moment dat, zeul cu pricina, fiind omnistient, cunoaste cum va decurge viitorul. Fiind omnipotent, dupa acel moment in care cunostea el viitorul, poate face orice ii pofteste inimioara lui de zeu atotputernic, inclusiv ceva ceea ce ar modifica viitorul STIUT de zeu anterior.
In concluzie: daca poate face ceva ce modifica viitorul, inseamna ca la momentul anterior stabilit zeul nu era omnistient. Daca nu poate face lucrul respectiv (lucru capabil sa modifice viitorul stiut de zeu) inseamna ca nu e omnipotent.
Deci, zeul asta ortodox mai detine calitatile astea absurde sau nu, caci despre el era vorba.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@danut: Vrei sa spui ca exista ceva mai bun decat "rationamentul logic" in lumea asta. Vezi ca nu e o atitudine prea sanatoasa...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@alfawolf
Si asta cu ce schimba datele problemei? Acest paradox inca existahappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dumneze a creat lumea pe care o infestezi tu acum...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dumnezeu este puternic pana si 10000000 de pietre de 100 de metrii le pote duce

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si vointa omului cine o poate ridica? (Raspunsul-intrebare nu este al meu) Domnul sa va ajute!

| Adella05 a răspuns:

Paaai. dabig grin.

| ARSSS a răspuns:

Dumnezeu poate face cate vrea( de toate), Dar nu face cate poate

| ARSSS a răspuns:

Sa inteleg ca nu esti credincioshee hee

| RikkyApril a răspuns:

El a creat lumea pe care o infestezi tu ...deci ce concluzie tragi de aici?

| Aerow a răspuns:

Da...se poate

| alberttorok a răspuns:

Sa inteleg ca nu esti crestin?

| alberttorok a răspuns:

Hai sa-ti răspund eu. In primul rand acest paradox este o erezie. Din punct de vedere crestin, acesta este un concept gresit.  Intrebarea e : " vrea oare Dumnezeu sa creeze un astfel de bolovan " daca ai fi crestin ai intelege. Apoi intreaba-te. Cand a creat Dumnezeu ceva fara sens?