| Vizitiul a întrebat:

Simtul umorului, o manifestare a inteligentei?

Răspuns Câştigător
NOname
| NOname a răspuns:

O persoană inteligentă poate avea umor sau nu, însă consider că doar un om inteligent (cu mici excepții) este capabil de o ironie fină, pe care cei mai puțin inteligenți nici măcar nu sunt capabili s-o perceapă.

Deci da, umorul, cel de calitate, din punctul meu de vedere, poate fi considerat o manifestare a inteligenței.

57 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Foarte mare

| an0nymus a răspuns:

Categoric dahappy

Răspuns utilizator avertizat
evenso
| evenso a răspuns:

Da, dar sunt si minti sclipitoare fara simtul umorului si vice versa.

| UNfriendLY a răspuns:

Nu neaparat, cum sa intrebi asa ceva. uitete la majoritatea geniilor, erau retrasi si nu socializau des, nu aveau simtul umorului, insa erau foarte seriosi.

| ChioruL14 a răspuns:

Si daca rad numai la glume seci, nu sunt retardat?

| Dannyjj a răspuns:

Einstein crezi ca a avut simţul umorului dezvoltat? Eu nu cred, nu ar fi avut timp de atâtea descoperiri dacă el făcea pe glumeţul. Nu cred că simţul umorului are legătura cu coeficientul de inteligenţă(IQ), ci mai degrabă cu coeficientul de inteligenţă emoţională(EQ, adică personalitatea, emotivitatea, creativitatea, comunicarea, controlul emoţiilor proprii, precum şi a celor din jur(aici intră în discuţie şi simţul umorului)).

Apache
| Apache a răspuns:

Sincer,da
cam 99% din persoanele cu simtul umorului pe care le-am cunoscut erau deosebit de inteligente
Deci cred ca se aplica

| Vizitiul explică (pentru ChioruL14):

Tu ce spuilaughing?

| EmaS a răspuns:

Nu in toate cazurile.

| PsychoDreamer a răspuns:

Nu neaparat, dar da dovada de un rafinament. Dar nu cred ca e o calitate indispensabila a omului inteligent, poate chiar invers

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Dannyjj):

Einstein chiar avea simțul umorului. Să ai simțul umorului nu înseamnă să faci pe clovnul, mai ales în situații serioase.

| ChioruL14 a răspuns:

Si oricum baiatul vorbea de oameni inteligenti nu de genii autiste.

| CoquineNoire a răspuns:

Einstein zicea "The true sign of intelligence is not knowledge but imagination".
deci, inteligenta inseamna imaginatie, iar umorul este o manifestare a imaginatiei.
chiar daca geniile erau serioase, asta nu inseamna ca umorul nu facea parte din vietile lor.
nu razi, nu existi.

| Vizitiul explică (pentru CoquineNoire):

Fain raspuns. Daca esti inchis in tine, aia nu inseamna ca umorul lipseste. Posibil sa fie si el inchis, tot in tine...

| Dannyjj a răspuns (pentru anonim_4396):

Să ai simţul umorului dezvoltat, nu înseamnă doar să ştii să faci glume, ci şi a înţelege glumele altora şi să râzi cu adevărat la acele glume... şi da, nu cred că am dat un exemplu atât de bun, cel cu Einstein.

Acuma lăsăm la o parte marii intelecţi, şi ne uităm la cei din jurul nostru, unul care face pe măscăriciul şi ceilalţi râd de glumele lui, şi un inginer-proiectant, care calculează, proirectează, îşi pune mintea la contribuţie, care nu are timp de nimic. Care dintre cei doi pare mai deştept?(şi nu doar pare).
Desigur, dacă ai ambele coeficiente ridicate(IQ şi EQ) atunci este foarte bine, ai şanse să scoţi glume haioase şi gândite,(inteligent şi cu personalitate puternică, care nu se lasă influenţat de alţii, control asupra tonalităţii vocii(prinde bine la glume), ai un cotrol bun asupra emoţiilor proprii, dar şi creezi emoţii persoanelor din jur(emoţii pozitive... să zicem), etc).

Simţul umorului este o manifestare al inteligenţei emotionale(EQ), iar dacă IQ-ul este ridicat, atunci ai combinaţia perfectă pentru glume reuşite, gândite de o minte strălucită şi o personalitate dezvoltată.
De foarte multe ori contează foarte mult tonalitatea vocii precum şi mimica pentru ca o glumă să fie reuşită.

| MâţulMov a răspuns:

Da, daca esti amuzant, prin glume inteligente.

Răspuns utilizator avertizat
| Mann02 a răspuns:

Dap, o manifestare a inteligentei, pana la o anumita masura happy

| Sergiuu a răspuns:

In mod normal as rapunde :"DA", insa dupa ce am tras o privire la "Trivia/Amuzante" am niste dubiithinking

| Vizitiul explică:

Umor manifestat in mod inteligent sau inteligenta manifestata in mod umoristiclaughing?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bineinteles. Chiar daca dobitocul "target" este incapabil sa proceseze asta.

| shadovv a răspuns:

Depinde ce gasesti tu haios...

| CoquineNoire a răspuns:

Hmm, se pare ca geniile "serioase" au fost inspiratia bancurilor... good point.
oricum, ai fost un gentleman veritabil laughing))

| Dannyjj a răspuns (pentru lolosaurus):

Hmz... adică nu găseşti logica? E o găsesc. Dacă te laşi uşor convins, eşti timid, nu ai curajul să reacţionezi, ADICĂ EŞTI UŞOR DE PROSTIT, eu zic că este vorba de inteligenţa emoţională scăzută chiar dacă ştii să faci calcule, adică nu eşti prost(ai IQ-ul ridicat), dar eşti uşor de convins, de manipulat, etc.

Crede-mă, is destul de documentat în ceea ce priveşte coeficientul de inteligenţă atât IQ-ul, EQ-ul cât şi SQ-ul, şi se mai vorbeşte de inteligenţa spirituală(SQ, dar acesta nu poate fi dovedit, însă celelalte două sunt dovedite şi confirmate).

| Dannyjj a răspuns:

@PhonyPony creştinii plâng pentru că sunt oameni, îţi dai seama că ei pierd pe cineva drag? Nu ştiu cum de ai putut să pui întrebarea asta. Chiar nu pot să-mi explic, am rămas câta şocat.

| Dannyjj a răspuns:

Ete scârţ >:p că tot răspund!
Hmz... şi simţul umorului... eu zic că îl am destul de dezvoltat, dar nu râd la fiecare chichiţă.
Nu oamenii fără simţul umorului se şochează, ci ciudaţii îi şochează pe oameni.winking

Şi după glumiţa ta... îi dau dreptate utilizatoarei @NOname(oricum a zis un adevăr, dar glumiţa ta care m-a şocat este o dovadă că ce a zis ea este şi adevărat).

| Woodenpints91 a răspuns:

Mai ales umorul negru.

| Vizitiul explică:

M-ai pus pe gaduri, realmente! Iti raspund asa: indiferent daca esti habotnic sau pagan, mai-nainte de toate esti om (omul din tine plange pana la urma, nu ateul sau crestinul).

| sabin89 a răspuns:

Suna ciudat si declaratia preotului cand zice: Cu adanca durere anuntam trecerea le Domnul...