| scr a întrebat:

Poate un test de IQ sa ofere un rezultat adevarat despre nivelul de inteligenta al unei persoane?
Exista vreun test universal de masurare al nivelului de inteligenta, recunoscut pe internet?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Testul standard de masurare a IQ-ului este cel al lui Stanford Binet. Acesta nu se gaseste pe internet, ci doar in cabinete specializate. Cele de pe net sunt slabe, nu reflecta nimic, acoperind mult prea putine arii.

5 răspunsuri:
| Sin a răspuns:

Nu cred ca un test de IQ e 100% sigur.

Inceacrca testul lui Einstein

http://www.woodward.cl/engeinsteinsriddle.htm

| karellen a răspuns:

Nu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt mai multe tipuri de inteligenta, se poate sa fi intr-un domeniu mai bun decat in altul, nu neaparat in matematica sau logica etc., spre exemplu: eu am obtinut 127 la un test IQ nonverbal, si 78 la altu in care era total diferit.Deci inteligenta se manifesta sub mai multe forme.Si da, cele de pe internet pot fi doar aproximative, dar nu iti pot da cu certitudine un rezultat foarte exact. Pot fi erori si cu 10 puncte sau chiar 15.