| Pricope_Marius_1997 a întrebat:

Salutare TPU, am niste intrebari legate de IQ:
1. IQ-ul se poate ridica pe parcursul vietii sau scade o data cu inaintarea in varsta?
2. IQ-ul scade de la tata la fiu adica fiul se poate sa detina un IQ mai scazut decat tatal sau?
3. Daca te-ai nascut cu IQ-ul pe care il ai, cu el o sa ramai toata viata?
4. Care sunt cauzele care impiedica cresterea IQ-ului si care sunt cauzele care ii provoaca scaderea?

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1.De fapt, IQ-ul se ridică și scade în funcție de ce cunoștiințe are persoana.Cu timpul, e posibil să îi scadă IQ-ul
2.Depinde de ce cunoștiințe acumulează fiul în viață
3.Nu
4.Cauzele care împiedică creșterea IQ-ului este neînvățarea și handicapul, iar la scădere, ei bine, cel mai probabil, neacumularea de cunoștiințe

| RoCkKiD a răspuns:

1. IQ-ul se poate ridica pe parcursul vietii sau scade o data cu inaintarea in varsta?

Nu devii nici mai inteligen nici mai prost cu varsta. Una din taxonomiile inteligentei descrie 2 categorii din punctul asta de vedere, ai inteligenta fluida si inteligenta cristalizata. Inteligenta fluida implica agilitata creierului specifica tineretii, atunci cand creierul se poate mobiliza sa rezolve o problema. Inteligenta cristalizata implica apelarea uner situatii similare din memorie si rezolvarea problemei pe baza datelor pe care creierul deja le are stocate. Pe un grafic ai avea inteligenta fluida mare la vastre fragede/tinerete in timp ce cea cristalizata esti mica la aceiasi varsta, iar o data cu varsta cea fluida va scadea in timp ce cea cristalizata ii va lua locul.

2. IQ-ul scade de la tata la fiu adica fiul se poate sa detina un IQ mai scazut decat tatal sau?

IQ-ul nu are componeta genetica, din cei mai prosti oameni pe care ii cunosti poate rezulta un Einstein si din 2 Einsteini poate rezulta cel mai prost om (fara sa ne referim la cazuri patologice cand oamenii au boli care afecteaza inteligenta)

3. Daca te-ai nascut cu IQ-ul pe care il ai, cu el o sa ramai toata viata?

IQ-ul e relativ constant si chiar daca exista fluctuatii ele sunt sunt mici.

4. Care sunt cauzele care impiedica cresterea IQ-ului si care sunt cauzele care ii provoaca scaderea?

Momentan nu stim ce creste IQ-ul sau ce il determina, nu a rereusit nimeni sa-l creasca. IQ-ul este definit in multe moduri si are multe fatete. Cat despre scazut ar trebui sa stam departe de chestii care afecteaza fizic creierul, fumat, alcool, droguri, oboseala prelunginta, lipsa de somn etc.

5. Extra

Cea as vrea sa mai adaug este ca nu poti trivi IQ-ul ca pe o valoare care zice tot despre persoana.

1. Un IQ mediu de 100 este suficient pentru a excela intr-un domeniu, da nu vei fi ca Einstein fizician si violonist dar poti face orice iti propui in domeniul tau de interes.

2. IQ-ul are multe fatete, si cel mai des oamenii se refera la inteligenta logico-matenatica (adica aia buni la mate) cand de fapt exista oameni cu inteligenta kinestezica mare (foarte importanta la sportivi), inteligenta sociala mare (care ajuta la cestionarea relatiilor inter-umane) inteligenta spatiala (pentru artisti, arhitectie, proiectanti, ingineri) si altele.

Fiercare din noi suntem buni la ceva, avem dimensiuni ale inteligentei care ne avantajeaza, important este sa le gasim si sa ne gasim o profesie care sa valorizeze treaba asta.