| PangeeaRogvaiv a întrebat:

Exista argumente stiintifice solide in favoarea existentei lui Dumnezeu? Daca da, care ar fi acelea?

Răspuns Câştigător
| EmaS a răspuns:

Pentru un necredincios, oricate dovezi as aduce, nu sunt suficiente.Credinta necesita nu doar consimtamantul mintii, ci si al vointei.Desi multi necrestini isi pun intrebari intelectuale sincere, am descoperit ca inca si mai multi par sa se impotriveasca crestinismului la nivelul vointei lor.Cu alte cuvinte, problema nu e ca nu ar avea dovezi suficiente ca sa creada, ci mai degraba, nu vor sa creada.Insa pentru cel credincios, este suficient sa priveasca la creatia lui Dumnezeu si sa exclame:Mare este Dumnezeu!,, Cerurile spun slava lui Dumnezeu, şi întinderea lor vesteşte lucrarea mâinilor Lui.
2 O zi istoriseşte alteia acest lucru, o noapte dă de ştire alteia despre el.
3 Şi aceasta fără vorbe, fără cuvinte al căror sunet să fie auzit:
4 dar răsunetul lor străbate tot pământul, şi glasul lor merge până la marginile lumii. În ceruri El a întins un cort soarelui.
5 Şi soarele, ca un mire care iese din odaia lui de nuntă, se aruncă în drumul lui cu bucuria unui viteaz:
6 răsare la un capăt al cerurilor şi îşi isprăveşte drumul la celălalt capăt; nimic nu se ascunde de căldura lui.
7 Legea Domnului este desăvârşită şi înviorează sufletul; mărturia Domnului este adevărată şi dă înţelepciune celui neştiutor.,, Eu am primit mantuirea, am vazut minunile lui Dumnezeu, am cautat si mi-a raspuns! Dumnezeu este real fie ca recunosti, fie ca nu recunosti.Biblia este o Carte care cuprinde adevarul si este atestata de oameni de stiinta. Ea cuprinde peste 300 de profetii care s-au implinit in persoana Domnului Isus. Ea cuprinde profetii pe care le traim. Ea Il prezinta pe Dumnezeu cel adevarat.Crestinismul esueaza daca nu este aplicabil in viata pe acest pamant.Si reciproc, experienta crestina nu are nici o semnificatie daca viata, moartea si invierea lui Hristos n-ar fi fost evenimente istorice reale. Cele doua aspecte sunt interdependente si inseparabile.Dovezile care sustin validitatea lor, sunt coplestoare. Asa cum afirma cunoscutul istoric Kenneth Scott Lottourete de la Universitatea Yale:,, Isus nu a avut nicicand o influenta mai profunda si uriasa asupra omenirii ca in ultimele trei sau patru generatii trecute.Prin El miliarde de oameni au fost transformati si au inceput sa traiasca modelul de viata pe care El l-a exemplificat.,,

40 răspunsuri:
| savvy12 a răspuns:

Nu cred ca are sens, un credincios ar crede si fara dovezi, unu care nu vrea sa creada, si daca ar exista dovezi tot nu ar fi destul de bune...

| onasis1961 a răspuns:

Dovezi ştinţifice, nu au cum.Aceste lucruri sunt cerute de atei.În orice religie de pe pământ nu se cere demonstraţii ştinţifice.

| Sahasrara a răspuns:

Salut! Foarte mulți au căutat tot felul de argumente științifice pentru acest aspect și sigur că s-ar putea găsi multe, tot sigur este că odată ele apărute, pot fi și contrazise.
Tocmai în asta constă misterul divin la care avem acces, că NICIUN ARGUMENT înseamnă imposibilitate de contra-argumentare.
Deci, ca să-ți dau răspunsul, dac-ar exista argumente științifice imposibil de contrazis, că dumnezeu există, aș începe să nu mai cred laughing
Aprofundează sentimentul de dragoste pe care-l ai față de un om și, cu timpul, îl poți înțelege și pe dumnezeu happy

| darrio2007 a răspuns:

Stiintifice nu ai sa gasesti niciodata.Religios,da.Esti ateu?

| PangeeaRogvaiv explică (pentru darrio2007):

Nu sunt atee, insa am citit recent o carte a scriitorului Kate Ward, care se intituleaza "Marile intrebari din stiinta si religie". In carte autorul isi pune toate aceste intrebari, fara a putea sa gaseasca un raspuns pertinent la ele. Din curiozitate am pus intrebarea si pentru ca eu ma ocup de o parte a stiintei ( sunt geofizician), normal ca pentru mine exista si o mai mare curiozitate in ceea ce priveste atat stiinta cat si religia.In schimb nu sunt atee, sunt un om normal, nu pot spune ca nu mai pot de credinta si evlavie, dar cred in Dumnezeu ca orice muritor, nu sunt fanatica vreau sa zic.

| WhatheWow a răspuns:

Exact acelasi tip de dovezi care atesta si existenta extraterestrilor!

| PangeeaRogvaiv explică (pentru WhatheWow):

Pai stai putin ca aici este vorba despre cu totul altceva. Tu te referi la faptul ca nu exista extraterestri si daca esti convins ca nu exista, inseamna ca nici dovezi nu sunt, asa-i? sau am inteles eu gresit?

| Tєqυιℓα a răspuns:

Draga mea\Dragul meu. straight face
Ce întrebare stupidă mai este și asta? Cine dracu crezi ca te-a făcut? o.O Doamne când văd niște întrebări fără sens oh go on. WTF! straight face Cine crezi ca a creeat lumea? o.O Sigur nu „ dracu ". straight face Dumnezeu normal că există, El e sus și are grijă de noi toți!

