| Grasudincripta a întrebat:

Ar putea Dumnezeu ca creeze o piatra atita de mare incat, nici el sa nu o poata ridica?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa stii ca Dumnezeu a facut ceva atat de mare incat nici el nu-l poate ridica stiti despre ce este vorba? despre libertatea omului

| Grasudincripta explică (pentru anonim_4396):

Deci probabil nu este atotputernic...nu?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Grasudincripta):

Ba este atotputernic dar este si atotiubitor fiindca daca nu ne iubea putea sa apara in lume si sa ne conduca ca un dicator. Parera mea e ca Dumnezeu ne lasa semne in viata asta dar nu ne obliga sa o luam pe calea cea buna, e ca si un tata care isi invata fiul sa mearga pe bicicleta, i spune i arata apoi il lasa singur si ne lasa sa gresim adica sa pacatuim si asa ne invatam din greseli, fiindca omul nu poate trai fara Dumnezeu, sper ca n-am batut campiihee hee

28 răspunsuri:
| sandra2012 a răspuns:

La Dumnezeu nimic nu e cu neputinta.

| GodBlessYou a răspuns:

Ba omule, traiti-va viata? Traiesteti tu viata in ignoranta frate, viseaza si lasa-i pe altii sa te conduca, ca tu esti un prostanac, despre ce zeii pu&lii vorbesti tu? "nu va bateti capul cu tampenii filozofice. " ba frate, tu nu ai cu ce sa-ti bati capul, asa ca du-te de aici... du-te si caca-te poate esti prost de la costipatie...

| Toluk19 a răspuns:

Nici forta nu-i trebuie! El controleaza tot ce este in univers si tot e la locul lui, acum gandeste-te cit e de mare Dumnezeu?!

| Grasudincripta explică (pentru Toluk19):

Ok... dar asta nu raspunde la intrebarea mea...

| Toluk19 a răspuns (pentru Grasudincripta):

Cum nu? Poate sa fie o piatra mare infinita, Tu ce chiar nu intelegi? Tot ce este creat, este de la Dumnezeu! Asta si este puterea lui Dumnezeu!

| Dandanache a răspuns:

Culmea penibilului: sa iei de pe net un paradox spiritualicesc, sa-l trantesti la rubrica Religie si sa astepti alti ghebosi cu care sa discuti in contradictoriu.

| alinutzaap a răspuns:

Daahappy

| Grasudincripta explică (pentru alinutzaap):

Deci tu spui ca nu este atotputernicbig grin

| XxXBlackVampireXxX a răspuns (pentru alinutzaap):

Atunci nu e atotputernic daca nu o poate ridica.happy

| alinutzaap a răspuns (pentru Grasudincripta):

Nu nu spun ca nu este atott puternic nu mi-am dat seama ce vrei sa zici. acum dahappy

| alinutzaap a răspuns (pentru Grasudincripta):

Nu nu spun ca nu este atotputernic.happy nu mi-am dat seama ce vrei sa zici.happyacum da.

| alinutzaap a răspuns (pentru Grasudincripta):

Nu.nu spun ca nu este atotputernic.happy nu mi-am dat seama ce vrei sa zici.acum da.happy

| motherfuckerstyle a răspuns:

Mi-ai inveselit ziua cu intrebarea astalaughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intrebarea ta nu-si are locul! Tu vrei sa-l intelegi pe Dumnezeu cu mintea de om limitat? Nu ma refer doar la tine ci la intreaga umanitate! Dumnezeu este mai presus de puterea omului de intelegere!

| Jackal7 a răspuns:

Mai, nu stiu, sper sa o creeze, sa o poata ridica si sa-i dea drumul apoi pe tine, cap de pluta! Acum pe bune, e treaba fiecaruia in ce zei sau entitati crede, dar daca exista un zeu nu creea o creatura atat de cretina ca tine. Think about it...

| Grasudincripta explică (pentru Jackal7):

Nu inteleg de ce zici ca is cretin...e doar o intrebare...

| MariusCs a răspuns:

Tin sa i-ti spun ca intrebarea ta este penibila. Unde vrei sa ajungi cu intrebarea asta?

| Grasudincripta explică (pentru MariusCs):

De ce este penibila? poti argumenta?

| MariusCs a răspuns (pentru Grasudincripta):

Scuze nu mi-am dat seama la ce te refereai.

| Grasudincripta explică:

In cazul in care va intrebati, intrebarea a fost pusa de Stephen Hawking...a.k.a cel mai destept om din lume.

| Grasudincripta explică:

Nu am scris nicaieri ca eu cred in zei... nu stiu de ce ai zis treaba asta dar in fine... poate chiar is cretin pentru faptul ca am postat o intrebare pe net sa aflu parerile celorlalti, dar in schimb vad doar oameni care judeca, inainte sa vada sau sa cunoasca.

| Jackal7 a răspuns (pentru Grasudincripta):

Mai omule, tu nu intelegi nimic. Am zis zei pentru ca din intrebarea ta am inteles ca tu crezi in Dumnezeu. Apoi normal daca postezi aici asa o intrebare e normal sa ai pareri pro si contra, nu? Am incheiat discutia.

| alles a răspuns:

Deci stai rolling on the floor))))))))))))))))))))))))))))))))))) auzi cati ani ai? nu pe bune? mai treci asa din cand in cand pe la biserica? cred ca duci lispa de informatii. Ai multe de invatat crede-ma! Ma intreb de unde atata lume proasta...

| Bamse_Diana_1992 a răspuns:

Intrebarea ta se bate cu raspunsul, daca Dumnezeu este a tot puternicul pe pamant si nu numai, in cazul asta, cum poate el sa creeze ceva ce nu poate ridica?

| Bamse_Diana_1992 a răspuns (pentru Bamse_Diana_1992):

Tu ai argumente empirice asupra raspunsului?

| Bamse_Diana_1992 a răspuns (pentru Bamse_Diana_1992):

Asta e filosofie nu religie, vino cu argumente empirice si mai discutam!