| anonim_4396 a întrebat:

Ce credeti? Oamenii mai inteligenti sunt mai civilizati? Cu alte cuvinte, inteligenta este direct proportionala cu bunul simt?

40 răspunsuri:
| Hokostbaby a răspuns (pentru anonim_4396):

Spunand ca este creat dupa o tipologie reala fara sa dai o sursa sau sa citeyi un studiu nu face argumentul mai plauzibil, dar deja degenerez. Argumentul meu a fost foarte bine fondat si deloc rautacios, doar am vrut sa iti dau un sfat. Ma bucur ca am ajuns la un punct comun.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Robert2526):

" Idiotul " i-a raspuns "inteligentului " exact la subiect insa degeaba. laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Hokostbaby):

Am spus ca este inspirat din viata reala, nu creat.Sunt articole care spun ca unele cazuri sunt inspirate din realitate.Si am spus dupa o anumita tipologie(a geniului) cea a lui House http://boards.straightdope.com/sdmb/showthread.php?t=509537,dar ai dreptate am inceput sa degeneram cu raspunsuri care nu isi au locul la rubrica asta.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Hokostbaby):

Si am spus ca e problema fiecaruia daca crede sau nu bun exemplul, nu am spus ca e problema mea.

| Wehrmacht a răspuns:

Nu.Consider ca o persoana inteligenta este capabila sa scape de acele "valori" morale si alte prostii de genu' si sa trateze lucrurile asa cum sunt in realitate.
Pe scurt, or sa fie cu bun simt fata de cei care merita, nu fata de toti ca asa li s-a spus ca e bine.

| crytical a răspuns:

Stii ce e aia relativitate? Daca nu, cauta sa vezi ce inseamna si o sa iti dai seama de ce oamenii inteligenti nu sunt neaparat oameni cu bun simt.

| TheWalker11 a răspuns:

In mare parte, da. Nu 100%.

| IHEMM a răspuns:

Oamenii inteligenți au tendința de a lăsa bunul simț la o parte pentru că amabilitatea li se pare supunere. Cedezi locul în autobuz dacă ai inteligentă medie, precum majoritatea celor din jur și te gândești de ce ai face asta dacă ești cu adevărat mai inteligent.
Iar unii preferă să arunce ironii/remarci sarcastice pentru a impune de la început ideea că ei sunt mai deștepți, în general. Replicile răutăcioase pot fi percepute ca lipsă de bun simț, depinde de sensibilitatea omului din exterior.
Să scuipi semințe în mijlocul trotuarului sau să te îmbrâncești la o coadă evident că nu fac parte din preocupările unuia deștept.

| Ch0co a răspuns:

Nu. Poti fi inteligent si nesimtit sau prost si sa ai bun simt.

| ThePathWalker a răspuns:

In general nu, in particular se mai întâmplă.