| Dandinelle a întrebat:

Polii magnetici ai pamantului se misca mai repede decat cum au calculat oamenii de stiinta. In diferite carti, manuscrise, se scrie despre soarele care a stat pe cer 3 zile sau ca a fost miaza-zi toata ziua. Credeti ca vom trai in aceasta generatie asta?
https://www.stiintaonline.ro/......est-lucru/

Răspuns Câştigător
| Celcestietot a răspuns:

Traim asta chiar acum. Cel mai bun exemplu este vremea de afara.

12 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Mută-te spre poli și trăiești alternanță zi/noapte descrisă, acum

| doctorandus a răspuns:

Lol, ai picat la geografie amice? Ca polii geografici si cei magnetici nu sunt acelasi lucru.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Inversarea completă a polilor magnetici ai pământuliu ține de pseudo știință. Ca să se inverseze, ar trebui ca pământul să îțși reducă treptat rotația la zero și apoi să se rotească invers.
Polii magnetici ai pământului migrează puțin în jurul poziției actuale dar nu se vor inversa niciodată.

| Dandinelle explică (pentru doctorandus):

Din pacate sunt diferite happy nu te arunca in jigniri inainte sa dai si tu un google search.
intr-o ordine de idei, poftim, pentru tine:
https://lmgtfy.com/? q=Let+me+google+that+for+you

| Dandinelle explică (pentru sadrian46):

Nu am gasit prea multe articole scrise in romana despre asta, dar uite unul aici:
http://astrointrebari.astroclubul.org/......arile-lor/

| doctorandus a răspuns (pentru Dandinelle):

Poate ne explici tu care e legatura intre migratia polilor magnetici si "In diferite carti, manuscrise, se scrie despre soarele care a stat pe cer 3 zile sau ca a fost miaza-zi toata ziua. Credeti ca vom trai in aceasta generatie asta?"

| Dandinelle explică (pentru doctorandus):

Polii geografici de nord si de sud sunt determinati de rotatia pamantului.
Ei au locatiile unde pamantul are axa de rotatie.
Polul magnetic este determinat de directive busolei.

Variatia sau declinarea magnetica este diferenta dintre polul magnetic si cel geografic. Unghiul dintre cele doua locatii depinde de unde pe pamant, este localizat observatorul. In zilele "tulburate", in care soarele afecteaza in mod significativ campul magnetic al pamantului, elipsa este mai mare decat in zilele, ne-tulburate.

Directia in care busola puncteaza spre nord, este diferita de polul nord geografic, deoarece campul magnetic din jurul Pamantului, care este centrat de corul/nucleul Pamantului, este usor inclinat fata de axa de rotatie/ polul geografic. Cand plasezi o busola la polul nord geografic, arcul va indrepta, in general spre Insula Ellsemere, in Nordul Canadei, unde se afla polul magnetic.
https://upload.wikimedia.org/......es.svg.png
https://en.es-static.us/upl/2016/01/magnetic-geographic-north-south.gif
https://earthref.org/......ole%3F.jpg

Sunt multi oameni de stiinta care chiar cred ca se va intampla un revers al polilor magnetici, credeam ca sunt mai multi pe aceeasi pagina cu mine aici, si ar fi interesati de acest subiect.
Iar dupa cum se spune, ca s-a intamplat de vreo cateva ori in istorie asta, si sunt civilizatii din diferite parti ale planetei care au avut parte de a vedea asa ceva de-a lungul mileniilor, atunci...s-ar putea intampla inca odata si curand.
Am inceput sa urmaresc stirile in domeniul asta si se spune ca acesti poli incep sa se miste mai repede, iar la un momentdat reversul sa se intample cand aproape se intalnesc.
Poate sunt fabule sau prostii, putem filozofa atunci pe tema asta, si cum de atatia oameni de stiinta vorbesc despre asta.
Daca ajungi pe Youtube sa cauti magentic pole, gasesti tot ce se poate legat de acest subiect. Imi pare rau, credeam ca este un subiect cunoscut de multi.

Aici gasesti un articol de la phys.org. Asta e unul din site-urile Nasa, unde gasesti informatii generale despre diferite teme legate de spatiu:
https://phys.org/news/2018-12-complex-history-earth-magnetic-reversals.html

| doctorandus a răspuns (pentru Dandinelle):

Care e legatura intre polii magnetici si "In diferite carti, manuscrise, se scrie despre soarele care a stat pe cer 3 zile sau ca a fost miaza-zi toata ziua. Credeti ca vom trai in aceasta generatie asta?"

| Dandinelle explică (pentru doctorandus):

Daca un revers al polilor magnetici se intampla, atunci se poate intampla orice, pentru ca nu stim cat va dura reversul polilor si cum ne va afecta, poate fi ceva de genul: vom vedea soarele stand in aceeasi pozitie pe cer, pentru cateva ore sau miscari ale placilor tectonice mai abrupte.
Iar in ideea ca polii se misca din ce in ce mai repede apropiindu-se unul de celelalt, poate ar exista posibilitatea sa se intample in generatia asta.

| doctorandus a răspuns (pentru Dandinelle):

Deci daca polul Nord magnetic ar fi la Bucuresti, crezi ca la Bucuresti ar fi ziua de cateva luni sau ce?

| Dandinelle explică (pentru doctorandus):

Nu, si chiar nu la asta ma refeream, ci la actiune, ce se intampla atunci cand reversul se intampla. Merci macar ca ai intretinut discutia intr-un fel.

| relian a răspuns:

Si nu vad ce treaba are scula cu prefectura laughing poli magnetici is una, sa ai 3 zile numai de ziua, este imposibil, indiferent ce poli s-ar schimba.
Ce spui tu de 3 zile aia inseamna ca Pamantul sa se opreasca din rotatie, ceea ce este imposibil.
Nu vad ce au calculat oamenii de care spui tu.Se pare ca una citesti si alta pricepi.
Referitor la poli aia magnetici aia se pot schimba,dar nu vad relevanta, polu nord magnetic va tot polu nord magnetic si sud tot sud laughing asta pentru ca sunt numiti asa datorita polilor geografici.

Daca polu nord sa dicutam teoretic, se duce la sund si ala din sud la nord, tu cu busola nu vei sezia nimic, adica nordul tot acolo til va indicat, unde til indica si acum.

Chestia aia cu 3 zile de lumina eu cred ca-s povesti, ori poate cine stie ce cometa mare a trecut in trecut si lumina noaptea, dar soarele, adica Pamantul sa se opreasca, cred ca glumesti laughing Daca s-ar intampla asta am muri cu toti laughing sar nivela tot pamantul laughing

Deci despre ce anume vrei sa conversam?