| anonim_4396 a întrebat:

Se poate sa calculezi pe probabilitati ce numere vor pica la Loto?

32 răspunsuri:
| TipulVerde a răspuns:

Tin minte ca la o ora de mate calculasem sansele si erau ceva in genul 1 la 8 miliarde sa nimeresti cele 6 numere (si sa fii si singurul). Nu mai tin minte exact cifra. Tin minte ca am citit in ziare despre un roman(matematician) prin strainatate care are o organizatie care joaca prin mai multe tari la loto. Cu ajutorul a nu stiu care formule a avut lozuri supreme in multe tari si a facut milioane. Probabilitatea, cel mai simplu, se calculeaza ca:
nr. situatilor favorabile/nr. situatiilor posibile

prfml
| prfml a răspuns:

Daca sunt magarii cum se spune, viitorul este calculat nu la ghici. Daca este un joc corect singura solutie este sa fi medium.

prfml
| prfml a răspuns:

Completare daca jocul este corect, logic ai un joc cu 49 de jucatori care nu au capacitatea de a gandi, fiecare miscare a lor este diferita pentru ca nu gandesc. Daca nu ii poti influenta, nu ii poti controla, daca nu le poti modifica forma, toti sunt la fel, identici cum ai putea sa ii identifici.

| J7anine a răspuns:

Evident ca se poate calcula. daca intr-adevar obtii si vreun rezultat...ramane de vazut happy

| covexrobu a răspuns:

Si noua la o ora de mate care era bagata de umplutura la liceu ne calculase profesorul si parca era probabilitatea de 1 la 56 de milioane ca sa castigi. Eu parca asa tin minte se poate ca gresesc. Oricum e mult prea greu sa socotesti ca sa iti iasa numerele si sincer mi se pare cam imposibil.

prfml
| prfml a răspuns:

Sau mergi prin metoda presupunere la absurd.

prfml
| prfml a răspuns:

laughing Mai fac o completare, nu am scopul sa jignesc pe nimeni pentru ca nu imi sta in caracter sa o fac fara motiv, acum nu am nici un motiv. Culmea desteptaciunii : Sa fi atat de destept incat sa realizezi cat esti de prost.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ne-a vorbit profa de mate despre probabilitatea asta... oricum sansele sunt f. mici

| borsec a răspuns:

Daca aflii vreodata imi spui si mie?

| anonim a răspuns:

Incearca cu formula combinarilor.:
k!/n!(k-n)!
semnul! inseamna factorial.
si vezi cate combinatii posibile iti ies. dupa aceea, poti calcula cu usurinta probabilitatea.insa nu te-as saftui.este undeva putin mai mare decat ce spunea tipulverde. spor la munca.laughing

| anonim a răspuns:

Incearca cu formula combinarilor.:
k!/n!(k-n)!
semnul !inseamna factorial.
si vezi cate combinatii posibile iti ies.dupa aceea,poti calcula cu usurinta probabilitatea.insa nu te-as saftui.este undeva putin mai mare decat ce spunea tipulverde.spor la munca.laughing

| crookedsight a răspuns:

Şi crezi că ar spune cineva aici că a găsit, prin absurd desigur, modalitatea de calcul? big grin

| Wtf9000 a răspuns:

Crezi ca daca cineva din lumea asta ar gasi formula, ar zice cuiva? lol laughing

| maryana5 a răspuns:

Se poate e ca si cu zarurile...am facut la matmatica lectia si o tin minte dar mami nu ma lasa sa joc la loto sad
well se face cam asa- numarul posibilitatilor impartit la numarul tau adica. cate numere sunt? - 49 sa zicem 49 impartit la suma numerelor tale. Incearca si o sa-ti dea ceva de genul cu virgula parca thinking well dupa ce ai obtinut rezultatul elimini virgula... dupa sa zicem ca ai obtinut 4, 18
Eliminand virgula obtii numerele 4 si 18
Pe acelea trebuie sa le joci la loto. SI tot asawinking
Daca castigi imi faci cinste cu un sucwinkingwinking

xoxoooo, mary peace sign

| anonim a răspuns:

@maryana5-rolling on the floor
daca ar fi fost atat de simplu, nu mai existau jocuri de noroc.sincer.laughing

prfml
| prfml a răspuns:

Bravo Emil, o data ce se numeste joc de noroc ce ar trebui sa intelegem din asta...

| Cryss a răspuns:

Diriginta(profesoara de matematica) a explicat parca intr-o ora cum ei extrag numerele dupa greutatea mingilor cu ajutorul unor aparate speciale sau nu stiu ce thinking De aceea, nu prea se castiga decat rar premiul cel mare tongue.

cami
| cami a răspuns:

Probabilitatea=NR FAVORABIL/ NR TOTAL
adica 6/49=0.1224489 % sanse sa castigi big grin

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Te intereseaza numerele? sau banii?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da desigur, azi esti cel mai norocos om de pe asfalt! i-ati o foaie si un pix sau creion(sau ia de la un politist, astia tot timpul au foaie si pix)...regula nr1 niciodata sa nu joci acelasi bilet cu cel mai bun prieten.2 ai grija la frati si sotii, astia iti vor lua tot.3 inscrierea biletului la loto se va face numai cand toate agentiile sunt inchise 4 fi tare nikiodata sa nu renunti, chiar daca sunt ultimi bani 5 sa nu ma asculti pe mine 6 da, e probabil sa castigi daca esti membru al loteriei, numai asa se pot calcula 7in momentul in care nu castigi trebuie sa fi in aer liber pentru ca sa nu te dai cu capul de pereti 8tot timpul sa ai o nevasta la schimb in caz de castigi(toti jucatorii inraiti au neveste urate) 9 10 11 12 13 ...astea nu le mai stiu...

| costi a răspuns:

Dintre toti, doar emil are dreptate. probabilitatea de catig (daca joci o singura varianta) este de 1 impartit la combinari de 49 luate cate 6, si inseamna exact nimic, pentru ca numitorul e mult prea marehappy calculasem la un moment dat, si daca ai cumpara toate variantele posibile (in cazul in care ai fi unicul castigator) ai investi enorm si ai castiga vreo 200.000.000 de lei vechi. nu exista formula de castig, pentru ca este o problema de probabilitati, si aici matematica nu poate sa genereze decat formule de optim, iar in cazul jocului de 6/49 nu exista asa ceva

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

De combinari n-ati auzit? din 14 milioane de variante doar una e castigatoare

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu

| anettefrumushika a răspuns:

Eu nu cred ca se poate calcula.Aici trebuie sa iti fie scris in stele sa castigigi. Gandeste-te ai sanse de 1 la 10000000. Acolo chiar trebuie sa ai mare mare mare mare mare mare mare noroc!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Va invata numai prostii profii la scoala, sau voi prindeti din zbor doar. probabilitatea sa castigi este de 1 la 13. 983. 816, pentru ca exact atatea combinari de 49 luate cate sase exista pe lumea asta. Mai invatati matematica si voi

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

1+13570987009989

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da