| sabin89 a întrebat:

Peter Atkins, cu ceva ani în urmă, a spus: „If we are to be onest, then we have to accept that science will be able to claim complete succes only if it achives what many might think impossible: accounting for the emergence of everything from absolutely nothing".
Au mai trecut ani de la această afirmaţie. Credeţi că ne apropiem cu paşi repezi de această „accounting for the emergence..." menţionată de Atkins?

10 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Suntem foarte departe și de everything și de nothing. Iar pașii, cu cât te adâncești în cunoaștere, sunt tot mai grei de făcut.

| Celcestietot a răspuns:

Materia nu poate aparea din nimic. Ce, daca lasi o camera intunecata complet goala si o deschizi peste sa zicem 1 an, vei vedea pe acolo animale, plante, un nou tip de soare s-a.m.d? Minciuni domnule sabin, nu poate aparea totul fara o cauza.

| Teffan a răspuns:

Vorbim despre stiinta moderna, care considera ca universul a aparut din nimic. Teoria big bang este doar o presupunere, o credinta, si nu poate fi demonstrata niciodata.N-ai cum sa demonstrezi ca totul a aparut din nimic.Asta este o conceptie foarte similiara-oricat de multe critici as primi-cu mitul creatiei in crestinism.
Doar crestinismul/abrahamismul si stiinta moderna considera ca totul a aparut din nimic.
Traim in infinitate, natura este ciclica. Timpul este o constructie mentala.Nu exista.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cand vine vorba de asa ceva, anii care au trecut nu inseamna absolut nimic, ca sa ne putem gandi ca s-ar fi putut schimba ceva de atunci.

| Celcestietot a răspuns (pentru Teffan):

Crestinii cred ca Dumnezeu a creat totul, nu ca totul a aparut din nimic.

| Bucurialuisatanpunctcom a răspuns:

Adica Big Bang? Asta se vrea a fi. Nu, nu ne indreptam spre confirmarea acestei teorii. Dimpotriva, cred ca este respinsa de tot mai multe cadre stiintifice.

| sabin89 explică (pentru Celcestietot):

Spui ca materia nu poate aparea din nimic. Dar ce altceva poate aparea din nimic?

| sabin89 explică (pentru Teffan):

Inteleg ca tu nu esti de acord ca universul a aparut din nimic. Dar din ce a aparut?

| Teffan a răspuns (pentru sabin89):

NU a aparut!
Este infinit in timp și spațiu.

| Celcestietot a răspuns (pentru sabin89):

Nimic nu poate apărea din nimic. Clădirea este dovada mâinilor unui constructor, iar creația dovada unui Creator. Din sursa externă a apărut totul, nu nimic + nimic =1. Dumnezeu nu este din acest Univers, căci El l-a creat.