| Meme10Memu a întrebat:

Pot oamenii de știință să reconstituie fidel astfel de trăsături bazându-se doar pe rămășițe fosilizate?

2 răspunsuri:
| adryang78 a răspuns:

Da, se poate, cum să nu?
Mai ales în era informaticii, când există atâtea soft-uri de reconstrucție 3D.
În funcție de mulți parametri (lungimea și forma oaselor, de exemplu), se pot determina înălțimea, greutatea, dimensiunea etc.
Desigur că sunt multe criterii în funcție de care se pot afla și alte detalii, dar nu sunt om de știință.

| Meme10Memu explică (pentru adryang78):

Te referi la niste desene animate.