| anonim_4396 a întrebat:

Oamenii se tot intreaba de ce extraterestrii nu ne viziteaza sau nu dau nici un semn de viata, insa iata care ar putea fi raspunsul:
Ei fiind foarte foarte inteligenti cand viziteaza o planeta cauta sa gaseasca viata la fel de inteligenta ca si ei si dupa ce au vizitat pamantul au ajuns la concluzia ca pe pamant nu exista viata inteligenta laughing ci doar o specie de animale primitive numite oameni cu care nu se poate purta o conversatie inteligenta. Fiindca pentru ei ca sa vorbeasca cu noi e ca si cum noi am incerca sa vorbim cu niste maimute in incercarea de a le explica acestora cum sta treaba cu ecuatiile matematice.
Deci cel mai simplu raspuns ar fi ca extraterestrii ne-au vizitat insa au ajuns la concluzia ca pe pamant nu exista viata inteligenta si au plecat inapoi de unde au venit. laughing rolling on the floor
Mie mi se pare cea mai plauzibila explicatie.
Iar acum intrebarea ar fi cand credeti ca vom fi suficient de inteligenti incat extraterestrii sa ne contacteze direct?

5 răspunsuri:
Apache
| Apache a răspuns:

Intr-un fel ce spui tu are o anumital logica...mereu am stat si m-am gandit de ce navele extraterestre arata ca si cum ar fi fost proiectate de niste oameni din anii 50. si de ce mereu extraterestrii sunt prezentati cu insusiri umane!
si 2 )
Sa spunem ca esti un extarestru care vine de la o distanta de 5 milioane de ani lumina...chiar ai privi pamantul de la distanta?
si 3 ) Eu cred ca extraterestrii exista...din imensitatea asta pe care o numim univers,e imposibil ca noi sa fim singurele fiinte,, inteligente,,...dar in acelasi timp mi se pare greu de crezut ca acesti extraterestrii sa ne priveasca de la distanta, si mai mult.uneori sa se si prabuseasca * rosswell*. acum daca esti asa de inteligent incat sa strabati tot universul.doar nu te prabusesti cand intri in atmosfera!
si ca o ultima idee :. nazistii au proiectat in anii 40 navete spatiale care seamana leit cu cele raportate si in ziua de azi!
Coincidenta? nu prea cred!
Am ajuns la concluzia ca 80 % din aceste ozn-uri au legatura cu oamenii. poate prototipuri de avioane, poate tehnologie secreta.etc!
Iar extraterestrii adevarati ori asteapta sa mai evoluam ca sa intre in contact cu noi...ori sunt deja printre noi

| harciog a răspuns:

Da-va naibii cu inteligenta si cu involutia oamenilor.Toata treaba consta in timpul perceput de noi. Dureaza generatii pina la a capata un semnal daramite pina a lua contact.Sinteti la baie.

| Ecea a răspuns:

Lumea a inteles putin cam gresit cuvantul "extraterestru".
Toti cand aud acest cuvant se gandesc la omuleti verzi,nave spatiale rotunde,etc.
In realitate,"extraterestru" nu inseamna asta,cuvantul vine de la Extra + Terestru, mai exact, din afara terei.Asta inseamna ca orice microb, forma de viata daca este gasit in univers in afara terei capata denumirea de extraterestru.

| MasterOfDisaster a răspuns:

Eu cred ca daca xtraterestrii ar fi vizitat pamantul si ar fi vazut ca nu exista inteligenta,ne-ar lua si ar face experimente pe noi,sau ne-ar face sclavii lor.
si cum spune si @Ecea, poate ca exista extraterestrii dar sunt mai putin evoluati decat noi, si deci nu ne vizitam unii pe altii.inca laughing

| stefan9516 a răspuns:

Extraterestrii ne-au contactat. Ei sunt prtesupusii zei din antichitate. Au folosit oamenii pe post de sclavi si ne-au furat unele resurse planetare. Extraterestrii comunica cu pamantenii si astazi dar in mod secret(in bazele americane secrete).