| anonim_4396 a întrebat:

Știm cu toții că sângele transportă oxigen la țesuturi, dar cum poate conține sângele oxigen, dat fiind că sângele este lichid iar oxigenul aer?
Sper să nu râdeți de mine dar chiar nu știu/nu-mi dau seama de asta.

Răspuns Câştigător
| Horus35 a răspuns:

Scurt, la obiect și corect... oxigenul patrunde în capilarele sangvine unde se dizolvă in plasma sângelui, iar când concentrația oxigenului din sânge devine destul de mare, acesta începe să reacționeze cu hemoglobina din hematii ( celulele sângelui) și formează oxihemoglobina. Astfel oxigenul este transportat prin sânge ori DIZOLVAT IN PLASMA, ori drept OXIHEMOGLOBINA. Pot să-ți vorbesc mai în detaliu despre transportul gazelor, dar nu cred că te interesează mai mult de atât și nu vreau să te plictisesc cu un răspuns prea lung.

11 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

'' Oxigenul pătrunde zilnic in mod continu în organism împreună cu apa, proteinele, grăsimile şi glucidele. Oxigenul care ajunge în sânge se leagă de hemoglobină în plămâni şi formează oxihemoglobina, care pătrunde în capilarele ţesuturilor unde se disociază uşor în oxigen molecular şi hemoglobină. Celulele se servesc de oxigenul adus de sânge pentru a furniza prin oxidare energia necesară lor, dar mai produc şi deseuri (dioxid de carbon, apa) care sunt, la rândul lor, eliminate.
Hemoglobina are capacitatea de a absorbi oxigenul atunci când acesta se găseşte în cantităţi relativ mari în atmosferă.
Cantitatea maximă de oxigen din sânge depinde de cantitatea de hemoglobină pe care o conţine. Există o legatură dintre cantitatea de oxigen ce ajunge efectiv în celulă şi gradul de sănătate al organismului. ''
Fragmentul este extaras din articolul : ''https://profesordechimie.wordpress.com/2013/03/22/oxigenul-in-organism/ ''
Celelalte explicatii le vei obtine citind intregul articol.
Multa sanatate!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Prin inspiratie, prin difuziunea oxigenului ajuns in alveolele pulmonare, un proces biochimic.

Mai multe detalii aici incepand de la slideul 2 :

https://atimures.ro/......azoase.pdf

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Oxigenul este doar un compus al aerului...care intră prin fosele nazale și ajunge până la plămâni, în unitățile lui cele mai minuscule, adică alveolele pulmonare, unde, cu ajutorul sângelui din capilare are loc schimbul de gaze la nivel pulmonar...și această etapă este făcută posibilă datorită peretelui special al alveolei pulmonare. Cel puțin așa îmi amintesc, după 3 ani de la Bac. happy Dacă greșesc, mă puteți contrazice.

| Catrice a răspuns:

Oxihemoglobina, carboxihemoglobină îți zic ceva?

| cristi202 a răspuns:

Și apa (tot un lichid) are oxigen, un atom de oxigen legat de doi de hidrogen. Legături moleculare. Greu e de înțeles chimia! Cel putin mie asa mi se pare happy

| JOHNtheADVISOR a răspuns:

Oxigenul este un gaz fără de care viața nu ar fi posibilă. Organismul uman și felul cum funcționează este încă un mister.Sunt multe lucruri pe care nici măcar cei mai mari specialiști nu le pot descifra fiindcă suntem creație divină.Mai multe detalii științifice ai aici https://ro.m.wikipedia.org/wiki/Aparatul_respirator

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Catrice):

Ah...mi-ai amintit. laughing

| Catrice a răspuns (pentru anonim_4396):

Bun,ai trecut clasa, ne vedem in toamnăhee hee

| sierra1 a răspuns:

"cum poate conține sângele oxigen...nu-mi dau seama de asta"

se mai incurcă și cu bioxidul de carbon și unde mai pui că sângele transportă și hrană pentru celule!

nu trebuie să-ți dai seama doar trebuie să citești ce și-au dat seama alții, de ex:

https://ro.wikipedia.org/wiki/S%C3%A2nge

| Zuzu1991 a răspuns:

Oxigenul se dizolva in lichid
vrei un exemplu mult mai maret?

ce respira pestii? (ca toate fiintele vii respira oxigen)
ei bine H2O contine un atom de oxigen si doua de hidrogen si aia respira... NU?
FALS, sunt doua probleme GROASE:
2. iti trebuie un efort enorm ca sa spargi molecula de apa, in general se face cu hidroliza
1. daca s-ar intampla, ai avea o reactie din care se obtine oxigen dar SI HIDROGEN, deci toate apele in care ar fi pesti ar emite hidrogen continuu

totusi, ce respira pestii?
pestii respira oxigenul dizolvat in apa (la fel ca zaharul) si care e produs de alge si restul florei subacvatice
de asta la un acvariu exista intr-un colt o pompa care impinge aer care se duce ca bule la suprafata, iar o parte din oxigenul din aerul ala se dizolva in apa