Biie'Biie. laughing

| WhatheWow a răspuns (pentru PangeeaRogvaiv):

Singurele dovezi in cazul extraterestrilor cat si a Dumnezeului biblic sunt doar niste carti nestiintifice, marturii si speculatii ale adeptilor sau conspirationistilor; nici o acceptiune stiintifica.
Cunosc toate "dovezile" in amandoua dintre cazuri, asa ca nu-mi da feedback-uri speculative ca nu intru in astfel de polemici; doar daca ai dovezi acceptate de comunitatea stiintifica, ceea ce ma indoiesc!

| PangeeaRogvaiv explică (pentru Tєqυιℓα):

Ce dracu dragule/ draga mea esti atat de convins/ a de ceea ce spui? l-ai vazut tu pe Dumnezeu undeva, spune-mi si mie? sau afirmi treaba asta pentru ca asa scrie la Biblie si normal nu avem voie sa contestam nimic din ce scrie acolo? asa-i? ca este adevarat sau nu, noi trebuie sa credem tot ca oile! Asa!
Intrebarea asta nu am formulat-o eu, ci un scriitor care a scris o carte si printre multele intrebari pe care si le-a pus este si aceasta.

| PangeeaRogvaiv explică (pentru WhatheWow):

Am dovezi clare, despre care nu prea se vorbeste din pacate pentru ca sunt bine pastrate ( aici fiind vorba de politica statelor ce le detin). Si da, aceste dovezi sunt foarte bine acceptate de comunitatea stiintifica. Nu stiu ce stii tu in legatura cu asemenea lucruri, sincer nu vreau sa intru in polemica pe tema asta pentru ca neputand ca eu sa-ti dovedesc aici pe internet ca aceste dovezi exista cu adevarat, normal ca nu o sa ajungem la nicio concluzie. Dovezile astea nu sunt la indemana oricui, neputand fii accesate de oricine. Exact cum am spus, ele exista, sunt foarte bine pastrate, nu sunt publice sau postate pe internet, iar acces la ele au cei care fac parte din comunitatea stiintifica, restul populatiei nu si nici nu se permite sa se vorbeasca despre ele din motive de securitate bine stiute de altfel de fiecare stat ce detine asa ceva.

| WhatheWow a răspuns (pentru PangeeaRogvaiv):

Exact ce ti-am spus!
Fie cum spui tu; numai bine!

| mixxjim a răspuns:

In primul rand, bine ca n-ai pus intrebarea la religie, ca nu cred ca mai scapai "cu viata" laughing
In al doilea rand consider ca oricine are dreptul sa-si puna orice fel de intrebari si fara a fi socotit un "monstru necredincios" - asta pentru cei revoltati ca ai indraznit sa intrebi asa ceva.
Oare multele cazuri de reveniri din boli incurabile, bolnavi care mai aveai 3 luni maxim de trait si au trait apoi mult si bine, din accidente, din situatii din care nu se credea sa mai existe scapare din niste drame majore ar putea fi numite dovezi stiintifice? As mai avea tentatia sa cred ca o alta dovada, nu stiu cat e stiintifica, ar fi un copilas de 2 ani si 10 luni pe care l-am auzit acum cateva zile ca Doamne-Doamne e sus in cer, in conditiile in care acel copil nu stia nimic despre Dumnezeu decat niste icoane si bisericile, ca si constructii, nimeni nu i-a spus nimic, ca la varsta asta nu stiu cat ar putea intelege happy Acum nu stiu cine ar putea sa ne aduca niste ADN, dar si daca am avea de unde am sti al cui e? Ce dovada ar putea fi cosiderata stiintifica si acceptabila? Iti dai seama ca daca ar aparea cineva si ar spune "Eu sunt Dumnezeu, luati si dovediti stiintific" ar ajunge urgent la nebuni? laughing Sunt multe lucruri care exista desi nu pot fi dovedite stiintific-concret...

| PangeeaRogvaiv explică (pentru WhatheWow):

Pai tu vrei sa-ti dau dovezile aici ca sa putem avea o discutie, asa-i? pentru ca altfel, nu se poate discuta sau gresesc?

| PangeeaRogvaiv explică (pentru mixxjim):

