| ElenaSt2011 a întrebat:

Salut tuturor.

Puteti sa imi scrieti numele unui centru medical unde se poate face testul covid (real time PCR) in ORADEA si care sa fie intr-adevar un laborator bun, care ofera rezultate adevarate?

Evident ca am cautat aceste informatii pe internet si am gasit numele mai multor clinici in orasul mentionat mai sus.

Dar, motivul pentru care pun aceasta intrebare este ca am auzit ca au fost persoane care si-au facut testul covid real time-PCR in doua (sau mai multe laboratoare diferite ale aceluiasi oras) si un laborator i-a dat aceleiasi persoane, rezultat pozitiv iar alt laborator rezultat negativ, desi ambele laboratoare au efectuat acelasi tip de test in aceeasi perioada.

Ati patit cumva si voi la fel? Daca da, la care laboratoare medicale ati apelat?

Intreb asa ceva pentru a sti care laboratoare ar trebui evitate.

Am inteles ca cel mai concludent si eficient test de aflare daca o persoana a fost infectata cu noul corona virus este real time PCR, nu-i asa?

Daca v-ati facut testul pentru depistarea covid-ului, ati fost intrebati de ce aveti nevoie de el?

Daca as spune ca mi se cere atunci cand ies din tara, iar persoana care face recoltarea (sau cea care face analiza ADN-ului) ar fi rau intentionata, ar putea sa-mi scrie ca testul mi-a iesit pozitiv, (chiar daca nu ar fi 100% adevarat) doar pentru a-mi pune bete in roate.

Nu sunt paranoica, dar exista peste tot riscul de a intalni oameni rai.

In plus, am auzit in unele documentare pe Youtube, ca cu cat sunt declarati mai multi pacienti bolnavi de corona virus, cu atat mai multi bani primeste tara respectiva de la Uniunea Europeana.

Daca asta este adevarat, atunci exista tot interesul sa fie declarati cat mai multi pacienti bolnavi de corona virus, chiar daca persoanele respective nu au boala si nu au prezentat vreodata simptome.

(Evident ca se vehiculeaza in presa denumirea de pacienti asimptomatici), dar asta este extrem de greu de crezut pentru oricare persoana rationala, deoarece oricare boala prezinta simptome.

Le multumesc anticipat tuturor celor care imi vor raspunde.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| ancaval a răspuns:

Cum adică "unul care oferă rezultate adevărate"?
Cum poți spune așa ceva?
Tot personalul medical își face treaba cât poate el de bine.
Și de ce crezi tu că, "persoanele de la care ai auzit", și-au făcut testul în 2, sau mai multe, laboratoare? Ai fost cu ei? Ai văzut testele? Chiar crezi ce îți zice unul de pe stradă?
+ erori medicale au existat întotdeauna, și mai există, și o să mai existe așa ceva.
Dacă sunt medic și vreau să îl sun pe vecinul tău, dar asistenta mea începătoare îmi dă numărul tău de telefon, și te sun, înseamnă că umblu cu șmecherii? Am interese? Vreau să te mint? Păcălesc? Dar ce câștig? Doamne ferește!
E omenește să greșim, dar se pare că NU mai ai voie să greșești, sar toți pe tine. Grele zile am ajuns și păcat că nu prea suntem conștienți de gravitatea lucrurilor.

Nu te mai lua după povești, mergi la un laborator cu curaj și cu respect față de personal și vei primi rezultat corect. O să vezi.