Asa este, ai mare dreptate, numai ca multi aici pe site ca sa poata avea o discutie despre acest subiect vor sa le dai dovezi clare, altfel primesti ignore, dupa ce isi spun punctul de vedere si dupa ce considera ca ei stiu foarte multe in domenii ca existenta extraterestrilor sau a lui Dumnezeu, daca eu nu pot da dovezi ca extraterestri exista de exemplu, na ca mi s-a spus ca nu se vrea a intra in polemici desi persoana care a spus asta sustine ca are dovezi si cunoaste foarte bine ambele teorii.

| PangeeaRogvaiv explică (pentru mixxjim):

Atat imi trebuia daca mai postam intrebarea si la religie. Si aici m-a intreb at cineva daca sunt atee si a trebuit sa dau explicatii de ce am postat intrebarea asta si mai ales cu ce scop?

| mixxjim a răspuns (pentru PangeeaRogvaiv):

Boh, ignore, ce-ai avut si ce-ai pierdut laughing

| PangeeaRogvaiv explică (pentru mixxjim):

Nu, asa ca fapt divers. Vroiam sa scot in evidenta modul de gandire al unora, atat, nimic mai mult.

| WhatheWow a răspuns (pentru PangeeaRogvaiv):

Deci, ma repet : nu sunt dovezi acceptate stiintific nici a existentei extraterestrilor si nici a Dumnezeului biblic! Tot ceea ce vrei sa-mi da-i cunosc si nu sunt decat speculatii conspirationiste.
Ti-am spus opinia mea si nu vreau sa te conving ca gresesti, e treaba ta in ce vrei sa crezi dar pe speculatii eu nu polemizez. Sper ca ai inteles!

| CryChristiAN a răspuns (pentru PangeeaRogvaiv):

Trebuie doar sa crezi. Noi nu te fortam. Avem liber-arbitrul.
Trebuie sa ai propriile tele convingeri si o credinta adevarata.
Tu decizi daca vrei sa fii Fiu de Imparat sau sluga la diavol.

| CryChristiAN a răspuns (pentru WhatheWow):

Referitor la extraterestrii.Sunt destule dovezi referitoare la existenta lor, chiar si NASA are dovezi, dar pastreaza acest secret.

| Tєqυιℓα a răspuns (pentru PangeeaRogvaiv):

Păi serios, să o luăm și așa straight face! Tu crezi în Dumnezeu măcar? o.O

| WhatheWow a răspuns (pentru CryChristiAN):

Asa cum am spus : dovezi demne de Teoria Conspiratiei!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Solide?!? doar cand is constipat.
Datarile cu radiocarbon ale manuscriselor biblice mai erau, dar mi se pare inutil din moment ce manipularea exista de cand a aparut prima nevertebrata pe pamant.

| PangeeaRogvaiv explică (pentru CryChristiAN):

Nu trebuie sa cred nimic. Eu nu am postat intrebarea asta aici pentru a ma convinge cineva sa cred in ceva sau nu. Numai ca pe aceasta tema nu pot purta prea multe discutii pentru ca fie oamenii nu cred ( atentie, nu eu nu cred in anumite lucruri), fie se cer dovezi clare pe care eu nu le pot dovedi aici. Intrebarea asta nu am formulat-o eu ci un scriitor care a scris o carte despre asta ( contradictia dintre stiinta si religie).

| PangeeaRogvaiv explică (pentru WhatheWow):

Am o mare rugaminte- daca nu crezi despre existenta extraterestrilor, desi multa lume sustine asta- este liberul tau arbitru, dar te rog sa nu impui si altora sa creada acelasi lucru ca si tine. Eu iti spun ca gresesti enorm. Mai informeaza-te in privinta asta si pe urma mai discutam.

| WhatheWow a răspuns (pentru PangeeaRogvaiv):

Deci, eu am impus nimanui nimic, cat despre " mai informeaza-te ", nu faci decat sa incerci sa-ti impui tu propriile convingeri si asta fara argumente reale.
Nu meriti nici cea mai mica atentie si e pentru ultima data cand mai intervin intr-o discutie cu tine. O zi buna!

| Mădă0611 a răspuns:

Nu exista, de aceea se numeste credinta. Poti sa crezi in Inorogul invizibil roz, e fix aceeasi chestie.

| Woodenpints91 a răspuns:

Despre care dumnezeu, că-s mai mulţi. Fiecare religie cu dumnezeul ei.

| Alphawolf a răspuns:

Prin "Dumnezeu" te referi la un creator, la creatorul biblic sau la un alt creator din alte religii? Ar trebui specificat, ca nu e tot una gustul de peste cu cel de spanac. Daca nu specifici faci reclama la dumnezeul biblic.

Din punctul meu de vedere nu exista nici un argument care sa sustina un creator, cu atat mai putin unul stiintific. Daca luam spre exemplu raspunsul lui @EmaS, ea are si dovezi in favoarea lui Dumnezeu, nu doar argumente.
Afirmatii poate face oricine, nu este greu...